שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  יוהנסבורג: מעשנים מוחות של נשרים לשיפור המזל
  בשוק התרופות המסורתיות בדרום אפריקה, נמכרים לכל דורש מוח ומקור של נשרים, שאמורים לגרום להופעת חזיונות המאפשרים לראות את המספרים הזוכים בלוטו, לשפר ביצועי מבחנים או להביא לקוחות חדשים לעסק. הציד ההולך וגובר של הנשרים הנמכרים בשווקים, מאיימים להכחידם בעשורים הקרובים
  עישון מוחות מיובשים של נשרים מעניקים תחושה של זכייה בלוטו - זו הסיבה שלקוחות רבים מגיעים אל סילו, סוחר בתרופות מסורתיות, אך מדובר בתופעה שאחראית להרג של הנשרים בדרום אפריקה. "נשרים הם נדירים. אני משיג רק אחד כל שלושה או ארבעה חודשים", מתוודה ההילר הצעיר, בשוק לתרופות מסורתיות ביוהנסבורג, המכונה 'מוּטי'. "כולם מבקשים מוח של נשר. אתה רואה דברים שאנשים אחרים אינם מסוגלים לראות. אם מדובר בלוטו, אתה יכול לחלום על המספרים", הוא מסביר.

   

  הצרכנים משתמשים במוחות הנשרים בין אם הם מגולגלים בסיגריות או שואפים אותם באמצעות אדים. מוחות הנשרים אמורים לסייע גם במירוצי סוסים, להגביר ביצועים בעת בחינה או אפילו למשוך לקוחות חדשים לעסק, כך מאמינים הלקוחות שבאים לרכוש את המוצר בשוק.

   

  לצד עורות נחשים ורגלי יענים, גם שומן חמורים מיועד כדי להבריח רוחות וסילו מוכר את מוחות הנשרים כתושים בבקבוק זעיר במחיר של 6.5 דולר (50 רנד - במטבע המקומי). ניתן גם לרכוש את הדורס הגדול תמורת 2,000 ראנדים. ניתן גם לערבב עצמות או נוצות של הנשר יחד עם עשבים כדי לרקוח תרופות, מספר סוחר אחר בשם ניאנגה, שביקש לשמור את זהותו בסוד.

   
  צילום: AFP

   

  כ-160 נשרים נמכרים מדי שנה בשוק המקומי

  "אנחנו מייבשים את המוח ואז מערבבים אותו עם בוץ, כך שאתה יכול לעשן אותו כאילו זה היה סיגריה או מקל ואז החיזיון מגיע", הוא אומר.  לדבריו, הוא מעניק מרשמים המכילים בעיקר ראשי נשרים, היכולים לטענתו לסייע בהגעה של חזיונות מהעתיד ולהעניק למשתמשים את יכולת הראייה המצויינת של הנשרים, המסייעת להם לעוף למרחקים גדולים ולאתר פגרי חיות.

   

  לדברי מומחים, האמונה בכוח של מוחות הנשרים רווחת לאורך חופיה המזרחיים של אפריקה וכן במספר מדינות במערב אפריקה. כך למשל, אדם הגיע לשוק וביקש לרכוש תערובת של מוח ומקור נשרים כתושים, לא בשבילו, אלא בשביל הכלב שלו. "אני שם את החומר באף של הכלבים והם יכולים להבחין בנוכחות זרה ממרחק של קילומטרים רבים וזה מעניק ביטחון למשפחה שלי", מספר גבר צעיר משבט הזולו, רגע לפני ששמע את המחיר הגבוה של התערובת, נחרד ועזב את המקום.

   

  לפחות 160 נשרים נמכרים מדי שנה בשוק לטובת שימוש בתרופות מסורתיות, כך עולה ממחקר של שני ארגוני שימור טבע. אחד החוקרים, סטיב מק'קין, מעריך כי למעלה מ-300 נשרים ניצודים ממגוון סיבות, אך נפוץ בעיקר במחוזות במזרח המדינה, בהם הציד עדיין אינו נאכף.

   

  הנשרים כיום מוגנים על פי חוק, אך במצב הנוכחי, הם עשויים להיכחד תוך 20 עד 30 שנה בדרום אפריקה", הוא אומר, אך לדבריו, עד כה החוק הוכח כבלתי יעיל והוא סבור שנחוצה הגברת המודעות הציבורית והבנה טובה יותר במסחר בציפורים.

   

  כיום שבעה מינים מתוך תשעה מינים של נשרים נחשבים בסכנת הכחדה. ציידים יורים בהם, לוכדים אותם או מרעילים אותם ברעלים קטלניים גם לאדם, כך טוען ארגון טבע מקומי. הסוחרים בשוק מציינים כי הם יודעים כיצד לזהות את הרעל. "הבשר הופך לכחול וכך אנו יודעים שהם מורעל".

   

  מלבד ציידים, הנשרים נמצאים תחת איום מפני התחשמלויות אם הם נוחתים על קווי מתח גבוהים, בנוסף לעובדה שהם נאלצים להתמודד עם מחסור במזון טבעי ואובדן שטחי מחייה טבעיים.

   

  למרות הסכנה המרחפת מעל הדורסים הגודלים, הדרישה למוחות ולאיברי הנשרים עדיין נותרה יציבה, כך טוענים סוחרים בשוק, שמגלים מודעות מועטה ביותר לכך שהם תורמים להיעלמות של חיות וצמחים מסויימים מהמדינה.

   

  בין ערימות הסחורה הגדולות, ניתן למצוא גם עורות של נחשי פיתון ותנינים, שתי חיות שגם הן מאויימות בעקבות הדרישה הגוברת לתרופות מסורתיות. אחד הסוחרים מתוודה לגבי החשיבות האמיתית של הנשרים. "אני לא מאמין שהדברים הללו יכולים להעניק לך חזיונות, אבל הם בהחלט מביאים לך מזל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים