שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  איילון נפגש עם בכיר טורקי: "השגריר לא הוזכר"

  לראשונה מאז "תקרית הכסא" נפגש סגן שר החוץ עם אישיות טורקית רמת דרג - מבלוט קבוסוגולו, המשמש כנשיאה החדש של מועצת אירופה. איילון אמר ל-ynet: האווירה היתה טובה

  לראשונה מאז התקרית הדיפלומטית עם השגריר הטורקי שבה הושפל על ידו, נועד היום (ג') סגן שר החוץ דני איילון עם בכיר טורקי ממפלגת השלטון, מפלגתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן. בתום פגישתו עם נשיאה החדש של מועצת אירופה, מבלוט קבוסוגולו אמר איילון ל-ynet כי הנושא כלל לא עלה בפגישה "לא על ידי ולא על ידו".

   

  עם זאת, לאחר הפגישה המתינו לאיילון עיתונאים טורקים וביקשו הסברים על התקרית החריפה שהביאה למשבר ביחסי שתי המדינות. איילון, שכבר התנצל על התקרית, אמר כי שינה את זווית הראייה שלו באשר לתקרית. "המדינות השפויות באזור צריכות למתן את ההתבטאויות ואת הרטוריקה. עליהן להתייחס זו לזו בכבוד ובהגינות הדדית.יש להפסיק עם ההסתה ועם ההתלהמויות".

   

  בפמליית סגן שר החוץ דיווחו על אווירה טובה וידידותית בפגישה עם הבכיר הטורקי, שנבחר אך אתמול לתפקידו. השניים שוחחו על התקווה להתנעת תהליך השלום עם הפלסטינים. איילון אמר ל-ynet כי "הפגישה נערכה באווירה מאוד מאוד חמימה. ברכתי אותו על כך שזו הפעם הראשונה שטורקי ומוסלמי נבחר לנשיא מועצת אירופה". איילון הוסיף כי הביע תקווה בפני הבכיר הטורקי שהדיון במועצת אירופה בסוגיית המזרח התיכון, יהיה הוגן כלפי ישראל ובלא התלהמות".

   

  לאחר הפגישה עם קבוסוגולו, ניסה איילון לשדר "עסקים כרגיל" והתייחס לשאלות העיתונאים. הוא אמר כי "אם ההנהגה הטורקית רוצה לתווך בין ישראל לסוריה, היא צריכה לגלות איזון בתביעות שלה משני הצדדים וגם באמירות שלה כלפי הצדדים". לדבריו, זה דבר אלמנטרי לפני שהם רוצים לתווך בינינו לבין הסורים".

  עם זאת, קרא איילון למשא ומתן ישיר מול סוריה. "אין לנו צורך עתה במתווכים", אמר לשני ערוצי טלוויזיה טורקיים.

   

  בתשובה לשאלה מדוע מנעה ישראל כניסת השר לפיתוח בינלאומי של בלגיה לעזה אמר איילון לתקשורת הטורקית: "עזה נכבשה על ידי החמאס, וזה משרת אינטרסים איראנים ולא פלסטינים. כל ביקור פוליטי בעזה, מחזק את החמאס על חשבון הרשות הפלסטינית וזאת סכנה אמיתית לשלום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות משרד החוץ
  ישבו הפעם באותו הגובה
  באדיבות משרד החוץ
  באדיבות משרד החוץ
  איילון וקבוסוגולו לאחר הפגישה
  באדיבות משרד החוץ
  מומלצים