שתף קטע נבחר

תמיר על אריאל: השיקול היחיד של ברק - ברק

שרת החינוך לשעבר תקפה את החלטת שר הביטחון, שפורסמה לראשונה ב-ynet, להפוך את מכללת אריאל לאוניברסיטה: "המהלך הזה יעלה בחרם אקדמי כלפי המוסדות בתוך הקו הירוק ומחוצה לו". חברי כנסת מהשמאל ומהמפלגות הערביות מחו בתוקף על ההחלטה

בזמן שבישראל ביתנו בירכו על ההחלטה של שר הביטחון להפוך את מכללת אריאל לאוניברסיטה מוכרת, החלטתו של אהוד ברק זכתה לביקורת חריפה בשמאל. יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר כי מדובר בפשיטת רגל רעיונות ומוסרית. שרת החינוך לשעבר, ח"כ יולי תמיר מהעבודה, אמרה היום (ד') כי "המהלך הזה יעלה בחרם אקדמי כלפי המוסדות בתוך הקו הירוק ומחוצה לו".

 

ב-ynet פורסם לראשונה, כי ברק אישר את ביצוע ההחלטה שהייתה חלק מעימות פוליטי בתוך הקואליציה. בשלב הראשון תוכר המכללה באופן רשמי כ"מרכז אוניברסיטאי", כפי שהיא מכנה את עצמה היום, ובעוד כמה שנים יתקיים דיון נוסף לקראת הפיכתה לאוניברסיטה השמינית בישראל.

 

"הממשלה נתנה היום זריקת עידוד חשובה להתיישבות היהודית בשומרון ולאקדמיה בישראל", אמר חבר הכנסת אלכס מילר מישראל ביתנו, שהתגאתה במימוש ההסכם הקואליציוני. "ההחלטה לא רק שתרחיב את הנגישות להשכלה הגבוהה, אלא גם מראה כי חרף מקומה הרגיש הצליחה העשייה האקדמית באריאל לעמוד בקריטריונים הנוקשים הנדרשים כדי להפוך לאוניברסיטה, להוביל מצוינות ולרשום הישגים בינלאומיים".

 

מנגד, ח"כ אורון תקף בחריפות את שר הביטחון: "גם חדי ראייה ודקי אבחנה מתקשים זה מכבר לאתר הבדלים רעיוניים ולו גם ניואנסים זעירים בין ברק ונתניהו. החלטת ברק רק תאיץ מגמות של בידוד ישראל והעולם האקדמי בקהילייה הבינלאומית".

 

ח"כ תמיר: "תקדים היסטורי קטלני"

ההחלטה זכתה גם לביקורת מהסיעות הערביות בכנסת. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר: "ברק ממשיך להכשיר את שרץ ההתנחלויות ונכנע לליברמן וישראל ביתנו. החלטתו של ברק תאיץ את החרם האקדמי על ישראל בעולם. מפלגת העבודה מוכיחה שוב שהיא מכשול לפיוס בין שני העמים". חנא סוויד (חד"ש) הוסיף כי "מדובר בהחלטה פוליטית גרידא, שמשמעותה תמיכה בהתנחלויות במסווה של ההשכלה הגבוהה. מוטב לממשלה, אם רוצה לתמוך בהשכלה הגבוהה, לתמוך באוניברסיטאות הקיימות, לבלום את תהליך הפרטתן ולהחליט על הקמת אוניברסיטה בנצרת".

 

בשיחה עם ynet אמרה ח"כ יולי תמיר, שהייתה מהמתנגדים למהלך להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה, כי "למה שברק לא יצטרף לישראל ביתנו? ברק יודע שבצעד הזה הוא ייצור תקדים היסטורי קטלני, שבו בהחלטה פוליטית ובהסכם קואליציוני מקימים אוניברסיטה, הוא עקף את המועצה להשכלה גבוהה ואת הועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה. המהלך הזה יעלה בחרם אקדמי כלפי המוסדות בתוך הקו הירוק ומחוצה לו, ואז כולנו נצעק 'אוי ויי, מה עשינו?'".

 

לדבריה, "הצעד של ברק מזיק למדינת ישראל ונובע רק משיקול אחד – אהוד ברק. לכן זהו יום מבייש לכל מי שחשב שהשכלה גבוהה במדינת ישראל משוחררת מהסכמים קואליציוניים ומוכרעת משיקולים אקדמיים".

 היא שבה ואמרה כי אין צורך באוניברסיטה נוספת בישראל וכי הגוף היחיד שמוסמך להחליט  על כך הוא רק המועצה להשכלה גבוהה, "לא החלטת ממשלה, ומה פתאום שהסכם קואליציוני".

 

במועצה להשכלה גבוהה הבהירו היום כי התקצוב של אוניברסיטה באריאל למעשה יישאר כתקצוב של מכללה, למרות השינוי בכותרת שמו של המוסד האקדמי. תמיר הוסיפה: "המועצה להשכלה גבוהה לא תיתן שייכפו עליה אוניברסיטה בניגוד לרצונה, לכן קראתי למהלך של ברק פעילות דורסנית".

 

גם בתנועת "שלום עכשיו" ביקרו את ההחלטה ואת השר ברק: "מפלגת העבודה שוב בוגדת בעקרונותיה ובמו ידיה מנציחה את הכיבוש ואת הרחבת ההתנחלויות. במקום שאין דמוקרטיה, כמו בשטחי הגדה, אין מקום להשכלה אקדמית המושתתת על ערכים של צדק ושיוויון".


פורסם לראשונה 20/01/2010 15:14

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, יהלי מורן זליקוביץ', שרון רופא-אופיר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקפה את ברק. יולי תמיר
צילום: גיל יוחנן
מכללת אריאל. בקרוב אוניברסיטה
צילום: מאיר פרטוש
ח"כ אורון. פשיטת רגל
צילום: דנה קופל
ח"כ טיבי. מכשירים שרץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
ח"כ סוויד. ומה עם נצרת?
צילום: חגי אהרון
מומלצים