שתף קטע נבחר

הצעת חוק: בעל שליטה בעיתון - רק תושב ישראל

הצעת חוק לתיקון פקודת העיתונות הוגשה אמש למזכירות הכנסת. הצעת החוק - שהוגשה בידי 19 ח"כים מכל סיעות הכנסת - קובעת כי מי שמבקש רישיון להוצאה של עיתון בשפה העברית בישראל חייב להיות אזרח ותושב ישראל

19 חברי כנסת מסיעות שונות, מהקואליציה והאופוזיציה כאחד, הגישו אמש (יום ד') הצעת תיקון לחוק, ולפיה רק אזרח ישראלי המתגורר בישראל יוכל להיות בעל השליטה בעיתון ישראלי. ההצעה קובעת עוד כי מלוא המימון לעיתון יהיה ממקורות ישראלים.

 

הצעת החוק הוגשה בידי קבוצת חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית. יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), ממגישי ההצעה, אמר כי "בשל חשיבותה הגדולה של התקשורת בישראל אין לאפשר לגורמים זרים, בין אם הם יהודים ובין אם לאו, לשלוט בכלי התקשורת ולהשפיע על דעת הקהל בישראל, כאשר הבעלים אינם מחוייבים למדינת ישראל, ויכולים להשפיע על דעת הקהל שלא בהתאם לנורמות הרצויות בישראל".

 

ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה ל-ynet כי "חובתנו לשמור על הדמוקרטיה, ועלינו לדאוג לכך שהשליטה בתקשורת תהיה ישראלית צרופה ולא בידי גורמים זרים שעלולים להיות מוּנעים משיקולים זרים. לכן צריך שהתקשורת הכתובה תפעל בתנאים דומים לאלה של התקשורת האלקטרונית, שם לא תיתכן בעלות זרה על המדיום בשיעור של יותר מ49%. אני לא הייתי רוצה לראות בעתיד מצב שבו תושב זר, אולי אפילו ממדינה עוינת ממש, יפעיל עיתון על-פי אג'נדות, אינטרסים ושיקולים זרים".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון (קדימה), שלקח חלק בהצעת החוק אמר ל-ynet כי "מטרת ההצעה היא לעשות סדר בעולם העיתונות הישראלי, ולמנוע מצב שבו אדם שאינו תושב המדינה ומרכז חייו אינו בישראל - יכול באמצעות כספו להחזיק עיתון, ולהשתמש בו לייצוג אינטרסים שאינם ברורים למרבית הקוראים".

 

על הצעת החוק חתומים גם ח"כ גדעון עזרא (קדימה), יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אברהם מיכאלי, ח"כ דניאל בן-סימון (עבודה), ח"כ מרינה סולודקין (קדימה), ח"כ שי חרמש (קדימה), ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל), ח"כ רחל אדטו (קדימה), יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס, ח"כ איתן כבל (עבודה), ח"כ אורית זוארץ (קדימה), ח"כ ניסים זאב (ש"ס), ח"כ שלמה מולה (קדימה), ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ רוברט טבייב (קדימה), ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) וח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ (קדימה).

 

עיתון עברי - בעלות ישראלית 

על פי הצעת החוק לתיקון פקודת העיתונות, לא יינתן רישיון לעיתון בשפה העברית, אלא אם מבקש הרישיון הוא אזרח ישראלי ותושב ישראל, או "תאגיד רשום בישראל אשר היכולת לכוון את פעולתו, וחמישים ואחד אחוזים לפחות מכל אמצעי השליטה בו, במישרין או בעקיפין, הם בידי אזרחים ישראליים ותושבי ישראל, או בידי תאגידים רשומים בישראל...".

 

תנאי נוסף לקבלת רישיון יהיה כי מלוא המימון לפעילות העיתון, במישרין ובעקיפין, יעשה ממקורות בישראל.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "העיתונות הכתובה היא אחד המכשירים המרכזיים לקיומה של שיטת ממשל דמוקרטית ובעלת תפקיד מרכזי, וזאת הן בהיותה ספק מידע והן בתפקידה בגיבוש עמדות הקורא באמצעות הבאת דברי פרשנות, העלאת דעות וביקורת... הניסיון מלמד כי לבעל השליטה בעיתון עשויה להיות השפעה מכרעת על טיבו של העיתון ותכניו, לרבות אפשרות להשפעה מתמדת ומשמעותית על מדיניות העיתון. זאת, בין היתר, באמצעות מינוי בעלי תפקידים בכירים בו ומימון פעילות העיתון. פועל יוצא מכך שבידי בעל השליטה בעיתון ובידי עורך עיתון יש את היכולת להשפיע בין היתר על סדר היום המדיני, הכלכלי והחברתי במדינה כמו גם על תחומים אחרים הנוגעים לכלל אזרחי ותושבי המדינה".

 

למנוע השפעה זרה על הדיון הציבורי  

ח"כ דניאל בן סימון הסביר: "הכוונה היא לבדוק את הציציות של בעלי אמצעי התקשורת. אנחנו חושבים שבגלל החשיבות האסטרטגית של בעלות על תקשורת, הבעלים חייבים להיות או ישראלים, לגור בישראל או להיות מזוהים כמי שיש להם אחיזה בישראל. המטרה היא בעצם לתת שקיפות מלאה לאינטרסים של בעלי העיתון. כל מי שרוצה להשפיע על ההוויה הישראלית צריך שנדע מה ההוויה שלו באופן אישי. זה לא שוק פרוע וכל מי שרוצה להשפיע על ההוויה הישראלית חייב להתייצב בקדמת הבמה".

 

בשיחה עם ynet, אמר ח"כ נסים זאב (ש"ס): "תאר לך שיבוא איזשהו עשיר מסעודיה או ממדינה עוינת, ויקנה את העיתונים בישראל או יקים עיתון משלו... עיתונות איננה עסק רגיל. אי אפשר שאדם שאינו קשור למדינת ישראל, יהיה בעל הון ככל שיהיה, ישפיע באופן דרמטי על דעת הקהל הישראלית. החוק הזה נועד למנוע תופעות כאלה ולשמור על חופש העיתונות".

 

דב חנין (חד"ש), סיכם ואמר: "העיתונות היא כלי שמשפיע מאוד על הדיון הציבורי, וראוי שמי שעומד מאחוריה או מי שהינו הבעלים שלה יהיה חלק מאותה חברה שעליה הוא משפיע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבדוק בציציות. ח"כ בן סימון
צילום: גיל יוחנן
לשמור על הדמוקרטיה. ח"כ רגב
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים