שתף קטע נבחר

הכנסת חגגה יום הולדת עם הנוער: "חובה לשרת"

מאות בני נוער הציפו את המשכן, ולקחו חלק בשגרת יומו. הם דיברו על תרומה למדינה ועל סרבנות בצבא, ושמעו ממישאל חשין מילות אזהרה: "יש מדינה בתוך מדינה, הרבנים - מורי הדרך". בין לבין, נבחרינו שברו איתם דיסטנס: אילו מטעמים הכין ח"כ גילאון? למה בא כבל על קביים? ואת מי הספיד יו"ר הכנסת?

הכנסת חוגגת יום הולדת - במפגן של דמוקרטיה צעירה: מאות בני נוער הגיעו הבוקר (יום ב') למשכן בית המחוקקים בירושלים, כדי לציין את יום חגו של המוסד הוותיק, שחל אתמול. מלבד כמה מראות משעשעים שסיפקו השרים וחברי הכנסת, הוליד היום הזה גם הצהרות חשובות מצד המתבגרים והמבוגרים, כששניים מהנושאים שעמדו במוקד היו השירות בצה"ל ותופעת הסרבנות.

 

במהלך היום השתתפו בני הנוער בשורה של אירועים, ובין השאר לקחו חלק בישיבות של ועדות הכנסת השונות. בישיבה משותפת של ועדת החוץ והביטחון עם ועדת החינוך הדגישה תלמידת כיתה י"ב את החשיבות שבשירות הצבאי. "18 שנה אנחנו חיים כאן, ולא קל לחיות כאן, אבל עם כל הקשיים, אני חושבת שזו מחויבות של כל אחד ואחת מאיתנו לשרת את המדינה - בין אם בשירות לאומי או שירות צבאי", הצהירה.

 

את תופעת הסרבנות דחתה הנערה בשאט נפש. "אני חושבת שלמרות שזה קשה, זה לא לעניין להכניס את זה לצבא. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, והעם בחר את הממשלה. לסרב לפקודה מבחינתי זה לערער את הדמוקרטיה", אמרה התלמידה שכנראה הפנימה היטב את שיעורי האזרחות.


ועדת החוץ והביטחון היום. ריבלין לא הולך לשום מקום (צילום: גיל נחושתן)

 

והייתה לה השראה מצוינת - בדיון השתתף גם המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, מישאל חשין, שקרא לטפל בחומרה בסרבנות. "אין להסתפק בהענשת השליח, צריך לעלות את רמת הטיפול בנושא", הדגיש.

 

"יש מרד של הדת במדינה"

חשין אמר כי להערכתו מקור הסרבנות כיום הוא בקיומה של מדינה בתוך מדינה, והטיח ביקורת ברבנים. "אנחנו אוכלים פירות שצמחו על עץ שצמח במשך שנים. המדינה שבתוך המדינה נשלטת בידי אנשים שמחוץ למערכת. הרבנים הם מורי הדרך, ולהם נשמעים. הם המביאים והמצואים". 

 

לדברי השופט בדימוס, רפיונה של המדינה במשך שנים הוא שהביא למצב הנוכחי. "מושג תג המחיר איננו אלא תוצאה של מה שקרה עד היום - בעריפת זיתים, בפגיעה בלי חקירה. זאת מדינה בתוך מדינה, והיא נשלטת על-ידי חוקים משלה. הדבר הוא בנפשנו. זו דעתי האישית. זה מעין מרד של הדת במדינה".

 

בישיבה הבוקר השתתפו בין היתר שר החינוך גדעון סער ויושבי ראש ועדות החינוך והחוץ והביטחון - זבולון אורלב וצחי הנגבי. אחרי מספר דקות שבהן נשאו ח"כ אורלב ושר החינוך סער דברים, הופר לפתע השקט, כשלאולם נכנס לא אחר מאשר ח"כ איתן כבל, נעזר בזוג קביים בשל השבר ברגלו, זכר לנפילתו מגג ביתו.

 

קונפיטורת גילאון - כל הקודם זוכה

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, השתתף גם הוא בדיון, ואמר כי הנוער שהגיע אל המשכן היום הוא תמונת ראי של החברה בישראל כולה. "ההבדל הוא שבכנסת בסופו של דבר, כשהמליאה מתכנסת, גם צריכים להכריע. וההכרעה היא נשמת אפה של הדמוקרטיה".

 

ברגע של בדיחותא אמר ריבלין לאורחים הצעירים: "אנחנו יודעים שבעוד 20-30 שנה לא כל חברי הכנסת יישארו פה. אני

בסדר, כי אני צעיר מאוד, אבל אחרים ישחררו את מקומם, ואז אתם תבואו. הבית הזה הוא בית העם, ואני מברך אתכם על כך שאתם שותפים מלאים לציון יום הכנסת לחיזוקה של הדמוקרטיה בישראל".

 

מלבד דיונים שברומו של משכן, יכלו באיו לחזות היום במראות לא שגרתיים כחלק מחגיגות יום ההולדת של הכנסת. כך, למשל, רקח ח"כ אילן גילאון (מרצ) ריבות תאנה וגויאבה, וחילק אותן במסגרת "כל הקודם זוכה" בסמוך למליאה. בהמשך היום ינאמו חלק מבני הנוער - לראשונה מאז קום המדינה - במליאה, כשמולם יישבו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השרים וחברי הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשין. "ריפיון המדינה הוביל למצב"
צילום: גיל יוחנן
ריבלין לילדים: "יום אחד, אתם תבואו לפה"
צילום: דודי ועקנין
איתן כבל. כניסה דרמטית
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים