שתף קטע נבחר

חזקו את הקשרים עם החבר ה-151 בפייסבוק

פרופסור דונבר מאוקספורד טען בשנות ה-90 שאנחנו יכולים להיות חברים של עד כ-150 איש. לפי מחקר חדש שהוא עורך, רשתות חברתיות לא הגדילו את המספר

כמה חברים יש לכם בפייסבוק? 200? 1,000? 4,534?

 

חלקנו כנראה לא שם לב שקיים כפתור ה-Ignore ברשת החברתית, ומוסיף כל חבר הבא ליד, או מנסה להיות ממש חברותי ולהיות בקשר עם כל כך הרבה אנשים - או מנסה לנפח את האגו קצת באמצעות פייסבוק.

 

פרופסור רובין דונבר, אנתרופולוג באוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה פירסם מאמר בראשית שנות ה-90, לפיו מבנה המוח שלנו מאפשר לנו לקיים יחסיים חברתיים יציבים עם כ-150 אנשים בממוצע. ככל הנראה מחקר זה תקף גם לעולם הרשתות החברתיות

 

ב-2007 אמר דונבר לוול סטריט ג'ורנל כי "יתכן מאוד שהטכנולוגיה תעזור להגדיל את הזכרון", וכי עקרונית אפשר לחצות את הגבול הזה. יחד עם זאת הוא ציין כי אנחנו לא בהכרח יודעים מה הם בדיוק יחסים, "ובגלל זה אנחנו גרועים בהם".

 

כעת עורך דונבר מחקר חדש, שתוצאותיו אמורות להתפרסם מאוחר יותר השנה ובודק אם התיאוריה ומגבלת ה-150 עדיין תקפה. על פי ממצאים ראשונים, התשובה היא כן. "מעניין לראות שיכולים להיות לך 1,500 חברים, אבל אם בוחנים את התנועה באתר, רואים שאנשים שומרים על קשרים עם מעגל קבוע של 150 איש", אמר דונבר לטיימס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים