שתף קטע נבחר

סוכל ניסיון להתנקש במאייר קריקטורות מוחמד

שוטרים ירו לעבר שלושה גברים שניסו להיכנס לביתו של המאייר בדנמרק. אחד מהם, צעיר ממוצא סומלי שהיה חמוש בגרזן, נפצע. על פי הדיווחים, החשוד המרכזי קשור למליציה האיסלאמית הקיצונית אל-שבאב

נעצרו ברגע האחרון: צעיר מוסלמי חמוש בגרזן נורה הלילה (שבת) בעת שניסה להיכנס לביתו של האמן הדני שפרסם איורים של הנביא מוחמד וגרם לסערה עולמית. כלי התקשורת בדנמרק דיווחו כי החשוד שנורה ונפצע הוא צעיר ממוצא סומלי, הקשור למליצייה האיסלאמית הקיצונית אל-שבאב.

 

התקרית החלה בשעות הערב המאוחרות ליד ביתו של המאייר, קורט וסטרגרד, בעיר ארהוס שבמרכז דנמרק. שוטרים המוצבם דרך קבע ליד הבית בשל איומים חוזרים ונשנים על חייו של המאייר הבחינו בשלושה גברים הנכנסים לבית ללא אישור. על פי דיווחים בכלי התקשורת בדנמרק, השוטרים ירו לעבר השלושה ופצעו אחד מהם, שהיה חמוש בגרזן ובסכין.

 

האיש נורה בצווארו ובכתפו, ופונה לבית חולים מקומי. שני שותפיו למעשה נעצרו, והועברו לחקירה. שוטרים אף סרקו את השכונה מחשש שהחשודים הטמינו במקום פצצה. על פי חלק מהדיווחים, החשוד שנורה היה קשור למיליציית אל-שבאב השולטת בחלקים נרחבים מסומליה, ולה קשרים חזקים לאל-קאעידה.

 

בעת שהחמושים פרצו לבית, שהו במקום וסטרגרד ונכדתו בת החמש. השניים מצאו מחסה בחדר האמבטיה, משם חייג המאייר למשטרה והזעיק תגבורת. הוא סיפר כי החמושים צעקו "נקמה" ו"דם" בעודם מנסים לפרוץ את דלת חדר האמבטיה. "הנכדה שלי בסדר גמור. זה היה מפחיד וקרוב מאוד, אבל עשינו זאת", אמר.

 

ראש שירות המודיעין של דנמרק, ג'ייקוב שארף, הגדיר את התקרית כ"קשורה לטרור". בהודעה שפרסם מסר כי החשוד שנורה היה מעורב בפעולות טרור במזרח אפריקה והיה תחת מעקב שירות הביטחון - אולם ללא קשר לחשד כי יתקוף את המאייר.

 

וסטרגרד בן ה-74 עלה לכותרות ברחבי העולם כאשר קריקטורות שנויות במחלוקת שצייר בהן מופיע הנביא המוסלמי פורסמו לראשונה בעיתון דני ב-2005, ומאוחר יותר פורסמו מחדש בכלי תקשורת ברחבי העולם המערבי.

 

ב-2006 פרץ גל של מחאות בעולם המוסלמי, ממרוקו ועד אינדונזיה, במחאה על פגיעה בכבודו של הנביא.

מתפרעים תקפו שגרירויות של דנמרק ומדינות מערביות אחרות וכמה מדינות אף החרימו מוצרים דניים. ההלכה המוסלמית אוסרת, באופן כללי, על הצגת הנביא, גם באופן אוהד, מחשש שהדבר יוביל לסגידה.

 

בשנת 2008 פרץ גל חדש של מחאה אחרי שלא פחות מ-18 עיתונים פרסמו את הקריקטורה המפורסמת ביותר של וסטרגרד – זו שבה נראה נביא האסלאם כשטורבן בצורת פצצה לראשו – בתגובה לסיכול מזימה להתנקש בחיי המאיירים. מאז הורשעו מספר צעירים מוסלמים בדנמרק בתכנון פיגועים, שתוכננו בעיקר כמחאה על פרסום הקריקטורות, וב-2008 נעצרו אזרח דני ממוצא מרוקני ושני טוניסאים במערב דנמרק בחשד שתיכננו לרצוח את וסטרגרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
המחאה העולמית. שורפים את דגל דנמרק (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
שגרירות דנמרק בסוריה עולה באש (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים