שתף קטע נבחר

יום האלכוהול: רק תלמיד אחד נתפס עם בירה

במשרד החינוך ובמועצת התלמידים אומרים כי "יום האלכוהול" בבתי ספר נחל כישלון. מנגד, מארגני המחאה טוענים להצלחה: "נתפס רק תלמיד אחד וזה רק מוכיח כמה אנחנו יותר מתוחכמים מהם". אותו תלמיד הושעה לשמונה ימים

מחאת התלמידים המתוכננת עליה הכריזו בני נוער ברשתות החברתיות - לא הצליחה. כך אמרו היום (א') במשרד החינוך. המשרד נכנס לכוננות, שוטרים חיכו בחלק מבתי הספר וגם ההורים צבאו על הפתחים. אולם בסיכומו של דבר, רק תלמיד אחד נתפס שותה בירה. הוא הושעה לשמונה ימים.

 

מנגד, טוענים מארגני המחאה להצלחה, ואומרים ש"הגניבו" מאחורי גבם של המבוגרים שתייה חריפה לתוך בתי הספר. במקביל, הם עובדים על תאריך חלופי ל"יום אלכוהול" נוסף - אך הפעם הם מקווים שהוא לא ייחשף בתקשורת. ככל הנראה מדובר ב-15 בינואר.

 

המארגן של יום האלכוהול רפאל בן-מוחא, תלמיד בן 18 מבית-ספר עמל נהריה, אמר ל-ynet: "משרד החינוך תפס רק תלמיד אחד, וזה רק מוכיח כמה אנחנו יותר מתוחכמים מהם. אנחנו אמנם ילדים, אבל אנשים חכמים. הם חושבים שהצליחו למגר את תופעת האלכוהול. אבל יש ילדים ששותים לפני הלימודים בית ספר ואחרי שעות הלימודים ואפילו בזמן שאנחנו מדברים. כל בית ספר בארץ עוד ישתה את הבירה שלו".


"יום האלכוהול המקורי" - מתוך אחת ההתארגנויות בפייסבוק

 

בן-מוחא מתנגד להגבלת הגיל בו מותר לרכוש אלכוהול ל-21, מאחר שלטענתו הדבר רק יעודד עוד תלמידים לעבור על החוק ולשתות לפני הגיל הזה. הוא טוען שהגבלת הגיל היא שיוצרת את המצב ההפוך, שמוביל למרד נעורים ולשתייה בקרב בני הנוער, ולכן הוא מנסה לדבריו "להוביל אג'נדה חברתית".

 

"בכך שאתה לא מגדיר את גיל האלכוהול באופן חד-משמעי, זה מוריד את מרד הנעורים שנגרר אחרי החוק הזה. מרד נעורים זאת אומרת לעשות דברים שאסור. מי לא עשה משהו אחד בחיים שלו, שאמרו לו 'לא' והוא עשה דווקא? זהו טבעו של אדם", אמר בן-מוחא.

 

אותו תלמיד הוסיף כי המבוגרים צריכים להבין שאי אפשר למחוק את התופעה הזו. "אתם צריכים להבין שאי אפשר להוציא את האלכוהול מהתודעה. האלכוהול כל כך עמוק בתודעה שזה נשמע אפילו מגוחך ואף מופרך לנסות לעשות דבר שכזה. הממשלה מתמודדת עם האלכוהול בדרכים מיושנות".

  

"הנוער הוכיח שאפשר לסמוך עליו"

מנגד אומרת יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, הדר שומן, הלומדת בית ספר "רגר" בבן שמן, כי המחאה לא הצליחה: "יום האלכוהול נכשל. הנוער הוכיח היום שאפשר לסמוך עליו. המודעות לנושא האלכוהול וההד הציבורי שהתלווה ליום, צריכים ללוות אותנו לאורך כל השנה, בכל יום ובכל שעה".


שם חילקו מיץ תפוזים (צילום: חיים סלה, מרכז תקשורת אלפי מנשה)

 

לדבריה, בני הנוער הוכיחו כי אפשר לסמוך עליהם, "בניגוד גמור למה שיום האלכוהול ומארגניו ניסו להוכיח לממשלה, למשרד החינוך ולכנסת. היום הזה הדליק

 אצל כולנו נורה אדומה, האומרת, כי לתופעת השתייה בקרב הגילאים שלנו ישנה סיבה מבוססת: הצורך שלנו לדאגת המבוגרים, הצורך לגבולות ברורים והזעקה שלנו לעזרה. הנוער איננו האשם הבלעדי לתופעת השתייה, ואין טעם למצוא את האשמים לתופעה הזו”.

 

היום גם מי שניסו להתנגד ליום הזה בדרך יצירתית - בחטיבת הביניים "חצב" באלפי מנשה החליטו חברי מועצת התלמידים והמנהלת רבקה מנדל, להביע את עמדה נגד שתיית אלכוהול. לתלמידים שהגיעו לשער בית הספר חיכתה הפתעה - כוסות עם מיץ תפוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המארגנים טוענים להצלחה, המשרד לכישלון
צילום: Index Open
מומלצים