שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  איך מחליפים ברז בגובה 230 מטר באוויר?

  הבעיה: תקלה בצינור של המוביל הארצי בנחל עמוד דרשה החלפה של מגוף. האתגר: איך מעבירים "שיבר" במשקל 280 קילו מעל הנחל בלי להפריע לנשרים המקננים במקום. הפתרון: אומגה מיוחדת

  תקלה בצינור של המוביל הארצי בנחל עמוד הציבה בפני מהנדסי חברת "שחם" אתגר מיוחד: איך מחליפים ברז במשקל 280 קילו מבלי להזדקק למסוק או כלי רכב שיפריעו ויפחידו את הנשרים המקננים במקום?

   

  התקלה שהתגלתה בצינור הייתה חמורה ונדרשה החלפה של המגוף, אחרת המים שנשאבים מהכנרת היו חוזרים לימה ולא זורמים דרומה. אבל בגלל שעל גדת הנחל קיימת תחנת האכלה של נשרים, נפסלה האפשרות של שימוש בחבלים או במסוק מרעיש, מחשש שהנשרים ינטשו את הקינים.

   

  גם האפשרות להביא למקום כלי רכב כבדים נפסלה, משום שמדובר בשמורת טבע רגישה ומשום שבחלק מהנחל זורמים כעת מים שהפכו את הגעת המנוף למקום לבלתי אפשרית.


  (צילום: קרן בן ארוש, "שחם")

   

  הפתרון שגיבשו אנשי "שחם" ורשות הטבע והגנים היה לשכור את שירותיה של חברת "על חבלים", המתמחה בפעילות סנפלינג מתקדמת. במקום הוקמה אומגה ענקית באורך 450 מטר, מעל מצוקים בעומק של 230 מטר, ובעזרתה הונף המגוף הישן והונחת המגוף החדש יחד עם כלי העבודה והריתוך במקום התקלה.

   

  האינדקס הירוק

  ילדים ירוקים

  ילדים ירוקים

  מתנה ירוקה

  מתנה ירוקה

  טיפוח אורגני

  טיפוח אורגני

  משלוחים אורגניים

  משלוחים אורגניים

  תיירות אקולוגית

  תיירות אקולוגית

  גינה אורגנית

  גינה אורגנית

  העברת החלפים ותיקון התקלה נמשך כשבוע ימים, ובסיום העבודה חודשה אספקת המים מבלי לגרום לנזק לטבע או לבעלי החיים. "כל הצדדים הרוויחו משיתוף הפעולה הזה", אמר רועי ארד, פקח רשות הטבע והגנים בגליל התחתון. "הפתרון שנבחר טוב יותר לטבע, זול יותר ממסוק ובטיחותי יותר מהגעה ברכבים דרך נחל זורם... אני שמח שמצאנו פתרון ידידותי לטבע ולסביבה. במהלך הביצוע הצבנו תצפיות על קיני הנשרים, והבחירה באומגה הוכיחה את עצמה: אף קינון לא נפגע במהלך תיקון הברז".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים