שתף קטע נבחר

עתירה: לאפשר לחרדיות ללמוד בלי פסיכומטרי

5 צעירות חרדיות טוענות כי בביה"ס היחיד בארץ לאחיות חרדיות לא מקבלים אותן בשל תנאי הסף של הפסיכומטרי: לפחות 500 נקודות. לטענתן, מדובר בפגיעה בחופש העיסוק ובמוסדות אחרים חופש הדת שלהן עלול להיפגע

חמש צעירות חרדיות עתרו היום (ה') לבג"ץ בדרישה שיורה לקבל אותן ללימודים בבית הספר לאחיות בבית החולים "לניאדו" בנתניה בלי תוצאות בחינה פסיכומטרית. לטענתן, לטענתן, התנאי לקבלה ללימודי סיעוד הוא השגת לפחות 500 נקודות בבחינה הפסיכומטרית בעוד שבמוסדות אחרים מסתפקים בשקלול ציוני הבגרות עם ציון הבחינה הפסיכומטרית.

 

הצעירות טוענות כי בקביעת תנאי הסף נחסמת דרכן להשתלב בשוק העבודה רק משום היותן חרדיות. הן סיימו את לימודי התיכון ועמדו בבחינות הבגרות בהצלחה. בעתירה נכתב כי הן רואות במקצוע הסיעוד לא רק מקצוע, אלא גם אתגר ויעד. לטענתן, הן היו יכולות להתקבל למוסדות אחרים עם ציוני הבגרות שלהן, אך בחרו במוסד בנתניה, בשל העובדה שהוא המקום היחיד שמכשיר חרדיות. במוסדות אחרים, כך הן חוששות, חופש הדת שלהן עלול להיפגע.

 

העתירה הוגשה נגד סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ונגד ראש מנהל הסיעוד במשרד הבריאות, בבקשה שיבטלו את החלטתם להציב תנאי הסף האלו. "ההחלטה חורגת מסמכות, פוגעת בהן פגיעה קשה בזכות היסוד של חופש העיסוק והחופש האקדמי ומפרה את עקרונות השוויון", נאמר בעתירה שהגישו באמצעות עורכי הדין ד"ר אביעד הכהן וישעיהו אברהם.

 

הצעירות טוענות כי החוק אינו מקנה לסגן שר הבריאות וראש מנהל הסיעוד להתנות תנאי סף לקבלה ללימודי סיעוד,

וכי סמכות זו, אם מצויה, צריכה להיות בידי המועצה להשכלה גבוהה.

 

בנוסף, מבקשות מבית המשפט כי יורה לסגן שר הבריאות ולראש מנהל הסיעוד לנמק מדוע לא יקבעו תנאי סף סבירים יותר שיתנו משקל ראוי לשונותן של בנות הציבור החרדי. עוד הן מבקשות כי עד להכרעה בעתירה יאפשרו להן ללמוד בבית הספר לאחיות. לטענתן התנאי פוגע בהן קשות ולא מאפשר להן ללמוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
עו"ד אביעד הכהן
מומלצים