שתף קטע נבחר

ירידה של 40% במספר התלמידים הנוסעים לפולין

ראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך הציג נתונים לפיהם חלה ירידה של כ-40% במספר התלמידים שיצאו למסע - מ-40 אלף ב-2007 ל-27 אלף שנה לאחר מכן. ח"כ אורלב: "לא ייתכן שהמסע לפולין יהיה לעשירים בלבד". ח"כ הורוביץ הציע להעביר את המסע לגרמניה

ירידה דרמטית נרשמה במספר התלמידים היוצאים להשתתף במסע לפולין - כך עולה מנתונים חדשים שהציג בצהריים (יום ב') ראש מנהל חברה ונוער במשרד החינוך, יוסי לוי, בוועדת החינוך של הכנסת.

 

לפי הנתונים, בשנת 2008 חלה ירידה של כ-40% במספר התלמידים שיצאו למסע, בשל העלויות. "בעוד שבשנת 2007 עמד מספר התלמידים שנסעו לפולין על 27 אלף, בשנת 2008 נסעו רק 15 אלף תלמידים", אמר לוי.

 

ב-ynet נחשף בתחילת החודש כי מבקר המדינה בודק בימים אלו מדוע עלו מחירי הנסיעה לפולין, לאן הולכים ה"כרטיסים הלבנים - כרטיסי טיסה בחינם - ומי הן חברות הנסיעות הזוכות במכרז ומדוע.

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב אמר בדיון: "לא ייתכן שהמסע לפולין יהיה לעשירים בלבד. סוגיית השואה היא הדומיננטית בעיצוב הזהות היהודית והציונית של תלמידי ישראל, מעבר לכל נושא אחר. על פי הנתונים, רק חמישית מכל מחזור נוסעים לפולין, והיתר לא מגיעים למסעות כנראה בשל העלות הכספיות הגבוהות".

 

ביו הצעות הייעול שהועלו בדיון - קיצור משך זמן המסע משמונה לארבעה הימים. ח"כ ניצן הורוביץ הציע להעביר את המסע מפולין לגרמניה. לדבריו, "השואה והנאציזם יצאו מברלין וייתכן שכדאי לערוך את הסיור שם. לעתים, מיקוד העניין בפולין עשוי להחטיא את המטרה. הנאציזם כולו יצא מגרמניה".

 

מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, אמר בתגובה: "יש תלמידים המתקשים לממן את עלות הטיול השנתי. עידוד הטיולים בארץ קודם למסע לפולין. משרד החינוך

 ידון באפשרויות הוזלת המסע ויבחן אותו בכל ההיבטים. יש לחייב את כל התלמידים, גם את אלו שאינם נוסעים, להשתתף בימי ההכנה למסע ולהיות חלק מהנחלת מורשת השואה".

 

יש לציין כי לפני כשנתיים עלות הנסיעה לתלמיד למשלחת לפולין "קפצה" מסכום של כ-4,000 שקלים לכ-7,000 שקלים. לפני כשנה ירד הסכום לקצת יותר מ-5,000 שקלים. מדובר בסכום גבוה, שלרוב ההורים אין דרך לשלם אותו. גם הסכום הקודם היה גבוה מאוד, בהתחשב בעובדה שמדובר בנסיעה הנמשכת שמונה ימים בלבד. על פי דו"ח מרכז המידע והמחקר של הכנסת, רוב בני הנוער הנוסעים לפולין באים ממשפחות מבוססות, ומערים בעלות מאפיינים סוציו-אקונומיים גבוהים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידים במצעד החיים. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים