שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

צלמת בעקבותיו: אוסף טרודי ומיקו שוורץ - פרק ב'

אנו ממשיכים לטייל בעבר בעזרת תצלומיהם היפים של בני הזוג הצלמים טרודי ומיקו שוורץ. הפעם נכיר טיפוסים, עיסוקים, פרנסות ומקומות עבודה בארץ ישראל של שנות ה-40 במאה הקודמת. תודה מראש לכל מי שיסייע בהוספת פרטים ובזיהוי

ראשית נודה לגולשים שסייעו בזיהוי התצלומים בכתבה שפירסמנו בסוף השבוע שעבר: צומת הרחובות דוד המלך, שלמה המלך, אגרון וממילא בירושלים; הבית שבנה יוסף דוידוף בשכונת הבוכרים; ומנהיג סין צ'אנג קאי שק בתמונת מנהיגי העולם על קיר מסעדת "פלסטין". על המסעדה עצמה עדיין לא קיבלנו פרטים, וכך גם על גרם המדרגות בעיר העתיקה.

 

השבוע נציג במדור טיפוסים, פרנסות ועיסוקים בעיר, בכפר ובשירותי הבריאות של ארץ ישראל בשנות ה-40 של המאה הקודמת. ושוב, כל מי שיוכל לסייע ולהוסיף פרטים על המצולמים, עיסוקיהם והמקומות שבהם צולמו - תבוא עליו הברכה.


1. נתחיל את הטיול לעבר במפעל לייצור נעליים - בתצלום זה, בתצלומים 4-2 ובתצלומי הצד - שאיננו יודעים את שמו ומיקומו. אולי הגולשים מזהים את המקום או את הדמויות המצולמות? כפי שניתן לראות, המפעל זכה לסיקור של צוות צילום, שמתקין את הציוד לקראת הצילומים


2. מצלמת הסרט


3. בתצלום זה ובתצלומי הצד הונצחו תהליכי ייצור הנעלים: מגזירת הגפה, התפירה, ההדבקה ועד למכונות הגיפור והגימור  


4. נראה כי מפעל הנעליים שימש ספק של כוחות הביטחון של המנדט הבריטי . בתצלום זה נראה שוטר בריטי הבוחן את התוצרת


5. מומחה לתיקון מחרשות עץ בכפר ערבי


6. מרכיב להב ברזל למחרשת עץ  


7. שיוף והשחזה


8. אם ערבייה וילדיה 


9. בנות הכפר בבגדי רקמה


10. בתעשיית שמן הזית


11. חמור מסובב את המפרכת


12. מכבש סחיטת שמן משוכלל - מופעל הידראולית 


13. בנוגע לתצלומים 17-13 הצלחנו בקושי לזהות במחברות הרישום של טרודי ומיקו כיתוב המספר על מוסד רפואי בשכונת מקור חיים בירושלים. איננו יודעים מה שם המוסד הרפואי ומיהם הרופא והאחות הנראים בתצלומים. מי יכול לסייע?


14.


15.


16.


17.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. בתצלום זה ובשאר תצלומי הצד - במפעל הנעליים (ראו גם תצלומים 4-1)
ב.
ג.
ד.
ה.
ו.
ז.
מומלצים