שתף קטע נבחר

הפגנות וגם שיר: מובארק עם מגן דוד על מצחו

המחאה נגד בניית הגדר על-ידי מצרים בגבול עזה מתפשטת. אתמול הפגינו עשרות מול שגרירויות מצרים בירדן ובלבנון. אנשי דת פרסמו פסקי הלכה נגד הגדר. זמר בעזה עמל על הכנת קליפ חדש: "תגידו, יא מצרים, אתם רוצים לחנוק אותנו?"

גל התגובות נגד בניית הגדר על-ידי מצרים לאורך גבולה עם רצועת עזה חוצה גבולות בעולם הערבי. אתמול (יום א') התקבצו 150 מפגינים מול שגרירות מצרים ברבת עמון, בירת ירדן, ושרפו תמונות של הנשיא המצרי, חוסני מובארק, ועליהן מגן דוד בצבע כחול. בהפגנה הזו השתתפו אנשי האיגודים המקצועיים ומפלגות האופוזיציה.

 

אנשי "אל-ג'מאעה אל-איסלאמיה" הפגינו מול שגרירות מצרים בלבנון. בהפגנה זו השתתפו מספר אנשי דת שקבעו כי אסור למצרים מבחינה הלכתית לבנות את הגדר לאורך גבולה עם עזה, "מצרים מכפישה את שמה בעולם כולו", אמר איש הדת, חאפז סלאמה.


שורפים את תמונות מובארק (צילום: רויטרס)

  

העיתון הלונדוני "אל-קודס אל ערבי" מדווח כי דבריהם של אנשי הדת בלבנון, גם אם הם שוליים במעמדם, מצטרפים לפסקי ההלכה שפרסמו אנשי דת ידועים ובעלי קו רדיקלי כמו השייח יוסף אל-קרדאווי, הפועל בדוחא ומזוהה עם תנועת האחים המוסלמים במצרים, השייח עבד אל-מג'יד אל-זינדאני, ראש ("אוניברסיטת האמונה בתימן"), ממסד הלכתי גדול בעל קו רדיקלי משלו.

  

אנשי דת נוספים במצרים ובסעודיה פרסמו פסק הלכה נגד בניית הגדר. עם זאת, ראשי הממסד ההלכתי במצרים עצמה - אנשי אוניברסיטת "אל-אזהר" בקהיר - אימצו באופן רשמי את עמדתה של ממשלת מצרים. בהודעה שפירסמו נאמר כי הם תומכים פה אחד בבניית הגדר לאורך הגבול עם רצועת עזה. בהודעה שפרסמו ביום חמישי האחרון הביעו 25 בכירי הממסד ההלכתי את תמיכתם ב"זכותה של המדינה להקים על גבולותיה מתקנים ומכשולים שיתרמו לביטחונה וזכויותיה".

  

בינתיים, בעזה מקווים שהלחץ הערבי יעזור. הזמר הפלסטיני העזתי, איסלאם איוב, עמל בימים אלה על השלמת קליפ חדש עם מסר של מחאה לממשלת מצרים על בניית הגדר. בקליפ, שיכלול תמונות של גדר הפלדה, ישיר: "מצרים, מה הסיפור? תגידו, יא מצרים, אתם רוצים לחנוק אותנו? לאן נלך? עזה קבורה והאנשים בה עייפים, מספיק לנו עם היהודים, רחמו עלינו יא מצרים. הם רוצים לבנות גדר, גדר מפלדה. הסיוע הוא בטוח מאמריקה וישראל. אנחנו איננו אויבים ואיננו גוזלים. אנחנו תושבי עזה, אנשים נצורים".

 

השיר גם מגנה את עסקת הגז בין מצרים לישראל. איוב עצמו אומר כי "השיר הזה הוא קול צעקה בשמם של האנשים הנצורים בעזה אל אחינו המצרים, כדי שיפסיקו לבנות את הגדר, יסירו את המצור ויסיימו את הסבל". בעבר כבר מחה איוב על המצור. כאן בכתבה בערוץ "רוסיה היום" ביוטיוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סופג ביקורת בגלל שיתוף הפעולה. מובארק
צילום: AP
מומלצים