שתף קטע נבחר

המחבל הניגרי נשבר בחקירה בגלל לחץ משפחתי

עומר פארוק עבד אל-מוטלב, הצעיר שנעצר אחרי שניסה לפוצץ טיסה בחג המולד, סירב לשתף פעולה עם חוקריו אחרי ששמע את זכויותיו. חוקרי ה-FBI טסו לניגריה, הביאו את בני משפחתו - והצעיר חזר לדבר. בוושינגטון אומרים שהוא מוסר "מידע מהימן"

עומר פארוק עבד אל-מוטלב, המחבל שנעצר בחודש שעבר אחרי שניסה לפוצץ טיסה של חברת "דלתא" מאמסטרדם לדטרויט, שב לשתף פעולה עם חוקריו, בעקבות לחץ שהופעל על משפחתו בניגריה. גורמים ברשויות אכיפת החוק בארה"ב אמרו כי הצעיר מספק לחוקריו "מודיעין עדכני ומועיל, שניתן לפעול על פיו".

 

גורמי ממשל בארצות הברית סיפרו הלילה (יום ד') כי סוכנים של הבולשת הפדרלית נסעו אחרי ניסיון הפיגוע לניגריה, ושכנעו את משפחתו של אל-מוטלב לסייע להם. בני המשפחה שבו עם הסוכנים לארצות הברית - ושם נפגשו עם הצעיר ולחצו עליו לשתף פעולה בחקירה.

 

בשימוע בפני ועדת המודיעין של הסנאט, אישר ראש הבולשת הפדרלית רוברט מולר כי הצעיר הפסיק לשתף פעולה לאחר שחוקריו הקריאו לו את זכויותיו. סוכנות הידיעות AP דיווחה לפני כשבוע כי אל-מוטלב שוחח במשך שעות ארוכות עם פקידי מכס אמריקנים, צוותים רפואיים וסוכני הבולשת הפדרלית, אך מאז שגילה את זכויותיו - שמר על זכות השתיקה

 

מולר סיפר כי אל-מוטלב הפסיק לשתף פעולה עם החוקרים זמן קצר לאחר שעבר ניתוח ברגליו - שנכוו כשניסה להצית חומר נפץ שהסתיר במכנסיו. מאז ועד לפני כשבוע סירב לדבר עם חוקריו. בתשובה לשאלתה של ראש הוועדה, הסנאטורית דיאן פיינסטין, אמר מולר כי מאז הוא מספק לחוקריו "מידע בעל ערך רב".  

 

בחודש שעבר סיפרו גורמי מודיעין כי מוטלב הפליל את עצמו עוד בדרך לבית החולים במישיגן,

 וסיפר על ניסיונו לרסק את המטוס. לרופא שפגש בבית החולים הוא סיפר כי ניסה לפוצץ את המטען, אך כשל - ואש התפשטה באזור חלציו ורגליו. בחדר מלא בסוכני FBI ומכס הוא דיבר על האימונים שעבר בתימן ועל ההנחיות שיקבל מאנשי אל-קאעידה במדינה. הראיון הראשון שערך ה-FBI עם החשוד נמשך 50 דקות, ועוד לפני כן החליטו הסוכנים שלא יעדכנו אותו בזכותו לשתוק.

 

החקירה הראשונית של אל-מוטלב הסתיימה כאשר ניתנו לו תרופות להקלה על כאביו. החוקרים החליטו כי עליהם לחכות עד שהשפעת התרופות תפוג, והחקירה התחדשה רק כחמש שעות מאוחר יותר. בשלב זה, החליטו ב-FBI לשלוח צוות חוקרים חדש, על-מנת להימנע מבעיות משפטיות. ואולם, אחרי המנוחה, הניתוח והקראת זכויותיו - הוא סירב לספק פרטים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתף פעולה. אל-מוטלב
צילום: רויטרס
מומלצים