שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  משפחת תורם אברים קיבלה מענק 10 אלפים ש'

  כסף תמורת תרומת איברים? משפחתו של תורם איברים שנקלעה לאחר מותו לקשיים כלכליים קיבלה מענק של 10 אלפים ש'. במקרה אחר, קיבל בן של תורם איברים דיור חדש לאחר שפונה מדירתו ומשפחות נוספות קיבלו תשורות אחרות. במרכז הלאומי להשתלות מקווים שגם קופות החולים וחברות הביטוח יצטרפו ליוזמה ויעניקו למשפחות התורמים מענקים כספיים

  בפעם הראשונה העניקה אגודת אדי מענק למשפחת תורם איברים שנקלעה לקשיים כלכליים. הצ'ק, על סך 10 אלפים שקלים הוענק למשפחה ביום חמישי האחרון. במרכז הלאומי להשתלות איברים מקווים שקופות-החולים יעתרו ויעניקו באופן שגרתי מענק כספי למשפחות התורמים, מה שעשוי להגדיל את שיעור החותמים על כרטיס אדי ויסייע להציל עוד ישראלים. מהלך זה, טוענים במרכז, ישתלם כלכלית גם לקופות שיחסכו מיליוני שקלים מידי שנה עלות טיפולים יקרים לממתינים להשתלה.

   

  לפני חצי שנה הלך לעולמו יפים נחיס, בן 51, כתוצאה ממוות מוחי. הוא שימש כמאבטח בבאר שבע, והותיר אחריו את בת זוגו קלרה קרבצינקו וילד בן 10. מאז נקלעה המשפחה למצוקה כלכלית קשה בגינה פנתה המשפחה למתאמת ההשתלות בבית החולים אסף הרופא וביקשה סיוע. אגודת אדי נענתה לבקשתה והעניקה לה המחאה בת 10 אלפים שקלים.


  משפחתו קיבלה מענק כספי. יפים נחיס ז"ל

   

  אגודת אדי נוסדה בשנת 1978 בעקבות מותו של אדי בן דרור שהמתין זמן רב להשתלת כליה וכשזו הושתלה מצבו הרפואי הידרדר עד שנפטר. האגודה החלה בפעילות של החתמת כרטיסי תרומת איברים. פעילות זו עברה מאוחר יותר לאחריות משרד הבריאות תחת המרכז הלאומי להשתלות איברים, המסייע מצידו כבר זמן רב למשפחות התורמים.  צוות המרכז מקבל פניות רבות של משפחות תורמים ועושים מאמצים להיעתר לבקשות התורמים.

   

  כך למשל בסתיו האחרון נפטרה אישה ובעלה החליט לתרום מאיבריה. לזוג לא היו ילדים והבעל עקב נכותו לא הצליח לסייע לפרנסת המשפחה. יחד עמו ועם מחלקת הרווחה הוחלט על העברתו לבית אבות. מיד לאחר הלוויה ובימים הבאים של ההמתנה למעבר לא נמצא פתרון לארוחותיו של האלמן הטרי. בסמוך למועד הלוויה של תורמת האיברים, יצר צוות המרכז להשתלות קשר עם בית קפה "ארומה ישראל" שתרם ארוחות עד יום העברתו למסגרת מתאימה.

   

  בן של תורמת איברים זכה לדיור חדש

  במקרה אחר ילד בן 9 שאביו נפטר, התייתם גם מאימו. קרובי משפחה אישרו את תרומת האיברים של האם. לאחר מותה, אומץ הילד אצל בני משפחתו ובחגים שולח לו המרכז להשתלות כרטיסי הצגות. במקרה נוסף התייתם נער בן 17 תושב חיפה מאמו. איבריה נתרמו והוא נותר לבדו בדירת עמידר. תוך זמן קצר קיבל הנער צו פינוי מביתו עקב חובות לתשלום. בהתערבות המרכז הלאומי להשתלות בוטלו החובות והוא הועבר לדיור חדש.

   

  במרכז הלאומי להשתלות מקווים שהמהלך החדש בו הוענק התשלום למשפחת תורמים, יביא את קופות החולים וחברות הביטוח לנקוט בצעד דומה. במרכז מסבירים כי המענק הכספי יגדיל את אחוז התורמים, יציל את חייהם של ישראלים ויחסוך בעלות כלכלית לקופות החולים, עלות המגיעה למאות אלפי שקלים עקב הטיפול בממתינים להתרמה, הכולל דיאליזות, תרופות יקרות, אישפוזים ממושכים ומימון השתלות בחו"ל.

   

  החוק אומר: מענק עד 50 אלף שקלים להנצחה

  בהסתמך על חוק השתלת איברים קיבלה אגודת אדי היתר לסייע למשפחות תורמי האיברים להנציח את יקיריהם שנפטרו בסכום שיכול להגיע עד 50,000 שקלים.

  במעמד הענקת הסיוע הכספי משפחת הנפטר מתחייבת לעשות שימוש בכסף זה למטרות הנצחה. כוונת המחוקק היתה לאפשר למשפחות התורמים להנציח את יקיריהם באמצעים שיבחרו כמו מצבה, אירועי אזכרה, חוברת, אנדרטה, גן ציבורי, קרן מילגות ועוד.

   

  "אגודת אדי שואפת להעניק לכל משפחה סך של 50 אלף שקלים אך אין בידנו האפשרות לכך", אומר היו"ר, גדי בן-דרור, "אנו מקווים שחברות הביטוח וקפות החולים אשר עליהם נופל נטל הטיפול בחולים הממתינים, והם גם אשר מממנים את ניתוחי ההשתלה בחו"ל, יתגייסו לסייע לעמותה במשאבים כדי לעזור למשפחות התורמים במענק כלכלי".

   

  כיום ממתינים להשתלת איברים כאלף ישראלים, מתוכם 30 ילדים. רובם של החולים זקוקים להשתלות כליה. מתוך כלל הישראלים חתמו עד כה על כרטיס אדי 517 אלף בלבד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קלרה, רעייתו של יפים ז"ל מקבלת את המענק מאגודת אדי
  צילום: דבורה שרר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים