שתף קטע נבחר

הורי נכים הפגינו בי-ם: לא למעון בשכונה ערבית

עשרות הורים לילדים נכים הפגינו מול משרד הרווחה, על רקע הכוונה לשכן את ילדיהם בהוסטל בבית צפפה: "גם אנשים בלי מוגבלות יתקשו בשכונה ששונה מאופי חייהם - אז נכים?" במשרד מתעקשים: "כולם שם מדברים עברית, הטענה גזענית"

עשרות נכים והורים לילדים נכים הפגינו היום (ה') מול משרד הרווחה בירושלים, במחאה על הכוונה לשכן את ילדיהם בשכונת בית צפפה בעיר, על אף שמדובר בסביבה ערבית, שלטענתם - אינה תואמת את צרכי ילדיהם.

 

תחילתה של הפרשה לפני כשנתיים, אז עתרו ההורים לבג"ץ נגד כוונת משרד הרווחה לשכן את הילדים במוסד, והמשרד אכן חזר בו מההחלטה והצהיר כי ישבץ אותם בקהילה. עם זאת, הוא החליט שלא להעבירם לבית "רגיל", כמו זה שבו הם מתגוררים היום, אלא ל"הוסטל", מוסד קטן בבניין נפרד, המיועד עבור 24 איש במצבם. לפני כחודש הודיע משרד הרווחה על כוונתו לשבץ את הילדים דווקא במבנה בשכונת בית צפפה הערבית.

 

ההחלטה עוררה מורת רוח בקרב הורי הילדים הנכים. לטענתם, בניהם ובנותיהם היהודים ישוכנו בסביבה ערבית, שאינה תואמת את אופיים, כל השירותים הניתנים בה מתאימים לאוכלוסייה הערבית. בנוסף, אין באזור מתנ"ס עם חוגים בעברית, אין בשכונה בית כנסת, ואין בה אפילו תחבורה ציבורית שתאפשר יציאה עצמאית ממנה וכניסת מבקרים אליה.


הפגנת הנכים. "השר מתעלם, ושולח מנהלי אגפים" (צילום: גיל יוחנן)

 

במטה המאבק של הנכים ובארגון "בזכות" מוחים על הכוונה לשכן את הילדים הנכים דווקא שם, ואומרים כי "גם אנשים ללא מוגבלות יתקשו להתערות באמת בשכונה ששונה כל-כך מאופי חייהם, אבל נראה שמשרד הרווחה חושב שאנשים עם מוגבלות אינם באמת יכולים או זכאים להשתלב בקהילה משל עצמם".

 

משרד הרווחה: אתם דוגלים בשוויון או גזענות?

חני לוי, אם לשתי בנות הלוקות פיגור שכלי, הבהירה בשיחה עם ynet כי טענותיה אינן נובעות מדעות קדומות. "לילדות שלי קשה להשתלב בכל חברה בגלל הפיגור שכלי שממנו הן סובלות, הוא מקשה עליהן לתקשר בעברית, ומשרד הרווחה רוצה לשים אותן בחברה ערבית? זה לא עניין של גזענות, פשוט לילדים כאלה יהיה קשה להשתלב בכפר ערבי". לוי מחתה גם על יחסו של שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג: "השר מתעלם מאיתנו, ושולח אלינו מנהלי אגפים. קיוויתי שלפחות היום הוא ייצא לדבר איתנו".

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "בעיקרון ובמעשה דוגל משרד הרווחה במדיניות המשלבת אנשים עם מוגבלויות בקהילה. גם דירה וגם הוסטל הם בתים שנמצאים בשכונות מגורים ומשתמשים בכל שירותי הקהילה. דירות הן פתרון טוב

לאנשים ברמת עצמאות גבוהה. בהוסטלים אנו משכנים את האנשים שאינם עצמאיים, ושזקוקים לרמה מוגברת של תמיכות כדי שישתלבו בקהילה, ואותה ניתן לספק רק בהוסטל.

 

"המשרד מחויב על-פי החוק לפרסם מכרזים שיוויוניים. במכרז האחרון זכה על-פי דין גורם מנוסה, אשר הציע מבנה מתאים ברמה גבוהה בשכונה מעורבת, שמהווה חלק מירושלים, ושכל תושביה אזרחי המדינה דוברי עברית. המבנה ממוקם בגבול שבין שכונת בית צפפה לשכונת גילה היהודית, שבה יוכלו דיירי ההוסטל לקבל את כל השירותים הקהילתיים. לא ברור לנו כיצד תנועה שחורתת על דגלה את השיוויוניות נוהגת בצורה גזענית".

 

במשרד הרווחה הדגישו כי הנושא עדיין נמצא בדיון בבג"ץ, וכי אנשיו יכבדו כל החלטה של בית המשפט בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קשה להן בעברית, אז בערבית?". מפגינים בירושלים
צילום: גיל יוחנן
המשרד הודף הטענות: "הם יקבלו שירותים בגילה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים