שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היחסים הכלכליים עם טורקיה לא ייפגעו
  הנזיפה הדיפלומטית לטורקיה נתפסה כאקט שיביא הרס כל היחסים עם המדינה. יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם מרגיע את החששות ומזכיר כי הקשרים הכלכליים עם טורקיה אינם מבוססים על פוליטיקה אלא על אינטרס כלכלי הדדי

  בשבוע שעבר נפל דבר בישראל: לא, לא מדובר בהדחה של עוד מתמודד ב"אח הגדול", גם לא מדובר במשימת חסינות של קבוצת שורדים שרירית המבקשת בסך הכול שקט של עוד כמה ימים על אי נידח. בכל זאת, על השולחן הוצבו לא פחות מאשר יחסיה האסטרטגיים של ישראל עם טורקיה, אחת המדינות היותר חשובות באזורנו, שורץ הכרישים.

   

   

  תמונת השגריר הטורקי הננזף מול בכירי משרד החוץ ערערה השבוע שוב את מרקם היחסים הרגיש בין שתי המדינות, אשר לאחרונה סובל מהתבטאויותיו הפוגעניות של ר"מ טורקיה ועוררה שוב את השאלות הקשות עבורנו: לאן כל זה מוביל?

  על הקשרים התעשייתיים הענפים בין טורקיה לישראל יוכלו להעיד נתוני הייצוא של משרד התעשייה והמסחר, יחד עם היקפי המסחר הביטחוני ההולכים ומתפתחים.

   

  הנטייה האוטומטית בישראל היא לקשור אירוע מסוים לכל שאר הנושאים וההקשרים והנזיפה הדיפלומטית לטורקיה נתפסה כאקט שיביא הרס כל היחסים עם טורקיה ולא כך הוא הדבר, כלל וכלל לא.

   

  עוד הרבה לפנינו, טענו מגדולי המדינאים שקשר מדיני חזק ואיתן לא בהכרח מניב את היחסים הכלכליים המתבקשים. הרי, יחסים כלכליים מבוססים על אינטרס כלכלי הדדי וברוב רובם של המקרים הפוליטיקה והיחסים המדיניים נשארים מחוץ לעסק. מוכרת לי מדינה משמעותית באסיה, שמנהיגה נהג לכתוש ולהשמיץ אותנו מעל כל במה אפשרית ובו זמנית חברות ישראליות השקיעו ונהנו מיחסים כלכליים ענפים.

   

  הכלכלה - מחוץ לפוליטיקה

  לנו, הציבור הישראלי, אסור להתנהל מתוך תפיסה מוטעית וצרה, המבוססת על שני מצבי יחסים - שחור או לבן. בשאר מדינות העולם הפתוח, מתנהלות המדינות בקשת גדולה וענפה של אפשרויות בתחום הדיפלומטי ובשאר התחומים גם כן.

   

  עלינו תמיד להשאיר את יחסי הכלכלה מחוץ למצב המדיני ומחוץ לוויכוחים שעלו, עולים ויעלו בין המדינות הידידותיות ביותר. אסור לפתח ציפיות ליחסי כלכלה ענפים כשהיחסים טובים ואסור להתייאש ולצפות לגרוע מכל כשהיחסים עולים על שרטון.

   

  קחו למשל את ישראל ומיקרונזיה: ככל שאנחנו מוחמאים על ידי נציגיהם באו"ם כך אפילו סנט בודד של מסחר כלכלי לא מועבר בין שתי המדינות ולמרות זאת כולם מרוצים מהמצב הקיים. בו זמנית, ישנן מדינות שאינן נחשבות לגדולות שבידידותינו ודווקא עימן יש יחסי סחר וכלכלה ענפים ביותר.

   

  יירגעו בבקשה היצואנים אשר פועלים מול טורקיה, תנוח דעתם של האגרונומים העוסקים בייצוא של זנים מובחרים של פירות וירקות למדינה החשובה הזאת, כיוון שהקשרים הכלכליים עם טורקיה אינם מבוססים על פוליטיקה אלא על אינטרס כלכלי הדדי וטוב שכך יימשך.

   

  העולם המדיני בכלל ואזור המזרח התיכון בפרט מתנהלים מתוך קשת אפשרויות ומגון אפיקים של יחסים ללא קשר של האחד עם השני. יש לנו יחסים טובים

  טורקיה שעלו על שרטון קל והם יחזרו לסדרם. במידה ויהיו התכתשויות מדיניות בעתיד הן אינן צריכות להפריע ליחסי המסחר והכלכלה. יחסים כלכליים שמבוססים על אינטרסים כלכליים הדדים לא ייפגעו.


  פורסם לראשונה 14/01/2010 20:21

   

  הכותב הוא יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, יועצו המדיני לשעבר של אריאל שרון ובכיר לשעבר בשרות החוץ
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שגריר טורקיה, אחמט אוגוז צ'ליקול, סגן שר החוץ, דני איילון
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים