שתף קטע נבחר

הוריו של המת שיהפוך לאבא: לא נסתיר מהילד

אמו של עידן שניר, שנפטר מסרטן ובית המשפט קבע כי אשה שלא הכיר תוכל להרות מזרעו, סיפרה: "כשהבן שלי הביא לנו את המבחנה, הוא אמר: אבא ואמא, קחו את הנכדים שלכם"

בהחלטה תקדימית קבע בית משפט בקריות כי אשה כבת 40 תוכל להרות מזרעו של צעיר שלא הכירה, שנפטר מסרטן. בתשובה לשאלת ynet, אמרו הערב (יום א') הוריו של עידן שניר, הצעיר שתרם את זרעו לפני מותו, כי "הם אינם מתכוונים להסתיר מהילד כיצד הגיע לעולם. הוא יגדל לתוך המציאות הזו, זה יהיה לו ברור מהתחלה".

 

ההורים, אדי ורונית שניר, הגיעו למשרדה של עו"ד אירית רוזנבלום מארגון

"משפחה חדשה". במסיבת עיתונאים שכינסו, אמר אדי שניר: "אנחנו שמחים מאוד היום, היו לנו תקוות. אנחנו ממשיכים את רצונו ומקווים שמה שהוא רצה אכן יתממש". האם רונית הוסיפה: "בימים אלה אנחנו מציינים שנתיים למותו וקיבלנו מתנה משמיים".

 

שניר סיפר כי הכיר את האם הביולוגית דרך ארגון "משפחה חדשה" ואמר: "יש הסכם בינינו לבין האם הביולוגית. היא תהיה האמא לפי כל המשמעויות של זה, ואנחנו נהיו סבא וסבתא. יש הסכם מפורט עם סעיפים הכי מזעריים וביזאריים לסיטואציות שונות". האם הוסיפה: "כשעידן שלי הביא לנו את המבחנה, הוא אמר: אבא ואמא, קחו את הנכדים שלכם".

 

ההורים הביעו את חששם מפני ערעור שתגיש המדינה. "זה פסק דין תקדימי, יש אחרינו עוד אנשים שבוודאי ירצו לממש את זה. אנחנו חוששים שהמדינה תערער. עידן אמנם לא כתב זאת בצוואה אבל עצם מתן הזרע מעיד על רצונו. הוא גם כתב על זה. אנחנו מקווים שהיועץ המשפטי והפרקליטות יהיו מספיק אמפטיים, אכפתיים והגיוניים לאפשר לפסק הדין הזה להתקיים ולא לערער עליו. זה מה שהבן שלי רצה", אמר שניר.

 

"עניין פרטי - לא של המדינה"

עו"ד רוזנבלום, שסייעה למשפחה, אמרה: "זאת דרמה אנושית מדהימה, הטכנולוגיה בשירות האדם ואנו מנצחים את הטבע. זכות האדם למשפחה גוברת על החיים, זאת זכות גדולה מהחיים". לדבריה, כבר שמונה שנים היא עוסקת בנושא, אותו היא מגדירה "מפעל חייה": "משנת 2001 אני מתעסקת בזה, יזמתי את הרעיון לאפשר לכל אדם צעיר להקפיא תאי רבייה ליום סגריר. הרעיון הראשוני שלי היה של הקמת בנק זרע לחיילים, על מנת לאפשר לכולם לעשות שימוש בזרעם אם חס וחלילה יקרה להם משהו".

 

לדבריה, החלטת בית המשפט מנוגדת בעצם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שהחליט בשנת 2003 להתקין הנחיות לשימוש בזרע מן המת, שבעצם מאפשרות רק לבת זוגו של הנפטר להשתמש בזרעו. עו"ד רוזנבלום לא מסתירה את שמחתה מכך שההנחיות למעשה

 לא התקבלו בפסק הדין: "לתפיסתו של היועץ המשפטי, להורים אין מעמד, אבל המציאות היא שגם הזכות להיות סבא וסבתא היא זכות לגיטימית. אין חוק מסודר בנושא, אנחנו פועלים לפי פקודת חוק מנדטורי".

 

היא לא חוששת מערעור על ההחלטה ומתכוונת לדבריה לחגוג בכל שלב עד ליישום ההחלטה. "הצדק איתי ואני מעבירה מסר חברתי אנושי בעל חשיבות בלתי מוגבלת, כל מי שמנסה לעצור את זה נוהג באכזריות בלתי נסבלת. זה לא עניין של המדינה, זה עניין פרטי שצריך לכבד, זה פשע לעצור יצירת חיים ואנחנו נמשיך להילחם למען הזכות הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
בנק הזרע. הבן הציג מבחנה
צילום: אורלי דיין
עו"ד אירית רוזנבלום
עידן שניר. "היו לנו תקוות"
צילום: יקיר סבג
מומלצים