שתף קטע נבחר

נסים תשמע: ספר על נפלאות הרב כדורי

לקראת יום השנה לפטירת הרב יצחק כדורי יוצא לאור הספר "ישועות יצחק", שכולל סיפורים על הרב ומאות תמונות

ביום שישי הקרוב, כ"ט בטבת, יחול יום השנה לפטירתו של הרב יצחק כדורי, שהלך לעולמו לפני כארבע שנים. בחייו כונה הרב כדורי "זקן המקובלים" ורבים - בהם פוליטיקאים, אנשי עסקים ואנשי שם - היו מגיעים אליו לקבל עצה וברכה.

 

לקראת יום ההילולה לכבודו של הרב המנוח, הפיק מאיר מלכה את הספר "ישועות יצחק", שכולל שלל סיפורים על גדולתו ועל "נסים" שעשה, ועוד כ-600 תמונות מחייו. להלן כמה סיפורים שסופרו על-ידי יהושע הרוש, הידוע בכינוי "סובי", ששרת את הרב משנת תש"ן:

 

תראו ישועות גדולות

"בענייני מכרזים היינו משתפים את רבנו ושואלים לדעתו, כך שאם היה מייעץ לנו לא להשתתף במכרז, ואפילו אם המכרז היה ענק, היינו שומעים לעצתו ולא מגישים את הצעת המכרז. יום אחד הגשנו הצעה למכרז לאחר שקיבלו את ברכת הרב - ונענו בשלילה. הגענו לרב ואמרנו לו שלא זכינו במכרז, והרב ענה 'אל תדאגו, אתם תזכו בעזרת השם ותראו ישועות גדולות במכרז הגדול הזה'.  

 

צילום: באדיבות מאיר מלכא, נצח יצחק

 

ואכן, הקערה באמת התהפכה על פיה, כשהתברר שאלה אשר זכו במכרז נפרדו דרכיהם ולא רצו לקבל את המכרז, ולכן הזכייה במכרז הועברה אלינו. יש לציין שהגשנו את ההצעה היינו ארבעה שותפים וכשבישרו לנו שלא זכינו, שני שותפים עזבו אותנו, למרות שרבּנו אמר לנו שכן נזכה במכרז. ברוך השם, זכינו אני וחברי במכרז הענק".

 

מי הוא זה ומי זה הוא?

"תאונת דרכים קשה קטעה את שמחתם של זוג הורים גרושים, ששלושת ילדיהם נהרגו בתאונה ואביהם הנהג נפצע גם הוא בצורה אנושה. על התאונה הקשה הזאת ותוצאותיה המחרידות דיווחו כל אמצעי התקשורת השונים בארץ, ידיעה שהכתה בהלם את כל המדינה ששלושה אחים קטנים נהרגו. ממש שיחת היום בפי כל חי במדינתנו הקטנה. האימא קיבוצניקית, אישה חילונית מצפון הארץ, אבלה וחפוית ראש טומנת את בניה הקטנים ומבכה וממאנת להאמין שהיא מקברת את בניה שנסעו לבקר את אביהם במרכז הארץ.

 

"כאם המבכה על בניה חזרה לביתה בקיבוץ, ובכל לילה נגלו אליה שלושת ילדיה בחלום במראות זוועה ודמויות מפחידות, ומבקשים ממנה שתלך לאיש הזקן הזה שהראו לה את תמונתו (שמאוחר יותר יתברר שזאת תמונת רבנו הקדוש), חלום זה חזר על עצמו ימים רבים, פחד עצום תקף את האישה עד אשר החליטה לשאול את בעל הסופרמרקט מה פשר החלום ומי זה הזקן "שילדיי שנמצאים בעולם האמת מבקשים שאני אלך אליו". מי הוא זה ומי זה הוא? שאלה. בעל הסופר ענה לה: "אומרים שישנו איש זקן צדיק בירושלים שמו ר' יצחק כדורי, תבררי היכן הוא נמצא ותיסעי אליו". אכן שמעה בעצתו והגיעה באוטובוס מצפון הארץ היישר לבית רבנו. בכניסה לבית הרב פגשה את ר' נמני הי"ו, כשבפיה בקשה שלא נשמעה מעולם "לראות את תמונת הרב".

 

"הבאתי לה את התמונה, וכשראתה אותה איבדה את הכרתה והתעלפה, מאחר שאת התמונה של האיש הזקן הזה מראים לה ילדיה בכל לילה בחלום. הזמינו מד"א טיפול נמרץ ואלה לקחו אותה לבית חולים עד שעות הערב, ואז הוחלט לשחררה לביתה. אך כמובן במקום לשוב לביתה חזרה לביתו של רבנו בוכה ומתחננת להיכנס ולפגוש את רבנו, למרות שהשעות לא היו שעות קבלה לרב. הרב משה נמני נכנס לרבנו לשאול מה לעשות עם האישה ששלושת ילדיה נהרגו והיא ממתינה בחוץ? הרב אמר: "תכניס אותה מיד אני מחכה לה מזמן".

 

"האישה החילונית נכנסה ובלי להגיד כלום, אמר לה רבנו: "יש צער גדול לשלושת ילדיך שנהרגו, מאחר ואף אחד לא קורא על הילדים קדיש, אין להם מנוחה בעולמות העליונים". רבנו ביקש שתשכיר שלושה אנשים שיאמרו קדיש לעילוי נשמת הילדים ואז יהיה להם נחת והיא תראה גם נחת מהנשמות. שמעה האישה בקול רבנו ושכרה שלושה אנשים יראי שמים שאמרו קדיש לעילוי נשמת הילדים. לאחר כחודש חזרה לבית רבנו וסיפרה שראתה את הילדים בחלום יחד עם הרב כדורי שמחים ורוקדים. ומאז, ברוך השם, לא הציקו לאימא יותר בחלום".

 

ה' יצילנו מעין הרע

"בשנת תשל"ט הגיעה לרבנו גברת, שלושה חודשים אחרי שילדה את בנה הבכור ומאז סובלת מכאבים בלתי ברורים בכל הגוף והמון צער נפשי, ובלי מאכל שהגיע לפיה ימים רבים. היא ביקרה אצל גדולי הרופאים בארץ ואף אחד לא איבחן בעיה רפואית או מזור לתחלואיה. כשנכנסה לחדרו של רבנו ועדיין לא הספיקה לומר דבר, פתח את ספרי הקבלה המונחים מולו, אמר לה הרב: 'יש עלייך עין רעה קשה מאוד'. ולקח לידו שקד, קילף אותו בידיו המבורכות, כתב עליו את השמות המיוחדים ונתן לה לאכול את השקד. וכתב בעבורה קמיע מיוחד

להסרת העין הרעה, והסביר לה כיצד להשתמש בקמיע שהוכן במיוחד בעבורה. ועוד הסביר לה רבנו שתצטרך ללכת לשוק של הגויים ולקנות מגש נחושת ונר משעווה ולהמיס את הנר על המגש בבית והיא תגלה מיד מי הוא זה ואיזה הוא, שפגע בה בעין הרעה שיש עליה, והדריך אותה כיצד להיזהר מהאיש.

 

"בתום ברכת הרב יצאה עם אחותה שליוותה אותה, ומיד ביקשה ממנה לאכול מאחר שהיא רעבה מאוד, אחותה התפלאה מאוד על בקשתה, שכן שלושה חודשים כמעט לא אכלה מאומה ופתאום מבקשת לאכול. קנו את המגש עם נר השעווה ועשתה את אשר הורה לה רבנו הקדוש, כשמול עיניה, על המגש, דמות אדם שאותו היא מכירה מצויר על השעווה שהמיסה לפני רגע קט, ועל פי מה שאמר לה רבנו נזהרה מאוד מהאיש ההוא והשתמשה בקמיע על פי הוראות הרב ואחרי ימים אחדים חזרה, ברוך השם, לאיתנה הראשון ולגדל את בנה הבכור שנולד ושמאז שחלתה לא היה מי שיגדל או ידאג לו בימי מכאובה. וכך היא מציינת: מאז שהצדיק לא איתנו, אני מדליקה נר לעילוי נשמתו כל יום ב"ה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב כדורי זצ"ל
צילום: באדיבות מאיר מלכא, נצח יצחק
ישועות יצחק
עטיפת ספר
מומלצים