שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בתל אביב לא יערבבו דלק ו(בקבוקי) מים

בעקבות אזהרות של משרד הבריאות, עיריית תל־אביב יפו הודיעה לתחנות הדלק בתחומה שתאסור עליהן למכור מזון ובקבוקי שתיה בשטח הפתוח של התחנות, מחשש לזיהום באדי דלק רעילים. מומחים טוענים כי בקבוקי הפלסטיק חדירים לאדי הדלק, ומשרד הבריאות גם הוא טוען שמכירת מזון ומים אינה עומדת בתנאי התברואה המתאימים

המכירה של בקבוקי מים בצמוד למשאבות התידלוק בתחנות הדלק היא תופעה שמשרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה הזהירו מפניה, אך לא הצליחו למגר.

 

הכוונה היא בעיקר לארגזים עם בקבוקי שתיה הניצבים על משטחי עץ, או בתוך "כלובים" מיוחדים בצמוד למשאבות התידלוק. ארגזים אלה, וגם הבקבוקים שבתוכם, אינם אטומים לגמרי בפני אדי דלק ומזהמים אחרים הנפלטים בתהליך התידלוק. מרכיבי הדלק הנדיפים ידועים כחומרים רעילים, ובחלקם אף מסרטנים, והחשש הוא שאדי דלק יחדרו מבעד לפלסטיק ויזהמו את המים.

 

לאחרונה כתבה מהנדסת מחוז תל אביב לבריאות הציבור, ולרי פוהורילס, לעיריית תל-אביב מכתב בנושא, ודרשה לטפל בתופעה. היא ציינה כי משרד הבריאות אינו מאשר ממכר מזון ושתייה סמוך למשאבות התידלוק, אך למרות זאת "התופעה החמורה הולכת ומתרחבת".

 

משרד הבריאות אמנם אוסר על מכירת מזון ומשקאות בשטח תחנות הדלק (למעט בחנויות הנוחות) אך מי שאמור היה לאכוף את האיסור היו פקחי הרשויות המקומיות, שהן הגורם שמעניק לתחנות את רישיון העסק. אלא שהאכיפה הייתה דלה, והבקבוקים נותרו במקומם - חשופים לאדי הדלק ולשמש הקופחת.

 

מכתבה של פוהורילס יצא בעקבות דיווחים על הימצאות בקבוקים ליד משאבות בתחנה גדולה בתל אביב. בעיריית תל אביב לקחו את הדברים לתשומת ליבם, וכעת הודיעו לכל תחנות הדלק בתחומי העיר על תוספת תנאי לרישיון התחנה. על פי התנאי החדש, ייאסר להניח מזון ובקבוקי שתייה בשטח הפתוח בין משאבות הדלק. בעירייה הודיעו כי התנאי נכנס לתוקף באופן מיידי וייאכף על ידי גורמי הפקוח העירוני ורשות הרישוי.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

בשיחה עם ynet לפני מספר חודשים אישר פרופ' יוסף מילץ, ראש המעבדה לאריזה מהפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון, כי חדירת אדי דלק רעילים לבקבוקי הפלסטיק היא בעיה מדאיגה. "כל הבקבוקים הפלסטיים הם חדירים לאדי דלק ומכאן שבסמיכות למשאבות, האדים חודרים לתוך הבקבוק", אמר. לדבריו, "כל עוד הבקבוקים ארוזים בפלסטיק, ישנה בעיה. אריזות פלסטיות לא אמורות לעמוד ליד משאבות דלק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאזרי בקבוקי מים ליד משאבות התידלוק. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים