שתף קטע נבחר

מתנחלים בי-ם: נמשיך לבנות, עם או בלי הממשלה

ראשי יש"ע מקיימים שביתה כללית של הרשויות בשטחים, ויצאו להפגין נגד מדיניות ההקפאה מול משרד ראש הממשלה, בקריאה "לשבור את ההקפאה". ח"כ דנון בא לתמוך: "לבטל את הבושה"

המאבק בהחלטת הממשלה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות עולה מדרגה. ראשי הרשויות ביהודה ושומרון מקיימים היום שביתה כללית, במחאה נגד הקפאת הבנייה בשטחים, ובמסגרת זאת עלו לירושלים להפגין מול משרד ראש הממשלה, תחת הכותרת "לשבור את ההקפאה". "אנחנו נמשיך למלא את משימת ההתיישבות, עם הממשלה או בלעדיה", אמר במקום יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין. "אנחנו דורשים מהממשלה, ממשלה ציונית לאומית, לעשות את התפקיד שלה ולהמשיך לבנות".

 

 

בתום ההפגנה, צועדים המפגינים אל בית ראש הממשלה, שמולו הוקם בשבוע שעבר אוהל המחאה של מועצת יש"ע בשיתוף ראשי הרשויות. בהמשך, שוקלים בהתנחלויות גם להשבית את מוסדות החינוך בכלל היישובים. בינתיים, הניפו היום עובדי הרשויות, המועצות והעיריות שלטים מול משרד ראש-הממשלה, שבהם נכתב בין היתר "יהודים הם לא קרטיב, אנחנו לא אנשי הקרח אדון ביבי.

ביבי, מקפיאים בקוטב - לא אצלנו".

 

למפגינים הצטרף גם ח"כ דני דנון, שאמר כי "התפקיד שלנו בתור חברי כנסת מהליכוד הוא לדאוג שאת הבושה הזו נבטל". בפנותו למתנחלים, הוסיף: "אתם אזרחים סוג א', מלח הארץ. אתם לא בלון ניסוי שיום אחד מקפיאים ויום אחד מפשירים".

 

יו"ר מועצת דרום הר חברון, צביקי בר-חי, הבטיח שהמחאה רק תלך ותתעצם: "זה צעד ראשון שהוא רק ההתחלה, לא נעבור לסדר היום. אנחנו לא שק החבטות, לא של ברק ולא של מפלגת העבודה. אנחנו שליחים של הבית הלאומי ומצפים מהממשלה שתנהג אחרת באחים שלה. ההחלטה הזאת צריכה לעבור מהעולם, או להשתנות במהותה".

 


מפגינים מול משרד ראש הממשלה, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, הוסיף: "אנחנו לא מוחים על העלאת תעריפי הביטוח, אנחנו לא דורשים תוספות שכר. אנחנו נלחמים על הבית הלאומי של עם ישראל. נלחמים כנגד צו גזעני, דורסני, האוסר על יהודי לבנות בארצו, רק בגלל היותו יהודי, תוך רמיסת זכויות הפרט, וזאת אל מול מנהיגים רופסים הרוצים למצוא חן בעיני הפריץ מוושינגטון, ברק חוסיין אובמה. ביבי, עדיין לא מאוחר, הגיע הזמן להתעשת ולחזור לערכי הליכוד".

 

"נבנה בכל הכוח"

לדברי מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, "אחת הבעיות הגדולות במאבק, היא שאנשים לא רואים את הנזק המיידי. אם נתרגם את זה למעשה - כתוצאה מהקפאה רבת שנים באריאל, לדוגמה, סגרו חמישה גני ילדים והתוצאה: האוכלוסייה מזדקנת. ההקפאה בתוך גושי ההתיישבות מצליחה במאה אחוז, וזאת באופן פרדוכסלי קורה בתוך גושי ההתיישבות. זהו מהלך בלתי נסבל, תפקידנו לעשות הכול נגד זה. אנחנו נבנה בכל הכוח".


"מתנחלים אוהבים שמש" (צילום: גיל יוחנן)

 

בשבוע שעבר אמר דיין כי בהתנחלויות יוסיפו לחסום את כניסתם של פקחי המנהל האזרחי, האמונים על אכיפת הקפאת הבנייה. "אנחנו ממשיכים בשלב נוסף במאבק, שמטרתו להביא לביטול מוחלט של מדיניות ההקפאה. לא מאפשרים לבנות בית יהודי מפאתי עפולה עד פאתי ערד, מפאתי כפר-סבא ועד נהר הירדן, בעוד הערבים בונים בחופשיות", אמר דיין באוהל המחאה והוסיף: נמשיך לא לשתף פעולה, ולא ניתן לפקחים להיכנס ליישובים. לא נסטה מהמשימה לבנות את הארץ".

 

צעדי המחאה של המתנחלים מתבצעים למרות הבהרות חוזרות ונשנות מצד גורמים בממשלה, ובראשם ראש הממשלה נתניהו עצמו, כי מדיניות ההקפאה היא זמנית וכי בתום התקופה שהוקצבה ליישומה, תחודש הבנייה בשטחים.

 

בשבוע שעבר נועד עם ראשי יש"ע השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'. בפגישה הבהיר השר כי הממשלה "לא תרשה לאף גורם לקחת את החוק לידיים", כלשונו, תוך שהעניק גיבוי מלא לרשויות האכיפה. הפגישה בין אהרונוביץ' לבין בכירי המתנחלים התקיימה זמן קצר לאחר הדיווח אודות מכתב האיומים שנשלח למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן.

 במערכת הביטחון העריכו כי מאחוריי האיומים עומדים גורמי ימין קיצוני, על רקע הקפאת הבנייה והתבטאויותיו של המפכ"ל בנושא. במועצת יש"ע דחו את הטענות שלפיהן אחראים מתנחלים לשיגור המכתב.

 

עם זאת, מדווחים גם המתנחלים על אלימות, שלדבריהם הפעילו נגדם פקחי ההקפאה. תושב ביתר עילית, שנקלע לוויכוח עם נהג משאית של חברה אזרחית העובדת עם המנהל האזרחי, טען כי הנהג, שהגיע עם צוות פקחים על-מנת לפנות מכונות חפירה באתר בנייה, היכה אותו ושבר את משקפיו. משטרת מחוז ש"י והמנהל האזרחי הבטיחו לבדוק את התלונה במלוא הרצינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"העם נגד קרח". מפגינים, היום
צילום: גיל יוחנן
ראשי יש"ע באוהל המחאה
צילום: גיל יוחנן
חסימת פקחי ההקפאה תימשך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים