שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראלים שנעצרו בקופנהגן: יש מה לספר לנכדים
  בין אלפי פעילי הארגונים הירוקים שנעצרו מול ועידת האקלים, היו גם כאלה שבאו מהארץ. "בנו כלא של כלובים מברזל ונתנו לנו מזרון דק ושמיכה", סיפרה ל-ynet ג'ואנה ג'ונס. אילי בן עמר: רק קיבלנו אזהרה, אולי בפעם הבאה יהיה יותר גרוע

  גם מעצרם של אלפים מבין מובילי המחאה מול אולם ועידת האקלים בקופנהגן, ועימותים עם כוחות הביטחון המקומיים, לא מרתיעים את פעילי הארגונים הירוקים. אחת מהן, ג'ואנה ג'ונס, צעירה בת 22 מישראל הפעילה בארגון "גרינפיס", בילתה חצי יממה בכלא מיוחד שהקימו הדנים מבעוד מועד כדי לאכלס בו את העצורים מקרב המפגינים.

   

  "בזמן שכל מיני מנהיגים הוזמנו לארוחת ערב אצל המלכה, טיפסנו, קבוצה של פעילים, על עמודי תאורה וחשמל מסביב לאי שבו נמצא הארמון",

   היא סיפרה בשיחה עם ynet על המחאה שקוראת לראשי המדינות לעשות ככל יכולתם לצמצום היקף הזיהום בתחומן. 

   

  "אני עמדתי על אחד הגשרים שעליו תליתי שלט גדול, ברוחב של שני מטרים וחצי, שנשא את הסיסמה: 'פוליטיקאים מדברים, מנהיגים פועלים'", הוסיפה ג'ונס ותיארה את רגע המעצר: "ישבנו שם עד שעלה שוטר שהציב לפנינו שתי ברירות - לרדת לבד או להתפנות בכוח. בסופו של דבר ירדנו ומיד נעצרנו".

   

  יחד עם 25 מחבריה למחאה, הועברה ג'ונס אל הכלא המיוחד. "הם בנו בתוך האנגר גדול כלא של כלובים מברזל ונתנו לנו מזרון דק ושמיכה. אמרו לנו שלא יודעים תוך כמה זמן נצא משם, ובסוף זה קרה אחרי 12 שעות", סיפרה עם שחרורה.

   

  גם אילי בן עמר, בן 25 מקיבוץ יד חנה, בילה במעצר אותו הוא מכנה "כלוב".  לדבריו, "זה היה המעצר הכי גרוע שהייתי בו, והייתי כבר בכמה כאלה. אחרי 12 שעות, אני והחבר'ה שהיו איתי הואשמנו בהפרה של הסדר הציבורי וקיבלנו רק אזהרה. אנחנו על תנאי כרגע ויכול להיות שבפעם הבאה זה לא יהיה כל כך נחמד".

   

  לדברי בן עמר, שיא הפעילות עדיין לפניהם. "האמת שאני קצת חושש, בדרך כלל זה לא ככה - בישראל אנחנו לרוב נתפסים סוג של 'דג קטן' אבל פה מעלים מסוקים באוויר מעל לפעילים שלנו. יש פה משטרות וכל יום עוצרים אקראית אנשים שנראים להם חשודים".

   

  אבל נראה כי המעצר והעימותים עם המשטרה הדנית לא הצליחו להרפות את ידי הפעילים. "אני מתארת לעצמי שנמשיך במאמצים כל עוד יש לנו את האופציה", אומרת ג'ונס כשהבעת סיפוק ניכרת בקולה. "מה שבטוח זה שיהיה מה לספר לנכדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נאבקים עד הרגע האחרון
  צילום: AFP
  גם הקול הישראלי נשמע
  צילום: גיל יעקב
  מומלצים