שתף קטע נבחר

נקנסה חברה שהשתמשה בנתוני מרשם האוכלוסין

משרד המשפטים הטיל קנס על חברה שביצעה טלמרקטינג בימי הולדת, ונעזרה במספרי הטלפון ותאריכי הלידה שהופיעו במאגר האוכלוסין שדלף לרשת. החברה: עובדים פעלו מאחורי גבנו

משרד המשפטים הודיע כי הטיל קנס מנהלתי בסך 167,000 שקלים על חברת "נקודת שיווק וסחר בע"מ", בגין שימוש לא חוקי בעותק של מרשם האוכלוסין שדלף לרשת.

 

הקנס הוטל על ידי הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע הפועלת תחת משרד המשפטים. החברה, על פי ההודעה, "נהגה לטלפן לאנשים ביום הולדתם או בסמיכות לו, ולהציע להם הטבה לרגל יום חגם ברכישת מוצר ה'לוטו דיל' אותו היא משווקת"

 

החברה נעזרה, על פי משרד המשפטים, בתוכנת "אגרון", המכילה פרטים אישיים של אזרחי ישראל, ובהם שמות, מספרי תעודות זהות, קשרים משפחתיים, וכן תאריכי לידה ומספרי טלפון.

 

עו"ד יורם הכהן, ראש הרשות מסר כי "שימוש במאגר מידע לא חוקי, אף אם הודלף לאינטרנט, מהווה עבירה על הוראות חוק הגנת הפרטיות. השימוש במכשיר של סנקציות כלכליות על מי שעושה שימוש בלתי חוקי במידע, בפרט לצורך השגת תועלת כלכלית, הוא אמצעי יעיל לשיפור ההגנה על הפרטיות".

 

המדליף טרם נמצא

מאגר המידע עם מרשם האוכלוסין זמין ברשת בשנים האחרונות בגירסאות שונות. ברשת ניתן למצוא גירסה עדכנית ל-2006, ועל פי דיווחים שונים ישנן גם גירסאות עדכניות יותר. ההדלפה גררה ביקורת מצד מבקר המדינה על התנהלות משרד הפנים והמשטרה בנושא. המבקר קבע כי המדינה כשלה בהגנה על פרטיות האזרחים.

 

משטרת ישראל חקרה את ההדלפה, אך סגרה את התיק מכיוון שלטענתה לא ניתן לאתר את המדליף. בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה בחודש יולי ודנה בדליפה, ציינה המשטרה כי במקרים בהם יש לה מידע נקודתי על אדם שעשה שימוש לא מורשה במאגר, היא מעמידה לדין. 

 

החברה: עובדים פעלו מאחורי גבנו

עורך הדין דן חי, המייצג את חברת "נקודת שיווק וסחר בע"מ", אמר כי "מדובר באכיפה סלקטיבית ולא תקינה של הרשות, שנתפסה לקנוניה שעשו עובדים של החברה מאחורי גבה. הוכחנו לרשות את טענותינו וסיפקנו לה את הסולם לרדת מעץ תוך הפחתה משמעותית של הקנס שהוטל על-ידה מלכתחילה לכדי כמעט רבע".

 

"החברה הוכיחה כי היה מדובר בפעילות לא תקינה וחריגה מסמכות של עובדים בחברה ממניעים אישיים וממוניים, פעילות אשר הוסדרה מיד לאחר שנודעה לראשונה לחברה בביקורת שערכה הרשות. החברה הוכיחה טענותיה בפני נציגי הרשות, לרבות ההקפדה הרבה בשמירה על הוראות חוק הגנת הפרטיות. החברה רוצה להאמין כי הרשות לא נטפלה אליה באופן דווקני וכי היא תפעל למנוע הפרות במקרים מהותיים ומשמעותיים ממקרה טפל זה", מסר חי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד המשפטים: שימוש לא חוקי במאגר
צילום: index open
מומלצים