שתף קטע נבחר

הפגנה נגד ההקפאה: זה לא ציוני, הארץ לא סולחת

אלפי פעילי הימין, המוחים על הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון לא רחוק מבית ראש הממשלה, הניפו שלטים עליהם נכתב: "אוי לממשלת הספר הלבן". ראש המועצה האזורית שומרון אמר בהפגנה: "ביבי, אנו נבנה את הארץ איתך או בלעדיך". ח"כ אלדד: "יהודים זה לא קרטיבים"

המחאה נגד ההחלטה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות מגיעה לירושלים: כ-15 אלף פעילי ימין הפגינו הערב (יום ד') בכיכר פריז בירושלים, סמוך לבית ראש הממשלה, נגד הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. המפגינים נושאים שלטים, עליהם נכתב: "אוי לממשלת הספר הלבן", "לשבור את ההקפאה", "אין כניסה לפקחים של ביבי" ו"רק הליכוד יכול". לפני ההפגנה אמר יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, ל-ynet: "לא באנו לבקש פשרה, המאבק ימשיך עד שההקפאה תבוטל".

 

פעילי הימין מוחים על החלטת הקבינט להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. כחלק מפעולות המחאה הוחלט במועצת יש"ע לערוך את ההפגנה בירושלים, תחת הכותרת "נשבור את ההקפאה". בהפגנה נאמו לדבר נציגי מועצת יש"ע, ראשי רשויות, חברי כנסת מהימין ואנשים שנפגעו כלכלית כתוצאה מצווי ההקפאה.

 

להפגנה הגיעו גם כמה חברי כנסת. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בהפגנה: "נתניהו אומר הקפאה, אך מתכוון התנתקות. יהודים זה לא קרטיבים, לא מקפיאים אותנו. בנימין נתניהו עם ישראל אומר לך היום לא מקפיאים אותנו כל כך מהר, לא מנצחים אותנו כל כך מהר. נתניהו אומר כן למדינה פלסטינית ואנחנו נגיד לו 'עד כאן'. אנחנו נותנים תשובה ציונית פשוטה להקפאה. זה יהיה נס המרד שלנו - בכל מקום אנחנו נבנה, בכל מקום".

 

חברו למפלגה, ח"כ מיכאל בן-ארי, אמר כי אם מישהו יפונה מביתו - זה לא צריך להיות יהודי. "המסר חייב להיות ברור, היהודים גורשו מספיק פעמים. אם יש עם שצריך ללכת, אם יש עם שלא צריך להיות כאן בכל מתווה מדיני, זה לא יהיה העם היהודי, הוא אמר. "אנחנו נפשיר את ההקפאה, ההקפאה זו עניבת חנק. ההקפאה הזו היא לא פחות מגלולת רעל לעם ישראל. הסיפור של המתנחל הפראייר נגמר לפני חמש שנים. לא תהיה הקפאה עשרה חודשים, לא חודשיים, לא יומיים ולא דקותיים. יש לנו הזדמנות פז ללמד את נתניהו, אובמה, סרקוזי וכל העולם כי אין אפשרות להקפיא את העם היהודי"

 

חברת הכנסת ציפי חוטובלי מהליכוד אמרה: "הקרב הוא על ירושלים. כשהאיחוד האירופי רוצה להכריז על ירושלים כבירת פלסטין, זה לא מאבק על יהודה ושומרון, אלא על ירושלים. היום לפני 60 שנה הכריז דוד בן-גוריון על ירושלים כבירת ישראל. זה לא קרב על בתים ולא על בנייה, אלא על זכותו המוסרית של עם ישראל על ארץ ישראל. התחייבנו לבוחרים שלנו שאין הבחנה בין יהודה ושומרון וירושלים, אנחנו מצפים מראש הממשלה שיכבד את הסיבה שבגללה הוא נבחר. חג חנוכה מתקרב, והוא חג שמקדש את מאבק מעטים מול רבים. כך גם אנחנו מעטים מול העולם. היום אנחנו קוראים כן לירושלים, כן ליהודה ושומרון וכן לזכות עם ישראל על ארץ ישראל".


דורשים להמשיך לבנות. ההפגנה (צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ נוסף מהליכוד, שנאם בהפגנה, הוא דני דנון, שאמר: "כשראש ממשלה אומר להקפיא את ההתיישבות הוא אומר 'אתם התושבים ביהודה ושומרון - הבעיה'. אתם לא הבעיה, אתם החלוצים, הטרומפלדורים. ראש הממשלה חייב לומר לנשיא אובמה, אני לא מתפשר על ארץ ישראל". הוא פרסם את מספר הטלפון של הבית הלבן: "אני קורא לכם להתקשר לנשיא אובמה ולהגיד לו 'הסר את ידך מארץ ישראל, הסר את ידך מהיהודים שחיים בארץ ישראל'".

 

בהפגנה השתתף גם ח"כ ניסים זאב מש"ס, שהבטיח להיות אופוזיציה פנימית לנתניהו בנושא זה. "אנחנו בש"ס נעשה הכל לבטל את רוע הגזרה. היישובים הם ליבת ארץ ישראל. האתגר שעומד בפני מפעל ההתיישבות זה לעמוד על הזכות ההיסטורית לחיות ביהודה ושומרון וירושלים". ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי אמר: "אנחנו צריכים להתנגד להקפאה, מבחוץ ומבפנים. אנחנו נעזור לשבור את ההקפאה, נעזור לאלה שבונים את ארץ ישראל, כי זה תפקידנו, כי לכך נבחרנו".

 

"נבנה את הארץ איתך או בלעדיך"

בהפגנה השתתפו גם ראשי מועצות מיהודה ושומרון. ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בהפגנת הימין: "ביבי, אני קורא לך, לפני שיהיה מאוחר, חזור בך מהמעשה הבלתי ציוני. ביבי, אנו נבנה את הארץ איתך או בלעדיך. ביבי תזכור שארץ ישראל לא סלחה למי שפגע בה, כפי שהוכיחה ההיסטוריה הרחוקה והקרובה".

 

מי שהיה בין המתנגדים הבולטים לחלוקת הצווים, ראש מועצת בית-אריה, אבי נעים, אמר בעצרת: "הצו כפי שנוסח, הוא אנטי יהודי. הצו אינו דמוקרטי, פוגע בזכויות היסוד של אזרחי המדינה. היכן ארגוני זכויות האדם? זאת ארצנו, ארצם של העם היהודי, כולנו נמשיך בבנייה של הארץ ביתר שאת. ארץ ישראל שייכת לעם היהודי".

 

ראש המועצה האזורית דרום הר חברון, צביקי בר חי, אמר כי המתנחלים לא יסכימו להקפאה. "את ארץ ישראל לא מקפיאים. באוסלו הבטיחו מזרח תיכון חדש, צעקנו 'אל תתנו להם רובים', ומה קיבלנו? אוטובוסים ובתי קפה מתפוצצים. שרון הבטיח ביטחון, ועקר והגלה 10,000 אנשים. צעקנו זה 'יתפוצץ בפנים', ומה קיבלנו? מדינת חמאסטאן וטילים על אשקלון. ברק יצא בחופזה מלבנון ומה קיבלנו? טילים עד חיפה וחדרה. אחינו, תושבי תל אביב, אתם חס וחלילה הבאים בתור. תתעוררו בגוש דן".

 

יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין, אמר ל-ynet לפני ההפגנה: "עיקר המאבק התנהל עד עכשיו ביישובים, כמחאה על כך שאי אפשר לבנות בית יהודי אחד מעפולה עד ערד ומכפר סבא עד ירדן". על ההחלטה להפגין בירושלים, הוא אמר: "החלטנו להביא למרכז ירושלים, ליד בית ראש הממשלה, את ההפגנה". 

 

אחר-הצהריים התייחס גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להפגנה הצפויה. בפגישה עם חברי סיעת הליכוד בכנסת הוא אמר להם, כי הוא מתרשם מנחישותם של כמה מחברי הסיעה להיאבק למען ההתיישבות ביהודה ושומרון. עם זאת, הוא סירב לקיים דיון על תוכנית הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, לבקשת

 ח"כ דני דנון, שלדברי נתניהו היה באוסטרליה כשהדיון התקיים בסיעה. ראש הממשלה אמר בציניות: "אתם צריכים לצאת ולהפגין נגדי, אז נסיים מוקדם". ח"כ דנון לא נשאר חייב ואמר בתגובה: "אנו מפגינים נגד ההחלטה, ולא נגדך. שנה את ההחלטה ונפגין בעדך".

 

מוקדם יותר אמר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, כי "יש להכיל, עד גבול מסוים, את חופש הביטוי והמחאה". המפכ"ל, שביקר במשטרת מחוז ש"י, אמר לשוטרים כי "קו הגבול הוא ברור וחד, ונעצר היכן שיש פגיעה בסדר הציבורי, בסמלי השלטון, באנשי ציבור, בחיילים ובשוטרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחאה בירושלים. "לפני שיהיה מאוחר"
צילום: גיל יוחנן
דיין. לא תהיה פשרה
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אלדד. לא קרטיבים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים