שתף קטע נבחר

"לשפץ צימרים קיימים - לפני שבונים חדשים"

תנועת המושבים מתריעה מפני קריסה של הלינה הכפרית אם ייבנו צימרים נוספים. זאת, משום שכיום צימרים רבים ריקים במשך השבוע, אך גם בסופ"ש. משרד התיירות: נפעל לביסוס פעילות התיירות הכפרית בכלל, והצימרים הקיימים בפרט

ענף התיירות הכפרית הגיע למצב של עודף היצע על ביקוש, והמשך המגמה של בניית צימרים חדשים עלול לגרום לקריסה כלכלית. כך התריע היום (א') מנהל האגף לכלכלה ופיתוח עסקי בתנועת המושבים, יוגב שריד.

 

 

לדברי שריד, בשנים האחרונות נמשכה המגמה של פתיחת חדרי אירוח חדשים, וזאת למרות שהמשבר הכלכלי גרם לירידה במספר הלינות. כתוצאה מכך צימרים רבים נותרים ריקים באמצע השבוע, וחלקם גם בסופי השבוע - שאמורים לספק לתיירנים את הבסיס להכנסות.

 

בתנועת המושבים אמרו כי בימים אלו נערכים במשרד התיירות דיונים על הקצאת התמיכה ב-2010, ועל פי ההערכה הכוונה היא להקצות מיליוני שקלים להקמת צימרים חדשים.

 

העוגה קטנה גם כך

מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, אמר שתמיכת המדינה בתיירות הכפרית ראויה לשבח, ואולם נכון יהיה להפנות את התקציב לשדרוג חדרי האירוח הקיימים - ולא להקמת חדשים, הואיל ואלו ינגסו בעוגה הקטנה, יסבכו את חברי המושבים בהשקעות שיתקשו להחזיר ויפגעו בחדרי האירוח שכבר פועלים.

 

לדברי בן דוד, על פי הערכת התנועה, מחצית מ-8,000 חדרי האירוח במושבים טעונים שיפוץ מקיף. מדובר בצימרים שהוקמו בתחילת התפתחות הענף בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, וחלקם אף לפני כן, ואינם מותאמים לדרישות של הצרכן הישראלי בשנות האלפיים.

 

עלות השיפוץ של כל צימר מוערכת ב-50 אלף שקל, כך שמדובר בהוצאה כוללת של 200 מיליון שקל שתקפיץ את התיירות הכפרית קדימה. מדובר בעלות נמוכה ביחס לבניית צימר חדש, שמוערכת ב-300-200 אלף שקל. מתנועת המושבים נמסר כי מובן שחלק הארי של הוצאות השיפוצים יממנו חברי המושבים, אך התמיכה של משרד התיירות לשדרוגים יכולה להיות מנוף חשוב לביצוע ההשקעות הנדרשות.

 

בתגובה לפניית ynet בעניין מסרה דוברת משרד התיירות: "משרד התיירות רואה בתיירות הכפרית, אשר התפתחה מאד בעשור האחרון, ענף בעל חשיבות רבה כמגוון את המוצר התיירותי של ישראל, כבעל פוטנציאל להוות פתרון למצוקת האכסון הצפויה להתפתח בשנים הקרובות - בהתאם ליעד המשרד להגעתם של מיליון תיירים נוספים תוך 3 שנים, ולא פחות חשוב, ענף המאפשר הרחבת התעסוקה בפריפריה.

 

"בהתאם לתוכנית העבודה, יפעל משרד התיירות ב-2010 לביסוס פעילות התיירות הכפרית בכלל והצימרים הקיימים בפרט, זאת באמצעות חממות התיירות, פרויקט ה-IBB ופעולות שיווק שונות. בנוסף, יסייע המשרד, בהתאם להחלטת הממשלה, ליזמים במגזר הבדואי והדרוזי, בבניית יחידות אטרקטיביות וייחודיות באזור הצפון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיפוצים תחילה?
צילום: Index open
מומלצים