שתף קטע נבחר

מרזל ובן-גביר: לפתוח כבישים לתנועת יהודים

פעילי הימין מבקשים מצה"ל לאפשר ליהודים לנסוע בכבישים בגדה המערבית שסגורים בפניהם - בתגובה לפתיחת כביש 443 לתנועת פלסטינים. השניים אף ציינו כי "אין שום סיבה להבדיל בין יהודים וערבים - בפני החוק כולם שווים"

בעקבות החלטת בג"ץ לפתוח את כביש 443 לתנועת פלסטינים, פנו פעילי ימין לאלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, בדרישה לפתוח כבישים בגדה המערבית לתנועת ישראלים, ואמרו כי אם הבקשה לא תענה - יעתרו לבג"ץ. 

 

פעילי הימין איתמר בן-גביר וברוך מרזל כתבו במכתבם כי "לא ניתן להצדיק הגבלות תנועה המוטלות על אוכלוסייה שלמה", כאשר בית המשפט בעצמו קבע כי "איסור התנועה לפלסטינים הוביל לפגיעה מתמשכת על פני תקופה ארוכה תוך שיבוש קשה של כל ההיבטים של מרקם החיים, ופגיעה זו אינה עומדת בשום יחס סביר לפגיעה בזכויות אדם הנגרמת בעטיה".

 

מרזל האשים את בג"ץ באפליה, ואמר כי "אין מקום לאפליה גזענית. להם מותר לנסוע בכביש 443, אז לנו מותר לנסוע בכל הצירים שחסומים בפנינו".

 

השניים כותבים במכתב כי דעתם של השופטים שישבו בהרכב היתה כי אין מקום לאיסור גורף נגד ערבים, למרות שלפי טענת הצבא צורכי הביטחון חייבו זאת. לטענת מרזל ובן-גביר

"לא ניתן לסגור צירים לקבוצה מסוימת, קל וחומר כאשר סגירת הציר גורמת לפגיעה קשה במרקם החיים של תושבי יהודה ושומרון. אם הדברים נכונים באשר לערבים הרי שנדמה שאין שום סיבה להבדיל בין יהודים וערבים - בפני החוק כולם שווים".

 

עוד כותבים בן-גביר ומרזל במכתב כי "גם ליהודים יש חופש תנועה וזכויות יסוד". הצירים שהם מבקשים לפתוח לתנועת ישראלים הם הכביש מאלון מורה לשבי שומרון, הכביש המכונה "ציר ולרשטיין", הציר מכיכר גרוס שבחברון לבית העלמין היהודי וציר ציון שבחברון לכיוון שכונת אלוני ממרא. 

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "עם החלטת בג"ץ החלה בפיקוד מרכז עבודת מטה לבחינת ההשלכות על מנת לעמוד בהחלטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כביש 443. חופש תנועה לכולם
צילום: AFP
מומלצים