שתף קטע נבחר

אבו מרזוק: הגרמני לא יהיה המתווך האחרון

בראיון ל"אל-חיאת" הביע סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, פסימיות לגבי האפשרות להגיע לעסקה: "זה מנהג ישראלי. בכל פעם שהתקרבנו להסכם - הם חזרו בהם ברגע האחרון". הוא הדגיש: "לא נוותר על הגיבורים שלנו"

בחמאס ממשיכים להאשים את ישראל בטרפוד עסקה לשחרור החייל החטוף, גלעד שליט. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, אמר כי הצעתה האחרונה של ישראל לגבי העסקה מהווה נסיגה מעמדתה הקודמת. "זה המנהג של הישראלים, בכל פעם שהתקרבנו להגעה להסכם - הם חזרו בהם ברגע האחרון", אמר לעיתון הלונדוני "אל-חיאת".

 

אבו-מרזוק רמז שעסקה אינה קרובה: "המתווך הגרמני איננו המתווך הראשון ולא יהיה האחרון. אנו דבקים בדרישתנו מתוך הגיון לאומי ופועלים להשיג עסקת חילופין מכובדת שתשחרר את אסירינו הגיבורים, שהקריבו מחיר כבד למען המולדת. לא נוותר עליהם, וזוהי התחייבות של התנועה כלפיהם".

 

בכיר חמאס הביע תקווה כי מאמציו של המתווך הגרמני יוכתרו בהצלחה. "הוא השקיע מאמצים רבים והשיג התקדמות חסרת תקדים, אולם נראה שהיא אינה מספיקה כדי להשלים את העסקה, במיוחד לאחר הנסיגה הישראלית האחרונה מעמדתה", אמר אבו-מרזוק.

 

הוא שיבח את כוונתו של המתווך הגרמני לשוב לעזה כדי לקבל את תשובת חמאס, על רקע מזג האוויר הסוער בגרמניה. "הוא היה אמור להגיע לפני יומיים, אולם תנאי מזג האוויר בגרמניה גרמו לאיחור בהמראת מטוסו".

 

בהתאם להערכות גורמים בישראל, הודיע בסוף השבוע שעבר בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, כי הנהגת הארגון גיבשה רשימה ובה כמה הסתייגויות מהצעת

 ישראל ליישום העסקה. גורם בחמאס אמר ל-ynet כי נקודות המחלוקת העיקריות, המעכבות את השלמת המגעים, מתמקדות בסירובה של ישראל לשחרר כמה אסירים "כבדים", וכן בדרישתה לגרש עשרות מהם לרצועת עזה או לחו"ל.

 

בסוף השבוע דווח ב"אל-חיאת" כי ארצות הברית הפעילה לחץ על ישראל כדי למנוע את שחרור שניים מהאסירים הבולטים ברשימה שהעביר חמאס: מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, שהורשע במעורבות ברצח השר רחבעם זאבי, ובכיר פתח בגדה המערבית, מרוואן ברגותי. נוסף על כך, נכתב בדיווח כי וושינגטון הביעה התנגדות לשחרורם של אסירים ערבים-ישראלים ותושבי מזרח ירושלים.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,290 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מרזוק וא-זהאר. התחייבות כלפי האסירים
צילום: AFP
צילום: נועם רותם
1,290 ימים בשבי. גלעד שליט
צילום: נועם רותם
מומלצים