שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המתנקש הנאצי הודה ברצח: לא ידעתי שזה פשע

  היינריך בורה הודה בבית המשפט בגרמניה כי רצח שלושה אזרחים לפני 65 שנה. הקשיש טען שבזמנו לא ידע שמדובר בפשע, אך כיום הוא רואה את האירועים "מנקודת מבט אחרת"

  המתנקש הנאצי הקשיש, העומד לדין בגין רצח של שלושה בני אדם בהולנד במלחמת העולם השנייה, הודה בצהריים (יום ג') במעשים המיוחסים לו. היינריך בורה טען בפני בית המשפט בגרמניה שהוא כלל לא חשב שמדובר בפשע, אם כי היום הוא מבין את טעותו.

   

  נגד היינריך בורה, קשיש גרמני בן 88, מתנהל משפט בעיר אאכן בגרמניה בגין רצח של שלושה אזרחים הולנדים - מוכר בחנות אופניים, רוקח ואזרח נוסף - כששימש מתנדב בשירות האס-אס. אם יורשע, צפוי להיגזר עליו מאסר עולם.

   

  בדבריו בפני בית המשפט הודה בורה באופן רשמי בטענות המופיעות בכתב האישום, אך במקביל ניסה להגן על מעשיו. "בשנת 1944 פעלתי ללא מודעות או הרגשה שאני מבצע פשע. כיום, אחרי 65 שנה, אני רואה את האירועים מפרספקטיבה אחרת". הוא שב על עמדה המוכרת של פושעים נאצים אחרים והתעקש כי הוא "רק מילא פקודות".

   

  בדיון קודם בבית המשפט לפני שבועיים הדהים בורה את השופטים כשאמר שהוא "גאה שבחר להתנדב לשירות בשורות הנאצים. אמא שלי אמרה לי: 'הם באים, עכשיו הדברים יהיו טובים יותר'", אמר בהתלהבות לחבר השופטים ולא שכח לציין: "דברים אכן היו טובים יותר". עם זאת, הוא סירב לדון אז במעשים המיוחסים לו בכתב האישום. 

   

  בורה (88), בן לאב הולנדי ואם גרמניה, היה חבר בוואפן אס-אס, שבהם היו חברים בעיקר מתנדבים הולנדים. חוליות אלה רצחו אזרחים הולנדים שניסו להתנגד

  למשטר הנאצי במדינה. על פי החשד, ביצעו חברי היחידה - שזכתה לכינוי "אורן הכסף" (זילברטאנה) 54 מעשי רצח.

   

  לאחר המלחמה נלכד בורה על-ידי כוחות אמריקנים בהולנד והודה ברצח של שלושה הולנדים במהלך שירותו כמתנקש ביחידה שצדה את מובילי המאבק נגד הנאצים. אולם לאחר מכן נמלט לגרמניה, בטרם נשפט בהיעדרו בהולנד ב-1949. בית המשפט ההולנדי גזר עליו עונש מוות והמדינה ביקשה מגרמניה להסגירו לידיה ב-1980. בינתיים המתיקה הולנד את עונשו למאסר עולם, אך בתי משפט בגרמניה סירבו לאשר את הסגרתו בטענה שהרשעתו שם אינה חוקית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים