שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המסיבה שפוזרה בחיפה: 8 חשודים - למעצר בית
  בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצר שמונת הצעירים שנעצרו אמש, כששוטרי מג"ב פיזרו - כביכול באלימות - מסיבה בחיפה. "המעשים המיוחסים להם חמורים, אך אין חשש שישבשו החקירה", קבע. מפקדת המשטרה: "נהגנו נכונה, התושבים מחזקים את ידינו"

  אחרי שאתמול התפרעו - או סבלו מהתנכלות? - לחוגגים מרחוב מסדה יש סיבה קטנה למסיבה: בית משפט השלום בחיפה החליט אחר הצהריים (יום ו') לשחרר למעצר בית עד יום שלישי שמונה מהצעירים שנעצרו אמש במהלך המסיבה ברחוב מסדה בעיר, שהתלקחה לכדי עימות עם שוטרי מג"ב. זאת, על אף שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרם. השופט, יחיאל ליפשיץ, דחה גם את בקשת המשטרה לעכב את ביצוע ההחלטה כדי לאפשר לה לערער עליה.

   

  מאות הגיעו אמש להפנינג "זהירות, אמנות", שכלל תערוכות אמנות, מיצגים, מופעים ומסיבת רחוב. האירוע התגלגל אחר כך למסיבת השקה לחנות "בארדו", ומעט אחרי השעה 23:30 התלוננו השכנים על הרעש, והמשטרה הוזעקה. שוטרי התחנה העירונית היו ב"גיבושון", והפתרון שנמצא היה לשלוח למקום לוחמי מג"ב, שנקלעו לעימותים עם המשתתפים באירוע, ועצרו תשעה מהם. לטענת החוגגים, אלה פיזרו אותם תוך הפעלת כוח בלתי פרופורציונלי. במשטרה אמרו כי שלושה שוטרים נפצעו.

   

  בהחלטתו אחר הצהריים, ציין השופט כי המעשים המיוחסים לשמונת העצורים חמורים אמנם, אולם אין חשש כי ישבשו את החקירה, ואין מקום להמשיך ולהחזיקם במעצר. לאחר הקראת ההחלטה פרצו החשודים וצעירים נוספים שבאו לעודד אותם במחיאות כפיים ספונטניות.


  פיזור המסיבה אמש. "גז פלפל לפנים מ-30 ס"מ" (צילום: מיק גורדון)

   

  ובינתיים, צעירים נוספים טוענים כי נפגעו מאלימות השוטרים אמש. מיה קסל, חברה של בעלי החנות "סטריט קלצ'ר" שנפתחה בקול תרועה, הייתה בין הנפגעים, כשגז פלפל הותז לעבר פניה ופלג גופה העליון מטווח קרוב. "כשהתחילה המהומה, נכנסה ניידת ללב הקהל, והיינו המומים, לא הבנו מה קרה", היא מספרת. "השוטרים התחילו להתעצבן ולדחוף אנשים. דחפו על הרצפה אדם מבוגר, וכולם התחילו לצעוק 'בוז'. בשלב זה השוטר שלף את מיכל הגז, הסתכל עליי, והתיז גז ישירות לפנים שלי ושל ידיד שעמד לידי, ממרחק של כ-30 סנטימטרים".

   

  "אח"כ צוחקים שחיפה הולכת לישון ב-10?"

  היא מבהירה כי "לא עשינו שום פעולה שסיכנה את השוטר הזה. עד עכשיו יש לי כוויה בבית החזה וביד, כתוצאה מהגז. לא ראיתי כלום בעיניים, והשוטרים המשיכו להרביץ ולזרוק את האנשים לכל הכיוונים. זו הרגשה נוראית. הרגשה שהיה אירוע יפה, והם באו והרסו אותו, על כלום". לדבריה, היא ואנשיה בסך הכל אנשים טובים, "שרוצים לעשות דברים טובים לחיפה, כדי שיפסיקו לצחוק על העיר הזו שהיא הולכת לישון ב-10 בלילה".


  חברי החשודים בבית המשפט. מחאו כפיים (צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  מנגד, טוענים במשטרה כי תושבים בשכונה שיבחו אותם, וסבורים שאנשיה פעלו כשורה. "תושבים ופעילים חיזקו את ידינו, ואמרו שמדובר בחבורה אלימה ופרועה שמזיקה לשכונה", טענה מפקדת משטרת חיפה, ניצב-משנה אהובה תומר. "הם אמרו לי שהמשטרה פעלה כשורה בעניין הזה".

   

  ניצב-משנה תומר סיפרה על שהתרחש מנקודת המבט המשטרתית. "האנשים שתו, ואחת הבנות, שהייתה שיכורה, עלתה על מכונית ורקדה, וכשהגיע צוות מג"ב, היא קפצה על הניידת שלהם והמשיכה לרקוד. הניידת הוקפה מיד בהמוני אנשים, ונזרקו עליה מספר בקבוקים".

   

  בקבוצת "חיפה עשי לי עיר", שארגנה את אירוע התרבות אתמול ברחוב מסדה, התייחסו לאירוע האלים שהתרחש בסיומו בכאב ובחשש. המארגנים מודאגים מהאפשרות שזיכרון הקטטה האלימה יאפיל על הפעילות האמנותית-תרבותית שהתרחשה בשעות הערב במקום. "פרובוקציה נקודתית של אחת החוגגות וסדרה של טעויות ואי-הבנות מצד כל הצדדים, הידרדרה לכדי אירוע אלים שהסתיים במעצרים", ציינו שם. "אנחנו מתנצלים בפני מי שנפגע בדרך כלשהי, מבקשים לגנות כל גילוי של אלימות, ומציעים להתרכז בעיקר - אירוע תרבותי ראשון מסוגו בחיפה התקיים אתמול בהצלחה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תוצאות העימותים. "דחפו על הרצפה אדם מבוגר"
  העימות אתמול. במשטרה דווקא מרוצים מעצמם
  צילום: מיק גורדון
  מומלצים