שתף קטע נבחר

מקורות בעזה: המתווך הגיע עם תשובת ישראל

מקורות ברצועה סיפרו כי ההצעה הישראלית הגיעה לעזה - והמתווך הגרמני ואנשי צוותו החלו בדיונים עם צוות חמאס המטפל בתיק שליט. ההערכה: לצורך מתן תשובה יידרשו התייעצויות בדרגים בכירים, אולי אף בדמשק

הכדור עובר רשמית לחמאס. מקורות בעזה דיווחו בצהריים (יום ד') כי הנהגת חמאס והצוות האחראי על המשא ומתן בתיק שליט החלו את פגישותיהם עם המתווך הגרמני ואנשי צוותו. ברצועה מעריכים כי חמאס לא ימסור את תשובתו מייד בתום הסבב הראשון של הפגישות וכי יידרשו לכך התייעצויות בדרגים בכירים, אפשר שגם עם צמרת הארגון בדמשק.

 

ברצועה מעריכים כי חמאס ידחה את דרישת ישראל לגירוש המוני של אסירים מחוץ לגדה המערבית. כמו כן, נראה כי התנועה תדרוש שתקופת הגירוש תהיה קצובה בזמן וכי כל השמות שהוצגו ברשימה - ישוחררו בסופו של תהליך.

 

יחד עם זאת, ההערכה ברצועה היא שייתכן שחמאס יתגמש בנוגע למספר שמות. בסביבת צוות המשא ומתן של חמאס מדגישים כי הדיונים בצמרת התנועה יהיו מעמיקים וייקחו בחשבון את כל ההיבטים האנושיים והמדיניים הכרוכים בעסקה.

 

בעיתון "אל חיאת" פורסם הבוקר כי ישראל מתעקשת להימנע משחרור שבעה אסירים ברשימה. מקורות דיפלומטים מערביים אמרו לעיתון כי הושגה הסכמה על 443 אסירים מתוך 450 שחמאס דרש לשחרר בשלב הראשון. בנוסף, ישראל דרשה לגרש למעלה מ-100 אסירים ולא להתיר להם לשוב לשטחי הגדה המערבית. אותם המקורות העריכו שחמאס תתגמש בסוגיית הגירוש - אך לא בעניין האסירים עצמם.

 

ברשימה - 125 שמות אסירים

הרשימה שהיתה במוקד הדיונים של פורום "השביעייה" כללה 170 שמות אסירים שהעביר חמאס, שמתוכם ישראל אמורה לבחור 125. כזכור, בסבב השיחות האחרון שניהלה ממשלת אולמרט, נותר פער של 125 שמות מתוך 450 שמיועדים להשתחרר ב"פעימה הראשונה" של העסקה. הפער הזה נותר בעינו עד לשבוע שעבר, שבו הגיש חמאס למתווך את רשימת 170 השמות. פורום "השביעייה" דן ברשימה ובחר מתוכה בצורה פרטנית, על פי המלצות השב"כ את ה-125. זו ככל הנראה הרשימה שעמה הגיע המתווך לעזה.

 

בישראל התקשו אמש להעריך כמה זמן ייארך עוד המשא ומתן - וטענו שמדובר לכל הפחות בעשרה ימים.

במהלכם צפוי נציג חמאס לצאת לשיחות עם ההנהגה המדינית בדמשק. במקביל, צפוי המתווך הגרמני לצאת לארצו בחג המולד ומיד עם תחילת השבוע הבא ישוב לאזורנו.

 

בד בבד, בזירה הציבורית נמשך - תחת איפול הצנזורה - המאבק על המחיר הכבד. הורים שכולים שנפגשו אתמול עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיגרו אליו הבוקר מכתב ובו טענו כי הוטעו על ידו. לטענתם, האמינו שישקול בכובד ראש את בקשתם שלא להוציא לפועל עסקה שתכלול שחרור מחבלים. הם מבססים את טענתם על הפרסומים לפיהם הסכימה ישראל לכלול יותר מ-440 מחבלים בעסקה. במכתב דורשים ההורים השכולים כי ראש הממשלה יבהיר את הדברים.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,277 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ציור קיר של שליט בעזה
צילום: רויטרס
חאלד משעל. הוא בכלל בדמשק
צילום: AFP
מומלצים