שתף קטע נבחר

דאבוס: הבנקים והשרים הסכימו בצורך ברגולציה

בפגישה שנערכה בין קובעי המדיניות והבנקאים בדאבוס הסכימו הצדדים על נחיצות תקנות רגולטוריות. "הגענו להסכמות על כל העקרונות", אמר מנכ"ל בנק אוף אמריקה". חבר הקונגרס ברני פרנק, אמר ש"אם הבנקים חושבים שיוכלו למנוע את הרגולציה הם משלים עצמם"

שרי אוצר ורגולטורים ממספר מדינות ערכו פגישה בדלתיים סגורות בדאבוס עם בנקאים בינלאומיים, בניסיון לגבש הצעה להיקף הרגולציה המוגברת, שמדאיגה רבים בסקטור הפיננסי. בין משתתפי הפגישה נמנו שרת האוצר הצרפתיה כריסטין לגרדה, שר האוצר הבריטי אליסטר דארלינג, חואקין אלמוניה, הממונה על ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי, יועצו הבכיר של אובמה לארי סאמרס וז'אן קלוד טרישה, נשיא הבנק המרכזי האירופי.  

 

 

בעקבות הפגישה,  קובעי המדיניות והבנקאים הסכימו על נחיצותן של תקנות רגולטוריות. "באספקטים רבים, הגענו לשפה משותפת", אמר מנכ"ל דויטשה בנק, ג'וזף אקרמן, לאחר הפגישה. "היתה לנו פגישה טובה, והגענו להסכמות על כל העקרונות", אמר בריאן מויניהאן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה - הבנק הגדול בארה"ב. 

  

"הדיאלוג בין הרגולטורים, אנשי העסקים והמנהיגים הפוליטים היה טוב מבעבר". "ישנם נושאים חשובים רבים אשר יש צורך לקבל מידע עליהם מהפוליטיקאים, מהרגולטורים, מהבנקים המרכזיים, מהבנקים להשקעות ומהמגזר הפרטי", אמר אדאיר טרנר, יו"ר רשות הפיננסים הבריטית.

  

אחד הנושאים שעלו בפגישה הוא כיצד מגדירים האם גוף פיננסי מסוים הוא "גדול מכדי ליפול", כלומר גוף שקריסתו תפגע בכל המערכת הפיננסית. "כמה אנשים סבורים כי אתה צריך לנסות, ואילו אחרים סבורים כי גופים קטנים בעלי קשר ביניהם יכולים לגרום בעיות למערכת כולה בדיוק כמו גופים גדולים", אמר הסנטור האמריקני לשעבר ג'ון סאנונו, המשמש חבר הנהלת בנק אוף ניו יורק.

 

התחלה באקורדים צורמים

בתחילת הפגישה נראה היה שרב המבדיל מהמשותף בין הבנקאים למדינאים: חבר הקונגרס האמריקני ברני פרנק, אשר נכח אף הוא בפגישה, אמר לכתבים כי המשתתפים "נחושים לערוך רגולציה חזקה והגיונית". הוא ביטל את החששות שממשלת ארצות הברית מאיימת לחנוק את הצמיחה על ידי הטלת פיקוח רב מדי מהר מדי על המערכת הבנקאית. "אני חושב שהם מבינים את המציאות, כלומר אנחנו מתכוונים להמשיך עם הרגולציה", אמר.  

 

רמת החרדה בקרב אנשי הפיננסיים לגבי הצעות הרגולציה באה לידי ביטוי בדאבוס בשורה של פגישות שנערכו ביום שישי. החשש נובע בעיקר מהחלטתו של אובמה בשבוע שעבר לאמץ תכנית להגבלת המסחר וההשקעות בבנקים. לטענתם, מאמצים מסוג זה מערערים על שיתוף הפעולה העולמי ועשויים אף לפגוע בהתאוששות הכלכלית. לחששות תרמו נחרצות דברי פרנק:  "אם הבנקים הגדולים חושבים שהם נמצאים בעמדה למנוע את הרגולציה, הם משלים עצמם". לדבריו, בפגישה גובשו פרטים לגבי תיאום הרגולציה בין הסוכניות הלאומיות השונות שאחראיות על פיקוח המערכת הפיננסית באירופה, באסיה ובארצות הברית.


פורסם לראשונה 30/01/2010 16:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התוכנית של אובמה מדאיגה את אנשי הפיננסים
צילום: AP
מומלצים