שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "ליטא הקימה עבור ה-CIA מתקני מעצר סודיים"

  דו"ח שפרסמה ועדה מטעם הפרלמנט הליטאי קובע כי סוכנות הביון הליטאית הקימה שני מתקנים עבור ארה"ב ללא ידיעת ההנהגה, אולם לא ברור אם נעשה בהם שימוש. אחד המתקנים הוקם בשטח בית ספר לרכיבת סוסים בכפר מדרום לווילנה

  סוכנות הביון של ליטא סייעה ל-CIA להקים שני מתקני מעצר סודיים בתחומי המדינה, אולם לא ברור אם נעשה במתקנים האלה שימוש - כך עולה מדו"ח שפרסמה בצהריים (יום ג') הוועדה לביטחון לאומי בפרלמנט הליטאי. עוד הומלץ על פתיחתה של חקירה פלילית נגד גורמים בסוכנות הביון הליטאית.

   

  הוועדה נסמכה בעבודתה על עדויות של פוליטיקאים בכירים ושל גורמי ביטחון. החקירה החלה בעקבות פרסומים בכלי התקשורת מוקדם יותר השנה, לפיהם ארה"ב מפעילה מתקני מעצר סודיים בליטא. ליטא נחשבת לבת ברית של ארה"ב במלחמה בטרור. 

   

  מדו"ח עולה כי אחד מהמתקנים קטן מאוד. הוא הוקם ב-2002 ובו ניתן להחזיק חשוד אחד בלבד. המתקן השני הוקם ב-2004 וניתן היה להחזיק בו שמונה בני אדם. עוד נכתב במסמך כי אין הוכחה לכך שסוכנות הביטחון הליטאית עדכנה את הנשיא, ראש הממשלה או כל גורם פוליטי בכיר אחד במדינה על שיתוף הפעולה עם סוכנות הביון האמריקנית.

    

  יו"ר הוועדה, ארווידס אנוסאוסקס, אמר כי מטוסים אמריקנים שהובילו את העצורים נחתו בווילנה כמה פעמים בשנים 2002-2005. "מטוסים אלה לא נבדקו על-ידי משטרת הגבולות או רשויות המכס. הנוסעים והמטען מעולם לא נבדק", אמר אנוסאוסקס אך הדגיש כי הוועדה לא מצאה ראיות לכך שחשודים בטרור אכן נחקרו בתחומי ליטא. המתקנים קוטלגו בדו"ח כ"פרויקט 1" ו-"פרויקט 2".

   

  למרות מסקנותיה המעורפלות של הוועדה, המערכת הפוליטית בליטא סוערת. הנשיאה, דליה גריבאוסקיטה, דרשה מראש סוכנות הביון לשעבר, מסיס לאורינקוס, לעזוב מיד את תפקידו כשגריר בגאורגיה. גורם אחר בסוכנות הביון הליטאית, פובילס מלקאוסקס, התפטר אף הוא "מסיבות אישיות".

   

  בחודש שעבר דיווחה רשת ABC כי "פרויקט 2" מוקם בבית ספר לשעבר לרכיבת סוסים בכפר אנטביליאי, כ-20 קילומטרים מצפון-מזרח לווילנה.

   המקום היה בבעלות פרטית עד 2004 ואז נמכר לחברת "elite L.L.C" אשר אינה קיימת עוד. ב-2007 קנתה את המקום סוכנות הביון הליטאית והשתמשה בו כמתקן אימונים.

   

  ב-2007 ניהלה מועצת האיחוד האירופה חקירה בנושא מתקני המעצר הסודיים בליטא. ראש הוועדה, הפוליטיקאי השווייצרי דיק מרטי, האשים 14 ממשלות אירופיות במתן אישור ל-CIA לנהל מתקני מעצר במדינותיהם או לאפשר מעבר טיסות חשודים בשנים 2002-2005.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים