שתף קטע נבחר

טורקיה מגיבה: לאורך ההיסטוריה סייענו ליהודים

בהודעה מאוד לא שגרתית שפירסם משרד החוץ באנקרה, מגנה טורקיה את הודעת ירושלים וקובעת כי פורסמה לצרכים פוליטיים פנימיים, אך גם נושאת מסר היסטורי פייסני: "הענקנו סיוע ליהודים בכל עת שבה היו במצוקה, והדו-קיום בין טורקים ליהודים מייצג היסטוריה של כבוד הדדי וסובלנות"

המסר הפייסני של טורקיה: השלטונות הטורקיים אמנם מגנים בחריפות את הודעת משרד החוץ הישראלי מאמש ואת השפלתו של השגריר הטורקי, וטוענים כי הצעדים הישראליים נועדו לשרת צרכים פוליטיים פנימיים, אך בהודעה שפירסם בצהריים (יום ג') משרד החוץ באנקרה, מודגשת גם ההיסטוריה המשותפת של היהודים והטורקים, "שהתבססה על כבוד הדדי וסובלנות".

 

שיא חדש במשבר עם טורקיה - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

ההחרפה האחרונה ביחסים בין המדינות החלה אתמול, בזימון השגריר הטורקי על ידי סגן שר החוץ דני איילון, שביקש למחות על שידור הסדרה הטורקית "עמק הזאבים", המציגה את אנשי המוסד ונציגי ישראל בטורקיה כחוטפי תינוקות, ועל האשמותיו של האחרונות ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן כלפי ישראל. איילון סירב ללחוץ את ידו של השגריר אחמט אוגוז צ'ליקול, וסינן בעברית: "העיקר שיראו שהוא יושב נמוך ואנחנו גבוה ושיש פה רק דגל אחד, ואתה רואה שאנחנו לא מחייכים". בהמשך נמסר ממשרד החוץ: "הטורקים הם האחרונים שיכולים להטיף מוסר למדינת ישראל ולצה"ל".


שגריר טורקיה ב"שיחת הנזיפה" אמש (צילום: גיל יוחנן)

 

הבוקר זומן שגריר ישראל באנקרה, גבי לוי, לשיחת בירור במשרד החוץ הטורקי בעקבות הדברים. מעט לאחר מכן פורסמה ההודעה הבלתי-שגרתית, שבה מזכירה אנקרה כי היחסים בין הטורקים ליהודים נוסדו עוד לפני מדינת ישראל: "טורקיה העניקה סיוע ליהודים בכל עת שבה היו במצוקה לאורך ההיסטוריה, והדו-קיום בין טורקים ליהודים מייצג היסטוריה של כבוד הדדי וסובלנות. לפיכך, אנו דוחים את האשמות שטורקיה היא המדינה האחרונה שיכולה להטיף מוסר לישראל". לטענת משרד החוץ הטורקי, לא ניתן לבסס קביעות אלו על ההיסטוריה המשותפת, וגם לא טענות כאילו טורקיה נוהגת באנטישמיות: "ההיסטוריה שלנו והצהרתו של ראש הממשלה כי האנטישמיות היא פשע נגד האנושות הן ההוכחה הניצחת לכך שההאשמות האלו חסרות שחר".

 

הודעת משרד החוץ הטורקי מביעה צער על הודעת משרד החוץ בירושלים, ומצדיקה את כוונותיה של ממשלת טורקיה: "במדיניותה האזורית, שואפת טורקיה להבטיח שלום, ביטחון ויציבות לכל המדינות והאנשים, ולהעניק עדיפות לדיאלוג ולמגעים בדרכי שלום על פני שימוש לא פרופורציונלי בכוח ובבידוד".

  

עוד נאמר בהודעה כי יוזמות השלום של ראש הממשלה ארדואן זכו להוקרה גם מחוץ למזרח התיכון. לגבי הביקורת שהטיח ארדואן בישראל, הובהר כי היא הופנתה רק נגד פעולות ישראל בעזה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן, היום בפרלמנט הטורקי
צילום: AFP
מומלצים