שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יוזמת מצרים: הכרה בי-ם בירת פלסטין לפני מו"מ
  העיתון "אל-גומהורייה" חושף את עיקרי היוזמת המצרית לחידוש המו"מ על הסדר הקבע: תחילה הכרה ישראלית בגבולות 67' ובמזרח ירושלים כבירת פלסטין, לאחר מכן מו"מ על הגבולות, ובמידת הצורך - חילופי שטחים. הפלסטינים, בתמורה, יסכימו לבניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות

  הכרה בגבולות 67' ובמזרח ירושלים כבירת פלסטין לפני תחילת המו"מ, אופציה לחילופי שטחים של 1-3 אחוז, והסכמה פלסטינית לבניית 8,000 יחידות דיור בהתנחלויות - אלו עיקרי היוזמה שמקדמת מצרים בניסיון לחדש את המו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית על הסדר קבע, כפי שחשף הבוקר (יום ד') העיתון המצרי "אל-גומהורייה".

   

  לקראת חידוש התהליך? עדכונים אחרונים ב-ynet:

   

  היוזמה, לפי הפרסום, גובשה במגעים שקיימו המצרים בהובלת ראש המודיעין עומר סולימאן ושר החוץ אחמד אבו אל-רייט. עוד טוען העיתון, כי תכניה כבר הועברו לצדדים, בפגישות שקיים באחרונה נשיא מצרים חוסני מובארק עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, וכן עם נציגי סעודיה. סולימאן ואבו אל-רייט ייצאו מחרתיים לוושינגטון, שם יקיימו פגישות עם ראשי הממשל האמריקני ויעדכנו גם אותם בנושא.

   

  עוד מציין העיתון ברקע לדברים, כי כי שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל, שביקר אתמול בקהיר, המשיך ממנה לדמשק, ואילו מלך ירדן עבדאללה הגיע לקהיר והתעדכן אף הוא בפרטי היוזמה.

   

  העיתון מוסיף כי במגעים שקיימה מצרים עם ישראל לאחרונה, הביא גם ראש הממשלה נתניהו שורה של הצעות "שעשויות להיות בסיס טוב להידברות עם הפלסטינים, כדי שתהליך השלום לא ייקלע שוב למבוי סתום".

   

  סביב המו"מ: צעדים של רצון טוב

  על פי הדיווח, היוזמה המצרית, שבה נכללו גם הצעות שהציג נתניהו למובארק, כוללת כמה שלבים:

  • הסרת מחסומים שהציבה ישראל בגדה המערבית כדי לסייע לפלסטינים לנוע בחופשיות.
  • הכרה ישראלית בגבולות 1967 והכרזה על מזרח ירושלים כבירתה העתידית של מדינת פלסטין.
  • ניהול מו"מ על שרטוט הגבולות העתידיים, שבעקבותיו ידונו על שאר הנושאים שתלויים ועומדים בין שני הצדדים, ובכלל זה סוגיות המים והפליטים - בניסיון להגיע להסדר של פיצוי או שיבה.
  • אם לא יצליחו הצדדים להגיע להסכם לגבי הגבולות, אז יוסכם באופן עקרוני על הקמת מדינה פלסטינית, ולאחר מכן ידונו בחילופי שטחים בשיעור של 1-3 אחוז.
  • הצדדים ינקטו בשורה של יוזמות הדדיות של רצון טוב, למשל - ישראל תסיר מאחזים בלתי חוקיים שנבנו ללא אישור הממשלה ותשחרר 500 אסירים הנמנים על תנועת הפתח, דבר שיחזק את מעמדו של אבו מאזן. הפלסטינים, מצדם, יסכימו לבניית 8,000 יחידות דיור בהתנחלויות.

    

  על פי הדיווח, במצרים שוקלים לפעול לכינוס ועידת שלום מצרית באביב, בחסות ארה"ב - כפי שנתניהו הציע, לפי אחד הדיווחים, בפגישתו עם מובארק. הוועידה, נטען, תכונס כנראה בחודש מרס או אפריל, ואחריה יחל המשא-ומתן על הסדר הקבע.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן בפגישה עם עומר סולימאן
  צילום: AFP
  אבו אל-רייט (משמאל) עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל
  צילום: AFP
  מומלצים