שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המתווך בא לעזה: בחמאס רוצים להמשיך במו"מ
  אחרי חופשת חג המולד והשנה החדשה, שב המתווך הגרמני למזרח התיכון. הוא הגיע בצהריים לעזה כדי לקבל את תשובת חמאס מידי ד"ר מחמוד א-זהאר וד"ר חליל אל-חיה. בארגון הגיבו בשלילה להצעת ישראל, וביקשו ממנו להמשיך במו"מ

  לאחר עיכוב של כמה ימים נכנס בצהריים (יום ג') המתווך הגרמני לרצועת עזה, כדי לקבל את תשובת חמאס בעניין עסקת שליט. בחמאס, כפי שפורסם בימים האחרונים, הציגו את הסתייגויותיהם מהצעת ישראל - אך לא טרקו את הדלת בפני המשך המגעים. הוא נועד עם ד"ר מחמוד א-זהאר וד"ר חליל אל חיה.

   

  אחרי המגעים האינטנסיביים, שקיים באחרונה המתווך הגרמני, הוא טס לארצו לבלות שם את חג המולד וראש השנה הנוצרי. חזרתו למזרח התיכון עוכבה בכמה ימים בשל מזג האוויר בגרמניה. באותה תקופה בחמאס עמלו על גיבוש תשובתם. נערכו התייעצויות בין בכירי חמאס בדמשק לאנשי התנועה בעזה.

   

  גורמים פלסטינים אומרים כי חמאס הבהיר למתווך הגרמני, כי הוא אינו מקבל את עמדת ישראל. "משלחת חמאס דוחה את התשובה הישראלית, אך מבהירה גם שחמאס, עם כל ההסתייגויות על עמדת ישראל, מעוניינת להמשיך במשא ומתן לפתרון הסוגיה", אמרו. בתנועה מבינים שהמהלך המדיני המתגבש בין ישראל והרשות הפלסטינית, בחסות מצרית ואמריקנית, יקשה כנראה על פריצת דרך בסוגיית החייל החטוף ולא מן הנמנע כי המאמצים ייפסקו בעתיד הקרוב, שכן כל אחד מן הצדדים מתבצר בעמדותיו.

   

  ראש הלשכה המדינית בחמאס, חאלד משעל, תקף ביומיים האחרונים את ישראל בעניין עסקת שליט ואמר כי הצד הישראלי נסוג מהבנות קודמות שהוגשו בעניין. דברים דומים אמר גם סגנו. הבוקר פורסם בעיתון "אל חיאת", כי סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, אמר כי הצעתה האחרונה של ישראל לגבי העסקה מהווה נסיגה מעמדתה הקודמת. "זה המנהג של הישראלים, בכל פעם שהתקרבנו להגעה להסכם - הם חזרו בהם ברגע האחרון".

   

  בהתאם להערכות גורמים בישראל, הודיע בסוף השבוע שעבר בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, כי הנהגת הארגון גיבשה רשימה ובה כמה

   הסתייגויות מהצעת ישראל ליישום העסקה. גורם בחמאס אמר ל-ynet כי נקודות המחלוקת העיקריות, המעכבות את השלמת המגעים, מתמקדות בסירובה של ישראל לשחרר כמה אסירים "כבדים", וכן בדרישתה לגרש עשרות מהם לרצועת עזה או לחו"ל.

   

  בסוף השבוע דווח ב"אל-חיאת" כי ארצות הברית הפעילה לחץ על ישראל כדי למנוע את שחרור שניים מהאסירים הבולטים ברשימה שהעביר חמאס: מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, שהורשע במעורבות ברצח השר רחבעם זאבי, ובכיר פתח בגדה המערבית, מרוואן ברגותי. נוסף על כך, נכתב בדיווח כי וושינגטון הביעה התנגדות לשחרורם של אסירים ערבים-ישראלים ותושבי מזרח ירושלים.

   

  גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,290 ימים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים