שתף קטע נבחר

עימות בין מתנחלים רעולי פנים לפלסטינים

באזור הכפר אום א-תין שליד חוות גלעד שוב התפתחו עימותים, וגם צה"ל התערב. הפלסטינים: הוציאו אותנו מהשדות. המתנחלים: הם באו לעשות פרובוקציה וירו

עשרות מתנחלים ופלסטינים התעמתו בצהריים (יום ב') בכפר אום-א-תין שבשומרון, לאחר שמתנחלים מההתנחלות חוות גלעד ירדו לאדמות הכפר. לטענת הפלסטינים, הצעירים שחלקם היו רעולי פנים התנכלו להם וגם פצעו כמה חקלאים. המתנחלים מציגים תמונה שונה לגמרי.

 

אבו-בהג'את, חקלאי פלסטיני, סיפר ל-ynet כי בשעה שהמקומיים עבדו באדמותיהם, התפתח העימות. "הגיעו עיתונאים וגם נציגי התיאום וחיילים. במקום לאפשר לנו להמשיך לעבוד, הצבא החליט לפנות אותנו ועשה יד אחת עם המתנחלים כדי לגרש אותנו מהאדמות".


העימותים, היום. "גם תוקפים אותנו וגם מבקשים שנתפנה" (צילום: AFP)

 

לדברי אבו-בהג'את, לפני שביקש לפנות את החקלאים, הצבא דרש מהעיתונאים לעזוב. "לא יודע איפה דבר כזה עוד קורה -  שגם תוקפים אותנו באדמותינו וגם מבקשים מאיתנו להתפנות. צריך שכל העולם ידע מה קורה פה", הוא האשים, וטען שבזמן שהחקלאים ניסו להגן על עצמם, חיילים התערבו ומנעו מהם להדוף את המתנחלים.

 

לדברי איתי זר, תושב חוות גלעד, בתחילה הגיעה קבוצה של פלסטינים מאום א-תין, עיבדו את האדמות ועזבו. "אחר כך באו ערבים מהכפר פרעתא בלי אישור של הצבא כדי לעשות פרובוקציה. הם הגיעו קרוב לאחד הבתים של החווה. נשמעה ירייה מכיוונם".


"הערבים ירו, הזעקנו את הצבא והם ברחו" (צילום: AFP)

 

זר הוסיף כי "תושבי חוות גלעד הזעיקו את הצבא והערבים ברחו לכפר,

 מה שמראה שלא חקלאים באו ובטח לא למטרות חקלאיות".

 

מצה"ל נמסר בתגובה כי אכן היו שתי תקריות. בראשונה, התפתח דין ודברים בין קבוצת פלסטינים למתנחלים. "כוח צבא הגיע למקום והכל נרגע. לאחר מכן הגיעה קבוצה נוספת של פלסטינים ומולם יצאו מתנחלים. החל ידויי אבנים הדדי. כוח צה"ל הוזעק למקום, הפריד בין הנצים ושני הצדדים עזבו", נמסר מצה"ל. בצבא לא מכירים תקרית ירי.

 

מארגון "רבנים לזכויות אדם" נמסר כי באזור לא היה כל אירוע ירי מצד הפלסטינים כפי שטענו המתנחלים. לטענת הארגון, החקלאים הפלסטינים שהו בשטח שבו מותר להם לעבד את אדמותיהם, במרחק של יותר מקילומטר במחוות גלעד. "איתי זר לא יחליט אם כן או לא לאפשר לפלסטינים לעבד את אדמותיהם", נמסר בהודעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים התערבו בעימות
צילום: AP
מומלצים