שתף קטע נבחר

אובמה נגד אל-קאעידה: המחבל הוכשר בתימן

לראשונה מאז ניסיון הפיגוע במטוס שנחת בארה"ב בחג המולד, האשים הנשיא האמריקני את ארגון הטרור ואמר כי הצעיר הניגרי שניסה לפוצץ את המטוס קיבל הכשרה בתימן. לדברי אובמה, ארה"ב נמצאת במלחמה נגד "רשת של שנאה ואלימות"

פעולת טרור מתוכננת היטב: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, האשים היום (שבת) לראשונה את השלוחה התימנית של אל-קאעידה, בניסיון הפיגוע במטוס נורת'ווסט שנחת בדטרויט בחג המולד. אובמה שוהה אמנם בחופשה בהוואי, אך בנאום הרדיו השבועי שלו אמר, כי ארגון הטרור עומד מאחורי חימוש ואימון הצעיר מניגריה שניסה לפוצץ את המטוס שהמריא מאמסטרדם.

 

לדברי אובמה, ארצות הברית נמצאת במלחמה נגד "רשת של שנאה ואלימות גדולה". הוא התייחס לנאשם בניסיון הפיגוע, הצעיר הניגרי עבד אל-מוטלב, ואמר: "אנחנו יודעים שהוא הגיע מתימן, מדינה ענייה שסובלת מאלימות קיצונית. הוא הצטרף לתא של אל-קאעידה, שאימן אותו, צייד אותו, נתן לו חומרי נפץ והנחה אותו לפוצץ את המטוס שטס לארצות הברית".

 

אובמה אמר כי חקירת האירוע נמשכת, אך הוא קרא לבדוק מיד את "הכשל האנושי והמערכתי" שאפשר למחבל לעלות על המטוס כשהפצצה מוסתרת תחת בגדיו. הנשיא הזכיר את הסיוע הביטחוני שמקבלת תימן מארצות הברית, כחלק מהמלחמה בטרור העולמי.

 

מוקדם יותר הודיע מפקד הצבא האמריקני, הגנרל דיוויד פטריוס, כי וושינגטון תכפיל את הסיוע הביטחוני שהיא מעניקה לתימן לטובת לחימה בגורמי טרור הפועלים במדינה. תימן היא אחת המדינות הערביות העניות ביותר ומהווה מוקד חשוב עבור אל-קאעידה. כיום עומד הסיוע האמריקני המועבר לתימן על 70 מיליון דולר.

 

תימן: לא נאפשר לזרים לסייע לאל-קאעידה

בנאומו, ציין הגנרל פטריוס לשבח את מאמציה של ממשלת תימן במלחמתה נגד גורמי טרור. "אכן היה שיתוף במידע. זהו שיתוף הדדי, משום שמקורות המודיעין בתימן טובים מאוד", הוסיף. במקביל, אמר שר החוץ של תימן, אבו בקר אל-קורבי, כי ארצו לא תאפשר לאזרחים זרים להיכנס למדינה במטרה לסייע לאל-קאעידה. "רצוי היה שאלו המבטיחים לייצא טרור היו פועלים למען יציבות ארצם", אמר אל-קורבי.

 

השבוע קיבלו באל-קאעידה אחריות לשליחת אל מוטלב לטיסה 253 מאמסטרדם לדטרויט. בהודעת הארגון נאמר כי הפעולה היתה תגובה למבצע צבאי נגד אנשי אל-קאעידה בתימן - מבצע שבו השתתפה ארה"ב באופן פעיל. בשתי תקיפות אוויריות על מעוזי אל-קאעידה, בהן על פי הדיווחים סייעה ארה"ב, נהרגו במהלך דצמבר יותר מ-60 בני אדם.

 

נשיא ארצות הברית נסע לחופשת חג המולד רגע לפני ניסיון הפיגוע. זמן קצר לאחר מכן כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה התייחס לסידורי האבטחה בנמלי התעופה. הוא הביע אכזבה מאופן הטיפול בהתראה שהתקבלה והאיץ בממשל לפעול במהירות האפשרית לתיקון הבעיות שהתגלו במערכת ביטחון הפנים.

 

הנשיא האמריקני הבטיח יום לפני כן כי ארה"ב תרדוף

את מתכנני ניסיון הפיגוע וכי "לא ישקוט עד שימצא את האחראים". מאז הפיגוע, נמשכת הביקורת מצד הרפובליקנים ומצד פרשנים על התגובה האיטית של אובמה וממשלו לניסיון הפיגוע. מי שסופגת את עיקר הלהבות היא השרה לביטחון פנים, ג'נט נפוליטנו, שהצהירה לאחר המקרה כי המערכת תיפקדה בצורה משביעת רצון. כ-24 שעות לאחר מכן השמיעה נפוליטנו הצהרה הפוכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "מלחמה נגד השנאה"
צילום: AFP
המטוס שבו אירע ניסיון הפיגוע
צילום: AP
צילום: AFP
המחבל שעלה על המטוס
צילום: AFP
מומלצים