שתף קטע נבחר

לבני לחרדים: אין לכם זכות לקחת לנו את היהדות

סערה ברחבי הארץ - וגם בכנסת. לבני התייחסה לדברים של השר אטיאס כי "אשכנזים לא הולכים לבית כנסת" ואמרה: "לא יהיה מישהו שיגיד על מישהו במדינה הזאת שהוא לא יכול להרגיש יהודי. ראש הממשלה נתניהו אמר לח"כים כי ההחלטה להגיש אי אמון בזמן שהשרים היו בגרמניה הייתה לא ראויה

דיון סוער במליאת הכנסת: אחרי שהאופוזיציה אספה חתימות של 40 ח"כים ואילצה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להגיע היום (ד') לדיון מיוחד, מהומה פרצה במליאה כאשר נושא הפלגנות הועלה על-ידי יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני.

 

לבני התייחסה לסערה מוקדם יותר בכנסת ואמרה: "היום צעק סגן שר החינוך שמי שחבר בקדימה לא יכול להיות אדם מאמין והוסיף לו שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס, מה לאשכנזים ולבתי כנסת". לדבריה, "לאף אחד אין זכות לקחת מאנשי קדימה וממצביעי קדימה ומאזרחי ישראל את היהדות, את תחושת ההשתייכות לעם היהודי". לדברי לבני, "לא יהיה מישהו שיגיד על מישהו במדינה הזאת שהוא לא יכול להרגיש יהודי". ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) שקרא קריאות ביניים הוצא מהמליאה על-ידי היושב ראש ראובן ריבלין.

 

לבני הוסיפה כי "היינו כבר בתקופות שבהן ראינו את הפלגנות והסכסוך והעדתיות משמשים ככלי פוליטי והיום אתה, ראש הממשלה, נותן לזה לקרות". לדבריה, "זה לא עניין פוליטי, זה שייך לאחדות האמיתית שצריך להביא לעם הזה, במקום הפלגנות".

 

טרם הסערה נאם בדיון שכותרתו "כישלון ממשלת נתניהו בנושאים המדיניים, הכלכליים והחברתיים" ראש הממשלה בנימין נתניהו והתייחס להצבעות האי-אמון שהוגשו בכנסת בשעה ששרי הממשלה קיימו ישיבה שלא מן המניין בגרמניה, יחד עם עמיתיהם הגרמנים. "אני חושב שההחלטה לשבור מסורת של שנים ולהחליט דווקא ביום הזה להגיש אי אמון בממשלה זה דבר לא ראוי. ואני מצטער על כך. כן, אני חושב שזה לא ראוי. אפשר להתווכח אם זה ראוי בזמנים אחרים, אבל צריך לבחור עם לב טוב ושכל ישר".

 

ראש הממשלה התייחס להחלטה להקים גדר בגבול ישראל מצרים. "אנחנו לא יכולים להיות מדינה שמרובה בהסתננות. המכשול הזה לא יהיה רק פיזי של גדר, לא בהכרח כולו יהיה גדר, הוא יהיה בנוי מחלקים שבהם יהיה מכשול אלקטרוני ואנחנו הולכים לשנות את פני המדינה". 

 

טיבי לנתניהו: "יש דברים שלא עושים לפוליטיקאי"

ח"כ אבי דיכטר מקדימה התייחס בדיון, שהחל בצהריים ליחסים של ישראל עם טורקיה: "הניסיון לטאטא את נזקי המהלך הזה מתחת לשטיח בעיני נראים פתטיים, מפני שבקפה הטורקי שבישלתם נשאר הפעם הרבה מאוד בוץ". הוא תקף בחריפות את ממשלת נתניהו: "אני באמת תוהה מהי האסטרטגיה של הממשלה הזאת. פשוט לא ניתן להבין אותה. אם ניסיתם להסתיר אותה מעיני הציבור מחשש שמא היא תיכשל - עבודת ההסתרה מוצלחת ביותר. אני חושב שגם השרים לא מצליחים לראות את האסטרטגיה הזאת...".

 

על טורקיה הוא אמר עוד: "אדוני ראש הממשלה, תרשה לי לומר לך יש כלל ידוע שאומר - אנשים גדולים המשחקים בשטויות קטנות, הופכים את השטויות לגדולות ואת האנשים לקטנים". נתניהו, לא נראה מודאג במיוחד מהדיון. הוא חייך, ולפרקים אף פרץ בצחוק ממושך יחד עם השר דן מרידור.

 

חבר הכנסת אופיר אקוניס, שעלה לדבר אחרי ח"כ דיכטר, תקף את יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, שיצאה מהדיון לאחר נאום חברה למפלגה. לאחר מכן אמר: "לא רק הייתם ממשלה כושלת, אתם קובעים תקדים היסטורי: אתם גם אופוזיציה כושלת. ילדותית ולא אחראית.

מילא להיכשל כממשלה, אבל להיכשל כאופוזיציה?", אמר ח"כ אקוניס.

 

הוא המשיך במתקפה: "הגברת לבני לא מתאימה להיות ראש ממשלה, אך אחרי כשנה ניתן לומר שהיא אפילו לא מתאימה להיות ראש אופוזיציה".

 

ואילו ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) העניק תמיכה לראש הממשלה כאשר התייחס לתביעה שהוגשה נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בפרשת העוזרת. טיבי הצהיר: "להפיל אותך כן, אבל לא את שרה. אני רוצה שאתה תיפול היום לא מחר, אבל יש דברים שלא עושים לפוליטיקאי", אמר טיבי והוסיף כי משפחת נתניהו הוכפשה והותקפה "כמעט בצורה לא אנושית". בעקבות הדברים קם ראש הממשלה נתניהו ממקומו בפעם הראשונה בדיון - ולחץ את ידו של טיבי. 


פורסם לראשונה 20/01/2010 15:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגד פלגנות. ציפי לבני.
צילום: עופר עמרם
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: AFP
דיכטר. תקף את הממשלה
צילום: עידו בקר
"לא להפיל את שרה". טיבי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים