שתף קטע נבחר

עובדת במשרד החינוך? שלמי לו כסף

הפקידים הבריזו משיעורי החשבון? נעמי חרפק עבדה בשנה שעברה כמורה בבי"ס בכרמיאל, סבלה, כמו רבים אחרים מעיכובים רבים בתשלום שכרה, ולבסוף פוטרה. במקום פיצויים, נדהמה לגלות שקיבלה שכר שלילי של 524 שקלים. כשהתלוננה, קיבלה החזר של 323 שקלים בלבד

ישראל זקוקה לתגבור דחוף של מורים למתמטיקה - שילמדו לא רק התלמידים בבתי הספר, אלא גם חלק מהפקידים במשרד המעסיק אותם. כך עולה מהמקרה של נעמי חרפק-מייסלס, מורה מחיפה, שנדהמה לגלות באחד מתלושי המשכורת שלה שקיבלה שכר שלילי.

 

בשבוע שעבר פורסם כאן המקרה של סמדר יסעור, מרפאה בעיסוק מהשרון שסובלת מעיכוב של חודשים בתשלום שכרה ומטורטרת בלך-ושוב כדי להגיש אינספור מסמכים שיאפשרו לה לקבל את השכר.

 

יסעור עצמה טענה כי עובדים חדשים רבים שהיא מכירה במשרד החינוך סובלים מבעיה דומה, ואכן, בעקבות הפרסום הוצפה מערכת ynet בתלונות דומות. אחת מהן הייתה חרפק, שעבדה בשנת הלימודים הקודמת (התשס"ט, 2009-2010) כמורה בבית הספר "אירוסים" בכרמיאל.

 

"עבדתי חצי משרה כמורה לאמנות, ונסעתי כמה פעמים בשבוע מחיפה לכרמיאל", מספרת מייסלס, "השכר שקיבלתי היה מתחת לשכר מינימום, אבל זה מה שמשלמים. בשלושה חודשים הראשונים לא קיבלתי בכלל שכר. טרטרו אותי שוב ושוב בשביל אותן שטויות כמו את כולם: חסר נייר כזה, חסר נייר אחר, ובכל פעם הייתי צריכה לנסוע, להתלונן ולהגיש טפסים נוספים.

 

"התמונה שהציגו בכתבה אצלכם בשבוע שעבר היא מדוייקת: אף אחד באמת לא יודע מה צריך להביא. באיזשהו שלב ישבתי עם רואה חשבון וביקשתי שיסביר לי את החישובים של משרד החינוך, והוא פשוט לא הבין. בסופו של דבר, שילמו לי מה שהיה צריך במהלך השנה - כמובן, הכל, כל הזמן, באיחור".

 

"במהלך שנת הלימודים נכנסתי להריון. למרות זאת, פיטרו אותי בסוף השנה, כמו שהם מפטרים כל אחד בתוכנית שאני שייכת אליה. פניתי לתמ"ת והתלוננתי אבל התמ"ת אישר את הפיטורים כ'פיטורים מינהליים'. מאז, אני מחכה לפיצויים שעדיין לא הגיעו. השיא היה באוגוסט. אני פותחת את התלוש, ומגלה שהם טוענים שאני חייבת להם 524 שקלים. ואכן, הם 'עמדו במילה שלהם' וקיזזו לי את הסכום מהשכר.

 

"שלחתי מכתב רשום וביקשה שיסבירו לי מה העניין, וחשבת השכר אמרה לה שיש לה בעיות בדרגה. בעבר כבר היגשתי להם את כל האישורים שצריך בשביל תשלום הדרגה, אבל שלחתי להם שוב. בספטמבר קיבלתי החזר של ה"משכורת" של אוגוסט, אבל הם החזירו רק 323 שקלים".

 

"מאז לא שמעתי על ה-200 שקלים הפרש, אבל מילא: מה שבאמת מדאיג אותי זה שעברה חצי שנה מהפיטורים שלי, ולא קיבלתי פיצויים. כשבדקתי מה הבעיה ולמה הפיצויים מתעכבים, אמרו לי שרכזת השכר האזורית יצאה לפנסיה ולכן אין מי שיבדוק את הנושא. זה מתסכל ביותר. אני לא מבינה איך מערכת יכולה להתנהל בצורה כזאת ולצפות שאנשים יתנו את הנשמה וישקיעו".

 

למה לא הגשת תביעה לתשלום הפיצויים?

"האמת היא שאין לי זמן ואנרגיה לכך. אני יושבת בבית עם תינוק על הידיים. אבל אם העיכוב יימשך, לא תהיה לי ברירה אלא לתבוע". 

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מבדיקה שנערכה מול הגזברות ומחלקת כוח אדם בהוראה במחוז צפון נמצא כי העיכוב בתשלום נבע מכך שהמורה לא הגישה בזמן את כל החומר הנדרש, כמקובל. יודגש, כי עם קבלת כל המסמכים המבוקשים, קיבלה המורה, רטרואקטיבית - את מלוא התשלום המגיע לה בהתאם לנתוני העסקתה. פיצויי-הפיטורין המגיעים למורה ישולמו לה בהקדם, מיד עם סיום הטיפול המנהלי בנושא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמי חרפק: "שלושה חודשים בלי שכר"
צילום: עופר מייזלס
מומלצים