שתף קטע נבחר

"לא תהיה הפרדה בין נשים וגברים באוטובוסים"

שר התחבורה הבהיר כי אינו מתכוון לשקול הפרדה בין נשים וגברים בנסיעות אוטובוסים ומאיים: "אם ההפרדה לא תיעשה באופן וולונטרי, נאלץ לתת לחרדים רישיון להפעלת קווים פרטיים"

"לא אתן ידי לכך שמדינת ישראל תוציא הנחיות להפרדה בין נשים וגברים באוטובוסים". כך אומר היום (ג') שר התחבורה, ישראל כץ, בתגובה לשאילתה שהגיש בנושא ח"כ אופיר פז-פינס. "לא נאפשר רמיסה של זכויות יסוד, ולא נאפשר הפרדה על-פי חוק. במדינת ישראל - לא תתאפשר מציאות של הפרדה בין גברים ונשים". דבריו של השר מגיעים על-רקע דו"ח של ועדה של משרד התחבורה, שהוקמה על-פי הוראת בית המשפט העליון, הדן בעתירה שהוגשה נגד ההפרדה בחלק מקווי האוטובוס שמשרתים את הציבור החרדי.

 

בכך למעשה מאמץ השר כץ את קביעת הוועדה, לפיה ההפרדה בין גברים ונשים אינה חוקית. עם זאת, השר דחה את קביעת הוועדה המקצועית, לפיה הציבור החרדי הוא אלים יותר ממגזרים אחרים. "אני דוחה את ההכללה הזו בתוקף. זו סטיגמה והכפשה". עמדת השר תוגש בקרוב לבית המשפט העליון, שימשיך את הדיון בעניין העתירה נגד ההפרדה.


הפרדדה בין גברים ונשים: לא בכפייה (צילום: רועי צוקרמן)

 

בהסכמה, לא בכפייה

השר מאמץ קביעה נוספת של הוועדה - לפיה יש לאפשר הסדרים וולונטריים, במסגרתם ההפרדה בקווים המשרתים את הציבור החרדי, תיעשה בהסכמה, וללא כפייה. אולם, כדי לוודא כי ההפרדה לא תיעשה בכפייה, בכוונת משרד התחבורה להחמיר משמעותית את האכיפה בקווי האוטובוסים, ולאפשר הגשה מהירה ואפקטיבית של תלונות, נגד מי שיינסה לכפות את ההפרדה בכוח. "הנחיתי את מנכ"ל המשרד ואת ראשי אגף התחבורה הציבורית, למצוא פתרון טכני שיאפשר להגיש דו"ח על התנהגות בלתי-הולמת של נוסעים. גם הנהג יקבל סמכות, והוא יוכל להעביר למשטרה תלונות נגד נוסעים".

 

לדברי השר, אם לא יימצא פתרון לציבור החרדי, ייאלץ המשרד להפריט קווי אוטובוס באזורים שבהם יש ריכוזי חרדים גדולים - כמו ירושלים או בני-ברק. "אם הפרטנו את החינוך, נעשה את זה גם בתחבורה - כמו שכבר עשינו בחלק מהקווים. אם ההפרדה לא תיעשה באופן וולונטרי, נאלץ למצוא פתרון אחר, ולתת לחרדים רישיון להפעלת קווים פרטיים. אגב, כך ייווצר מצב שבו לחצר אחת (של רב) יהיה קו אחד, ולחצר אחרת - קו אחר, ומי שייפגע מכך הוא דווקא הציבור החילוני". עם זאת, על-פי הערכות של גורמי מקצוע בתחום התחבורה, יימנע משרד התחבורה מלהפריט קווים למגזרים נפרדים באוכלוסיה.

 

יש לציין כי התגובות לדו"ח הוועדה המקצועית בקרב החרדים היו מעורבות. עו"ד ישראל גור, מהארגון החרדי "בצדק", אמר ל-ynet לאחר פרסום הדו"ח כי "משרד התחבורה הלך לאחור. הוועדה לא עשתה כלום וסתם החזירה את הגלגל הרבה אחורנית". מנגד, דובר ועדת הרבנים לענייני תחבורה, שמעון שטרן, אמר כי "תשובת המדינה דווקא תומכת בהמשך המצב הקיים ולכן הקווים הנפרדים ימשיכו לפעול במתכונת הנוכחית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל כץ, שר התחבורה
צילום: הלל פוסק
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים