שתף קטע נבחר

אנטרפרייז להמונים: הצצה ל-Star Trek Online

המשחק שחובבי סדרת מסע בין כוכבים ושחקני משחקי הרשת רבי המשתתפים המתינו לו - כבר כמעט כאן. אילנה ברודו, טרקית וגיימרית מוסמכת, חזרה עם רשמים

משחק התפקידים מרובה המשתתפים (MMORPG) בעולם מסע בין כוכבים, הוא אחד לו רבים המתינו בקוצר רוח. כבר שנים רבות מחכים חובבי הסדרה המושבעים למשחק מסוג זה, שיאפשר להם לחוות פיקוד על ספינה, על צוות וכמובן, חקר הלא נודע. בדקנו את הבטא הפתוחה של Star Trek:Onilne וחזרנו לספר על חוויה אינטרגלקטית. בואו לשחק איפה שאיש עוד לא שיחק.

 

זה לא אלף, זה וולקני

המשחק מרובה המשתתפים הינו משחק תפקידים, בדומה ל-World of Warcraft הידוע של בליזארד. ST:O בקיצור, נבנה על ידי חברת קריפטיק ומופץ על ידי אטארי.

 

לשמחתם של חובבי מסע בין כוכבים, המשחק מתרחש ביקום מסע בין כוכבים המוכר מהסדרות, ולא זה האלטרנטיבי שנוצר על ידי במאי הקולנוע ג'יי ג'יי אברהמס בסרט הקולנוע האחרון.

 

גירסת הבטא, מתוקף היותה תקופת מבחן לשרתים ולתוכנת משתמש הקצה, לא חסרה באגים למכביר. משימות שלכאורה הושלמו נשארו תקועות ברשימת הפקודות, החיבור לשרת המשחק היה לחלוטין לא יציב ונותקנו לפרקים מהשרת ללא התרעה. מרגיז, אבל צפוי שיתוקן עם ההשקה הרשמית.

 

הבטא הפתוחה, שנסגרה לפני רק כמה ימים, אפשרה לקריפטיק לבדוק גם עומסים על השרת ולתקן עוד כמה באגים לקראת השקת המשחק הצפויה השבוע: ב-2 פברואר.

 

משחקי MMORPG – הדור הבא

המשחק עצמו מחולק לשני מישורים. הראשון בנוי ממשימות בהן עליכם לשוט בחלל בחללית שלכם, שלא שונה בהרבה מהחלליות המוכרות לנו מסדרות מסע בין כוכבים. ופרט לטיסה בין כוכבי הלכת ומערכות השמש השונות, תיתקלו גם בהרבה קרבות חלל מהנים במיוחד.

 

המישור השני הן משימות בהן תשוגרו לפלנטות או תחנות חלל, לעתים קרובות מלווים בחברי צוות. חברי הצוות, שהם דמויות נשלטות מחשב, מפתחים בדומה לדמות השחקן יכולות שונות המשפרות את ביצועיהן בקרבות בחלל ועל הקרקע. על אף שעל פי חוקי צי הכוכבים, לא נהוג שמפקד הספינה יצא למשימות קרקעיות, כנראה שהמצאת והטמעת המגן האישי, שינתה את המצב.

 

במבט ראשון נראה שהושקע מאמץ רב מאוד בעיצוב ובניית ממשק קרבות ומשימות החלל, בעוד השימושיות והגרפיקה של קרבות פנים אל פנים לוקה בחסר. האנימציה בקרבות הדמויות אינה מושקעת מספיק בהשוואה למשחקים אחרים בסוגה והשליטה בצוות ובדמות עצמה גם כן דורשת שיפור רב.

 

חובבי מסע בין כוכבים ישמחו לשמוע שלצד שחקנים כמו זאכרי קווינטו, ששיחק את ספוק בסרט האחרון, תשמעו גם את קולו המוכר של ליאונרד נימוי, ספוק המקורי, בחלקים מהמשחק כקולו של המספר, המסביר לכם על היקום בו אתם משחקים.

 

ספוק, רייקר או וורף?

בבטא התאפשר לשחקנים לבחור לשחק מגוון של דמויות מגזעים שונים ובהתאמה אישית מדוקדקת המזכירה את הגדרת הדמויות במשחקים כמו ב-The Sims.

 

תוכלו לבחור לשחק עבור האימפריה הקלינגונית, ולבחור גזע מתוך אלו הנמצאים בברית עם הקלינגונים. לקציני צי החלל של הפדרציה ניתן לבחור מרשימה ארוכה של גזעים חברים בפדרציה: החל בוולקנים וכלה בבני ובנות בטאזד בעלי הכוחות הטלפטיים - שאגב, התבררו כחסרי תועלת לחלוטין במשחק עצמו.

 

אתם לא לבד

עולם ST:O מחולק לרביעים, אזורים ומערכות כוכבים. אלו המכירים את מפת העולם של סדרות מסע בין כוכבים לא יתקשו כלל לאתר את עיקר האזורים ביקום המוכר. בעת ניווט בין מערכות כוכבים במהירות עיוות (warp), תוכלו לצפות בספינותיהם של שחקנים החולפות על פניכם ואתם עשויים גם למצוא את עצמכם בעיצומו של קרב חלל, אם תיפלו לאחת ממשימות החלל העמוק המפוזרות שם או תתקרבו יותר מדי לשחקן מהקבוצה המנוגדת (האימפריה הקלינגונית אם משחקים דמות מהפדרציה, למשל).

 

את המשימות והפקודות תקבלו מצי הכוכבים (או פיקוד צי האימפריה) איתם תוכלו לדבר כמעט בכל עת, ונראה שלפחות בתחילתו המשחק מתוסרט למדי. כדי שהמשחק יתקדם יש לעשות את השלבים כפי שמתכנני המשחק כתבו וכל ניסיון לפתור בעיה באופן מקורי או שונה לרוב לא יצליח.

 

פרסים והתקדמות הדמויות

עם ביצוע המשימות השונות תקבלו שני סוגים של נקודות ניסיון. הסוג הראשון יאפשר לכם לשפר את הדמות שלכם עם יכולות וכישורים ולעלות בסולם הדרגות. את המשחק תתחילו בדרגת סגן משנה ותתמקצעו באחד משלושה תחומים – מדע ורפואה, הנדסה או פיקוד וטקטיקה. הספינה שתקבלו, אגב, תהיה שונה בהתאם להתמחות שלכם.

 

הסוג השני של נקודות ניסיון שתצברו הן נקודות ניסיון עבור קציני הספינה שלכם אותם תוכלו לחלק בין אנשי הצוות הממוחשבים בכדי לשפר את כישוריהם הקיימים. נקודות צל"ש שתקבלו עם סיומן של משימות יאפשרו לכם לגייס אנשי צוות נוספים ולאמן את הנוכחיים בכדי לשפר את ביצועיהם בקרבות.

 

לרכישת ציוד וחפצים תזקקו לקרדיטים שתקבלו ממכירה של חפצים ומחלק מהמשימות. על חלק מהמשימות תקבלו בנוסף לנקודות ניסיון מסוגים שונים גם פרסים, כמו אנשי צוות לספינה וציוד לחללית או לקרבות קרקעיים.

 

אחרי קרבות, גם בחלל וגם פנים אל פנים תוכלו לעתים קרובות למצוא חפצים שהפילו החללים. למרבה הצער, מלאי החפצים שתוכלו לשאת הוא מאוד מוגבל וחברי הצוות לא ממש מספקים כאן מענה. לא ניתן גם לאחסן חפצים במטען הספינה, מה שגם נראה קצת מגוחך וכנראה ישתנה בהמשך.

 

תוכלו גם לסרוק אזורים בחלל ועל הקרקע בהם מזהים החיישנים אנומליות. החפצים והדגימות שתמצאו יוכלו לשמש אתכם, בעזרה של מרכז המחקר של הצי, לשפר את ציודכם והטכנולוגיות הקיימות על הספינה.

 

בואו להתגייס - אם יש לכם כסף

נכון להיום ניתן לקנות את המשחק ברכישה מוקדמת אך ורק באינטרנט ובחנויות מקוונות כמו פלטפורמת steam, ולמרבה הצער לא קיימות חנויות בארץ המוכרות את המשחק בגירסה שניתנה למאמצים המוקדמים. אלו הרוכשים את המשחק טרם השקתו יזכו להתחיל לשחק כבר היום (ו').

 

מנוי מיוחד ויקר בעלות של 240 דולרים אמריקנים יתן לכם אפשרות לשחק ללא תשלום חודשי כל עוד המשחק קיים (לכל החיים, לטענת קריפטיק). כמו כן תוכלו לשחק גם דמות של בורג, גזע הסייבורגים המאיים על הפדרציה ועל שאר שוכני היקום המוכר, אפשרות הניתנת אך ורק לשחקנים בעלי מנוי מסוג זה.

 

עלות המשחק, הכוללת 30 יום של חיבור לשרת בפלטפורמת סטים עומדת היום על כ-50 דולרים. עלות המנוי למשחק תוסיף עוד כ-15 דולרים להוצאותיכם מדי חודש, כנהוג במשחקי רשת המוניים כמו WOW. תוכלו לחסוך על ידי רכישת מנוי לתקופה של ששה חודשים, אך עם זאת, בחישוב מהיר מדובר במשחק לא זול בכלל.

 

פיקארד, סוף

על אף כמות רבה מאוד של תיקונים ושיפורים שנדרשים למשחק, מדובר ללא ספק במשחק מרובה משתתפים הצפוי להפוך ללהיט בקרב חובבי מסע בין כוכבים וסוגת משחקי הרשת ההמוניים.

 

הגרפיקה של קרבות החלל בהחלט מתחרה בכל סימולטורי קרבות החלל בהצלחה, ועל אף שקרבות פנים אל פנים דורשים ליטוש ושיפור, גם כאן חובבי משחקי התפקידים לא יתאכזבו.

 

החיסרון העיקרי עבור חובבי מסע בין כוכבים הוא החוסר בעלילות מורכבות ואינטראקציה עם דמויות הדורשת חשיבה. נראה שכל המשימות שהוטלו עלינו היו מאוד פשוטות – לך למקום מסויים, תירה בכמה ספינות אויב, השתגר לספינה או פלנטה ותהרוג עוד אויבים בשביל להציל את החפים מפשע.

 

הדילמות המוסריות והסיפורים המורכבים מהסדרה והסרטים, ואף ממשחקים קודמים בעולם מסע בין כוכבים חסרו לנו מאוד ונראה שהושם דגש גדול מדי על קרבות ולחימה וקטן מדי על דיפלומטיה, חקר החלל ואינטראקציה עם דמויות ושחקנים אחרים. בתקווה, נושאים אלו ישופרו עם יציאת המשחק הרשמית, לצד שורה ארוכה של תקלות הצפויות להיות מתוקנות עם סיומה של הבטא.

 

אתר המשחק

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Star Trek Online - איפה שאיש לא שיחק קודם
מומלצים