שתף קטע נבחר

כנס מד"ע מתקיים כמתוכנן - אבל מי "התקפל"?

אתמול הוציא השר אהרונוביץ' צו האוסר לקיים כנס של המפלגה הערבית ביישוב ערה, תוך טענה שהרשות הפלסטינית מעורבת במלגות שיחולקו בו. הסכמה לילית איפשרה לבסוף לקיימו. במשרד לבטחון-פנים טוענים: המפלגה נכנעה וביטלה את השתתפות נציג הרשות. במפלגה השיבו: איש מהרשות כלל לא היה אמור להשתתף - במשטרה טיפסו על עץ וכעת מנסים לרדת

מהומה רבה על לא מאומה? בשעות אחר-הצהריים (יום ו') מתקיים ביישוב ערה שבוואדי ערה כנס של המפלגה הדמוקרטית הערבית (מד"ע). אתמול הוציא השר לבטחון-פנים, יצחק אהרונוביץ', צו האוסר על קיום האירוע, תוך הצגת הטענה כי הרשות הפלסטינית מעורבת בו והוא נערך בחסותה.

 

הבוקר התברר שהכנס יתקיים בסופו של דבר, בעקבות הסכמה לילית שהושגה בין המפלגה למשטרה. מאז, מתנהל קרב גרסאות בין המשרד לבטחון-פנים לבין יו"ר המפלגה, ח"כ טלב א-סנע, סביב השאלה מי "התקפל". א-סנע טען כי במשטרה הסכימו לאפשר את קיום האירוע, בדיוק במתכונת שנקבעה לו. במשרד לבטחון-פנים, מנגד, טוענים כי הכשירו את קיום הכנס רק לאחר שבמפלגה ביטלו את השתתפות נציג הרשות בו. הצו, אומרים במשרד, עודנו בתוקף, ובמידה ותתקיים בכנס פעילות מטעם הרשות - ייאכף החוק.

 

על כך השיבו במד"ע, כי אכן בחלק מהכנס יתקיים דיון בחלוקת מלגות לסטודנטים מטעם המפלגה, שבין התורמים להן יש גם גורמים ברשות - אולם הרשות עצמה כלל לא הייתה מעורבת מלכתחילה באירוע, שבו לא יחולקו כלל המלגות, ולכן לא הייתה כל הצדקה לאסור את קיומו. כעת, אומרים במד"ע, משהבינו זאת במשרד לבטחון-פנים, מנסים שם "לרדת מהעץ שטיפסו עליו".

 

יש לציין כי ניסוחו הגורף של הצו הוא כנראה הסיבה לכפל הגרסאות שנוצר. בתחילה הוזכר בצו "כנס שעניינו טקס חלוקת מלגות" - תיאור שאינו עולה בקנה אחד עם מהות הכנס, כפי שמתארים אותו מארגניו, שאמור לעסוק בנושאים רבים, ובין היתר, כאמור, יתקיים בו דיון באותן מלגות.

 

בהמשך הצו, מורה השר "שלא לקיים את האירוע האמור". אתמול התפרש הדבר, על ידי כל הצדדים, כאיסור על קיום הכנס כולו - ובהודעה לתקשורת מטעם המשרד אף הובהר בפירוש כי "קיום הכנס נאסר". ואולם, היום תיקנו במשרד והבהירו, כי האיסור הוא רק על חלוקת המלגות מטעם הרשות. בעוד שבמד"ע חוזרים ומבהירים כי החלוקה מעולם לא הייתה אמורה להתקיים, גורמים במשטרה אמרו היום כי לא כך הם פני הדברים, וכי למעשה, רק בלילה הושגה הסכמה עם המארגנים על כך.

 

המשרד לבטחון-פנים: רל"ש אבו מאזן היה אמור להשתתף

הצו שהוצא אתמול התבסס על החוק האוסר על פעילות הרשות הפלסטינית בירושלים - שהשר העניק לו פירוש רחב, המחיל אותו על כל הארץ. את הצו הוציא השר בשל מידע שהתקבל, לדבריו, על מעורבות הרשות הפלסטינית באירוע. במשרד מתעקשים גם היום על עניין זה, ואף טוענים כי כי בטקס היה אמור לנאום ראש לשכתו של נשיא הרשות, אבו מאזן, אולם מארגני הכנס ביטלו הלילה את הופעתו - ובעקבות זאת בוטל הצו.

 

כך או כך, קיומו של הכנס התאפשר בסופו של דבר בעקבות שיחת טלפון לילית בין ח"כ א-סנע ליועץ המשפטי של מחוז הצפון במשטרה - שבעקבותיה טען כל אחד מהצדדים כי השני "התקפל".

 

"אנו פועלים לפי החוק, אין לנו כוונה לפעול בניגוד לחוק", הדגיש הבוקר א-סנע.

"מי שרומס את הנורמות של שלטון החוק הוא דווקא השר לבטחון-פנים, שאמור להיות האיש ששומר על החוק בישראל". העובדה שהכנס מתקיים לבסוף, לדבריו, היא "ניצחון לשלטון החוק ולעמדתנו התקיפה על זכויותינו. זהו כישלון למדיניות שמוביל השר לבטחון-פנים, המנצל את מעמדו הממלכתי כדי לקיים אג'נדה מפלגתית נגד הציבור הערבי ומנהיגיו". 

 

במשרד לבטחון-פנים טוענים כי באותה שיחת טלפון התחייב א-סנע שלא יפר את החוק. "'אמחה מחאה קולנית אך אכבד אותך ואת המשטרה', היו מילותיו המדויקות", מסר דובר המשרד, והבהיר עוד, כי אם יתברר שבסופו של דבר אכן תתקיים בכנס חלוקת מלגות מטעם הרשות - המשטרה לא תהסס לפעול: "הצו עומד בעינו וההחלטה לא שונתה. כל חריגה מהחוק תטופל". 


פורסם לראשונה 22/01/2010 10:40

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אהרונוביץ'. צו לילי
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
א-סנע. "אג'נדה מפלגתית של השר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים