שתף קטע נבחר

דילמת הכבאים: "עלינו לקבוע מי יחיה ומי ימות"

רק לפני שבוע התריעו הכבאים בכנסת שמצוקת כוח האדם בתחנות הכיבוי בצפון עלולה לגבות מחיר בנפש. כעת מתברר שבשבת שעברה נתקלו שני הכבאים היחידים בתחנת צפת בדילמה קשה בזירת תאונה שגבתה שני קורבנות

שבוע אחרי תאונת הדרכים המחרידה בצומת עין זיתים שבצפון, בה קיפחו את חייהם זוג צעירים מאזור צפת, מתברר היום (א') כי בזירת התאונה פעלו תחילה רק שני כבאים שעמדו בפני דילמה קשה. הכבאים נאלצו לקבל בשטח החלטה מהירה אם לטפל קודם ברכבם של השניים שעלה באש או ברכב נוסף שנמצא לא רחוק משם ובו היו לכודים.

 

"נאלצנו לפעול כמו שופטים שצריכים לדון את האזרחים מי בין החיים ומי בין המתים", אמר רס"ל אושרי מאמו מתחנת כיבוי אש צפת. לדבריו, לא רק מראות הגופות השרופות רודפים אותו, אלא בעיקר ההחלטה הקשה שנדרש לקבל.

  

במכתבו ליו"ר איגוד הכבאים העלה מאמו את הדילמה הקשה שבפניה עומדים כיום הכבאים בצפון הארץ, לטענתו, בשל מצוקת כוח אדם. "האם אנחנו יכולים לקבוע שהאנשים שהיו ברכב היו בין החיים? וגם אם מתים הם, האם הם אינם ראויים לכבודם האחרון?, האם נגזר עליהם שגם לאחר שהגעת כוחות הכיבוי הם צריכים להישרף ברכבם? איפה כבוד המת".

 

מאמו מספר שמאז המקרה הוא מתקשה להירדם בלילות. "לא ידענו מה לעשות, אולי הנוסעים ברכב חיים? ומצד שני, מה נעשה עם הרכב השני, זו דילמה לא פשוטה בכלל", אמר מאמו וציין כי הוא ועמיתו לצוות החליטו להניח לרכב הבוער, מאחר שנמצאו בו כנראה גופות והעדיפו להתרכז ברכב השני כדי להציל חיים. במשך דקות ארוכות עסקו השניים בחילוץ ארבעת הלכודים בסיוע צוות נוסף מתחנת חצור, ורק אז התפנו לכבות את רכבם של בני הזוג ולהוציא ממנו את הגופות המפויחות.

 

"התאונה המחרידה הפכה את התיאוריה למציאות"

רק בשבוע שעבר הועלה נושא מצוקת כוח האדם בפני ועדת הפנים של הכנסת. לדברי מאמו, "בתחנת צפת עובדים במשמרת שני כבאים בלבד, כשהקו האדום על פי התו"ל של הנציבות זה ארבעה כבאים. בנוסף ברגע שהקפצנו לתאונה את הכבאים מחצור בכדי לתת גיבוי השארנו אזור של עשרות אלפי תושבים ללא מענה מספיק". לדבריו, הנוכחים בוועדה אמרו לו "אתה צודק בואו נתעשת לפני שיקרה כאן אסון". 

 

יו"ר ארגון הכבאים בישראל, יואב גדסי, מצטרף לביקורת.

"בשבוע שעבר התרענו בדיוק מהמצבים האלה. אז עוד דיברנו על כך בתיאוריה, והגיעה התאונה המחרידה הזו והפכה את התיאוריה למציאות, כולם הסכימו אתנו מלבד נציגי האוצר, ומי שאחראי למצב הקשה הזה לצערי זה מי שעומד בראש המערכת שלא מתמודד עם המצוקה הקשה של כוח אדם. הכתובת על הקיר, והגיע הזמן שמי שמקבל את ההחלטות יתעורר". עם זאת, גדסי מסופק אם זה יעשה משהו למקבלי ההחלטות.

 

לדברי גדסי, "אני עובד בשירות שנים ארוכות ידעתי אירועים קשים, אך הפעם אני מזועזע במיוחד ומתקשה להירדם בלילה מאז שקיבלתי את המכתב, זה רודף אותי". מאמו בטוח כי "אם התאונה הייתה מתרחשת באזור המרכז היו מגיעים למקום לפחות עשרה כבאים עם שניים או שלושה רכבי כיבוי, כנראה שהתושבים בפריפריה שווים הרבה פחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכב השרוף של בני הזוג
צילום: אביהו שפירא
מומלצים