שתף קטע נבחר

"לעומרי קנדה לא תהיה ברירה אלא לעזוב"

המגן הכשרוני של הפועל ת"א לא יצליח לסגור שנתיים באדום. האהדה למכבי ת"א, ההדלפות לתקשורת ובעיות המשמעת המרובות, יובילו אותו בקרוב לקבוצה אחרת. אחד השחקנים: "לא נשאר עוד הרבה לסבול, בינואר הוא כבר לא יהיה כאן". כתבת פרופיל על פוטנציאל כדורגל גדול, שעלול לא להתממש

עומרי קנדה לא יספיק לסגור שנתיים במדי הפועל תל אביב, אליה הגיע בינואר 2008. רוב הסיכויים הם שבינואר 2010 הוא כבר לא יהיה בקבוצה. איך הפך המגן בן ה-23 מהאס של אלי גוטמן בעונתו הראשונה באדום לטרבלמייקר שנמצא בדרכו החוצה מהמועדון

 

קנדה החל את הקריירה בהפועל פתח תקווה, והגיע לוולפסון מהלאומית אחרי שירד ליגה עם קבוצת נעוריו. באותה עת החליף גוטמן את גיא לוזון בהפועל, והמאמן החליט להביא עמו את המגן, שעד מהרה הפך לאחד הברגים החשובים במסע הישארותם של האדומים בליגת העל. יחד עם דמיטר טלקיסקי הפך קנדה את אגף ימין של הפועל לאחד הקטלניים בליגה.

 

גם בפן החברתי לא לקח לקנדה זמן רב להיכנס לעניינים ותוך ימים ספורים הפך לאחד השחקנים האהובים בקבוצה. "הוא ידע להשכיב אותנו על הרצפה מרוב צחוק", סיפר פעם מזואה אנסומבו, ששיחק איתו במדים האדומים באותה עונה. "טוב שיש אחד כזה בקבוצה, אבל לפעמים צריך לשים את הגבול מבחינת הצחוקים ואת זה עומרי לא עושה. אם הוא יידע לשלוט בהתנהגות הזו, אני בטוח שהוא יצליח בגדול".


קנדה בתחילת הקדנציה באדום, כשהכל עוד עבד חלק (אלי אלגרט)

 

וקנדה אכן לא ידע איפה למתוח את הקו האדום, מה שהוביל לא אחת להסתבכויות שלו מול ההנהלה, הצוות המקצועי, חבריו לקבוצה ואפילו מול האוהדים, שחשדו לא פעם כי מדובר באוהד של היריבה העירונית השנואה - מכבי ת"א.

 

'מי כמוך באלים ה''

ההסתבכות הממשית הראשונה הגיעה ערב משחק חשוב מאוד של האדומים מול מכבי נתניה בעונת 2007/08. במחזור ה-28 יצאה הפועל למשחק חוץ קשה בקופסא, תוך שהיא נלחמת על חייה בליגה. רק יומיים קודם לכן, בערב יום חמישי, נצפה קנדה בפאב תל אביבי צופה במשחק כדורסל של מכבי ת"א, שניצחה ביד אליהו 75:88 את ברצלונה והעפילה לפיינל פור.

 

באחד הסלים החשובים במשחק, קלטו כמה מאוהדי הקבוצה, שישבו אף הם באותו פאב, את קנדה קופץ משמחה ומיהרו לבשר לאנשי המועדון. בהפועל היו עסוקים באותה העת בהישרדות וביקשו להשתיק את הפרשה ולמנוע את פרסומה בתקשורת.


אלי גוטמן, איבד את האמון במגן הצעיר (עוז מועלם)

 

באותה תקופה יצאו במדורי הרכילות השונים סיפורים על שחקן בהפועל שהסתובב עם טבעת ייחודית על אצבעו, זו הנושאת את ראשי התיבות 'מכבי'. כולם בקבוצה ידעו במי מדובר וקנדה התבקש שלא להיראות עם הטבעת פעם נוספת, תוך שהוא מסביר לראשי המועדון כי מדובר בסך הכל בראשי התיבות של המשפט 'מי כמוך באלים ה''.

 

עד לתום אותה עונה הסתבך קנדה כלכלית, ומי שנחלץ לעזרתו היה הבעלים מוני הראל, שהלווה לו כסף מכיסו על מנת  שיוכל להתרכז בכדורגל. גוטמן, שהאמין שקנדה יכול להיות מגן העתיד של הקבוצה ושל הנבחרת, ניסה להחזיר את המגן לתלם בעזרת אין סוף שיחות אישיות, בעיקר במחנה האימונים באוסטריה לקראת עונת 2008/09.

 

"אם תמשיך להדליף יגמרו לך את הקריירה"

במהלך המחנה שוחח גוטמן עם קנדה פעמים רבות, ביקש ממנו לגלות אחריות, רצינות ולהפסיק עם השטויות מסביב. "אי אפשר להיות ליצן כל היום ואז להגיע לאימון או למשחק ופתאום להיות רציני ומרוכז", אמרו אז שחקנים בקבוצה, ואכן ההסתבכות של קנדה לא איחרה לבוא.


קנדה מאוכזב, בינואר הוא כבר ילבש מדים אחרים? (אלי אלגרט)

 

בבוקר משחק האימון מול מאריבור הסלובנית נערכה שיחה בארבע עיניים בין המגן למאמן, שהעלה אותו בהרכב הפותח. אחרי פחות מרבע שעה, בה לא נשמע להוראות של גוטמן, הוחלף קנדה על ידי המאמן הזועם, שהורה לו להקיף את המגרש בריצה עד לתום 90 דקות המשחק. "בפועל, הוא רץ 20 דקות ואז התלונן שכואבת לו הרגל וירד במחצית לחדרי ההלבשה", סיפר אחד השחקנים.

 

על האוטובוס בדרך חזרה למלון, לעיניי שאר חבריו, ננזף השחקן שוב, הפעם על ידי המנכ"ל דאז אריה הרשקוביץ. "קח את עצמך בידיים", גער בקנדה, בו חשד כי הוא מדליף לאחד העיתונאים שהצטרפו לקבוצה במחנה האימון. "אם תמשיך להדליף, יגמרו לך את הקריירה!".

 

את עונת 2008/09 החל קנדה בהרכב ואף נמנה על סגל הנבחרת הצעירה במוקדמות יורו 2009. לפני המשחק מול לוקסמבורג בספטמבר 2008 נפצע המגן הימני הקבוע של הנבחרת, יובל שפונגין, וקנדה נכנס לתמונת ההרכב. מוטי איווניר לקח את המגן האדום לשיחה צפופה בה דרש ממנו בעיקר אחריות ורצינות במשחק. קנדה פתח בהרכב והציג יכולת טובה, אולם לקראת המשחק המכריע מול גרמניה העדיף איווניר להחזיר להרכב את שפונגין, כאשר בנבחרת הסבירו כי "הגישה והרצינות של יובל הם הדברים שהביאו להחלטה להחזירו ל-11".


דני בונדר, פציעותיו הותירו את קנדה ללא תחרות (AP)

 

"גם באירופה מחלקים עוגיות לפני אימונים?"

במהלך העונה שעברה, כשהפועל נלחמה על תואר האליפות, שותף קנדה ב-26 משחקים. בחלקם הציג יכולת מעולה, בחלקם היה פחות טוב, אולם בזמן שדני בונדר החלים מפציעות ארוכות וקשות, לא היה מי שיאיים על מקומו ב-11.

 

מחוץ למגרש המשיכו בהפועל לדבר על "ליצנות", "חוסר רצינות" ולא אחת שוחח על כך גוטמן באסיפות עם יתר השחקנים וביקש מהם לגלות "יותר בגרות ואחריות" במגרש ומחוצה לו. באחת מאותן אסיפות, העיף גוטמן את קנדה מהחדר לאחר שהאחרון נתפס אוכל עוגיה במהלך הדברים של המאמן. "גם באירופה מחלקים עוגיות לפני אימונים?", תהה המאמן בקול ושלח את המגן לסיים את הארוחה מחוץ לחדר האסיפות.

 

גם את העונה הנוכחית החל קנדה עם הרבה קרדיט מהמאמן. "במקום לתפוס את ההזדמנות בשתי ידיים, עומרי המשיך עם השטויות", סיפרו שחקנים בקבוצה. השיא הגיע בערב יום כיפור השנה, כאשר לאחר שיחה אישית ארוכה עם גוטמן על עניין הרצינות של קנדה מחוץ לכר הדשא, יצא המגן אל חדרי ההלבשה מחויך ומלא בהלצה.


שפונגין, איווניר העדיף את הרצינות שלו על פני קנדה (אלי אלגרט)

 

עבור גוטמן הגיעו מים עד נפש והוא שלח את המגן הביתה עוד לפני תחילתו של האימון, כאשר לעיתונאים נמסר כי "קנדה לא הורשה להתאמן עם הקבוצה בעקבות חוסר רצינות". בצאת כיפור, כשאווירת הסליחות עדיין מרחפת באוויר, החזיר המאמן את המגן לאימונים, אולם התנהגותו כבר הובילה לאיבוד האמון מגוטמן, שהעדיף את בונדר בהרכב באותה שבת.

 

מאז, קנדה לא חזר להרכב של האדומים, וגם השחקנים איבדו את אמונם בו. זה החל ב'פרשת גטבורג', והמשיך עם אירועי סקוטלנד ופרשת הכסף הנעלם של

שי אבוטבול. "מאז שזה יצא לתקשורת עומרי בא לשי כל יום והבטיח שיחזיר לו את הכסף", אישר גורם במועדון. "אבל אחר כך הוא יצא לתקשורת עם ציטוטים שהוא לא יחזיר כספים שלא לקח".

 

לטענת השחקנים, שאמש ארבעה מהם הגיעו לעוזר המאמן יוסי אבוקסיס בדרישה להעיף את קנדה מהקבוצה, "מאז שפורסמה הפרשייה עם שי, עומרי התחיל 'להפיל' שחקנים אחרים כדי להסיט ממנו את האש. הוא הדליף שאנחנו משחקים, כביכול, קלפים על כסף בחדרים והאשים שחקנים אחרים שהם המדליפים".

 

על אף שיצא דובר אמת בשתי שאלות בבדיקת פוליגרף שיזם ומימן, השחקנים וההנהלה עדיין לא ממהרים להאמין למגן, שמחר, כנראה, יגיע לאימון כרגיל אולם לא צפוי להתקבל בברכות על ידי חבריו לקבוצה. "אף אחד לא דיבר איתו גם באימון אתמול, ולא ידברו איתו גם מחר", אישר אחד השחקנים, "אבל לא נשאר לו עוד הרבה לסבול, בינואר הוא כבר לא יהיה פה. גם אם לא ישחררו אותו לא תהיה לו ברירה אלא ללכת. בהפועל אין לו מה לחפש יותר".

 

קנדה וסוכנו גלעד קצב בחרו שלא להגיב לכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומרי קנדה
צילום: יועד כהן
מומלצים