שתף קטע נבחר

ברלוסקוני בכנסת: גולדסטון ניסה להפליל אתכם

רגע לפני שהוא מסיים את ביקורו בישראל, בא ר"מ איטליה לדיון מיוחד במליאת הכנסת. "אנחנו נאבקים בכל התעוררות אפשרית של אנטישמיות", אמר באיטלקית לח"כים שמחאו כפיים. ריבלין ביקש ממנו להעיר את אירופה מתרדמת אל מול האיום האיראני

ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, הגיע הבוקר (יום ד') למשכן הכנסת כדי להשתתף בישיבה מיוחדת במליאה שכונסה באופן חגיגי לרגל בואו. ברלוסקוני עלה לדוכן הנואמים ונאם באיטלקית. "התנגדנו לדו"ח גולדסטון שניסה להפליל את ישראל כשהגיבה בירי מוצדק על טילי החמאס", אמר לחברי הכנסת וזכה למחיאות כפיים.

 

למרות שבתחילת דבריו איש מהנוכחים כמעט לא הבין דבר, משום שהתרגום הסימולטני לא פעל, אמר ברלוסקוני בצורה ברורה: "אני גאה בכך שאיטליה ידעה לפעול בזמן הפצצות בחיפה, תל-אביב וירושלים. איטליה מתגאה במחוות רבות כמו למשל סירוב ממשלתנו להשתתף בוועידת דרבן 2, שרצתה להטיח בישראל האשמות בלתי נסבלות של גזענות ואלימות".

 

ראש ממשלת איטליה הדגיש, כי "אנחנו נאבקים בכל התעוררות אפשרית של אנטישמיות. אנחנו דואגים להפוך מאבק זה לקיומה וביטחונה של מדינת ישראל וחתירה לשלום. השלטת דמוקרטיה על כל עמי העולם והגנה על החירות כצורך בל יעבור של כל אדם".

 

הוא שיבח את מדינת ישראל: "ישראל היא ללא ספק סמל לאפשרות הזו, להיות חופשיים ולקיים דמוקרטיה גם מחוץ לגבולות המערב. לפיכך, הליברלים בעולם רואים במדינתכם סמל חיובי, כאוב וגאה של היסטוריה גאה, המספר סיפור של צדק הקם נגד הרוע. אנחנו אנשים חופשיים וליברלים בכל העולם, מודים לכם על עצמם קיומכם".

 

ברלוסקוני דיבר גם על הטרור העולמי, שלא רק ישראל סובלת ממנו: "אנחנו מודעים מהרגע הראשון לכך שאתגר הטרור מופנה לא רק נגד ארה"ב וישראל, אלא נגד כל הדמוקרטיות במערב וגם נגד מדינות ערב המתונות". הוא דיבר גם על האיום האיראני: "הקהילה הבינלאומית חייבת לקבל החלטה במילים ברורות וחד משמעיות בפה אחד, כי אין לקבל הצטיידות בנשק גרעיני בידי מדינה שהצהירה על רצונה להשמיד את ישראל והכחישה את השואה. בנקודה זו אי אפשר לעשות ויתורים - צריך לחתור להבנה רחבה ביותר ברמה הבנלאומית, כדי לסכל ולעמוד נגד השאיפות המסוכנות של המשטר האיראני. זו דרך שתמצא בי כאחד הראשים ואני לוקח על עצמי, בפני הכנסת, לפעול יום יום בכיוון זה".

 

ראש הממשלה האיטלקי דיבר על תהליך השלום עם הפלסטינים. "אני יודע כשאני בא לדבר על המזרח התיכון, פעילותנו מכוונת לפתרון של שתי מדינות שיחיו בשלום וביטחון", הוא אמר. ברלוסקוני דיבר גם על ביקורו הצפוי ברשות הפלסטיני: "אפנה מעומק לבי לנשיא עבאס, על-מנת שישוב לשולחן המשא-ומתן ויפקיד בידי ההיסטוריה הסכם שלום. אני פונה לידידי נתניהו ומפציר בו לאשר באומץ לב את ההצעות, על מנת להתניע מחדש את הדו-שיח, כשהוא זוכר את התקוות והעידוד של המדינות הידידיות לישראל".

 

הוא אמר שיפעל לצרף את ישראל לאיחוד האירופי: "זה החלום שלי. אני מרגיש באמת אחד מכם. ואני הרגשתי אחד מכם, מהיום שבו ביקרתי באושוויץ, יום ששינה את חיי. בשם העם האיטלקי אני מאחל שלום שלווה ורווחה תחי ישראל תחי איטליה תחי השלום תחי החירות". בתום נאומו קמו חברי הכנסת והריעו לו במשך דקות.

  

ריבלין: אירופה חייבת להתעורר

הראשון לנאום היה יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שהודה לברלוסקוני על מלחמתו באנטישמיות. "אנחנו מעריכים הערכה עמוקה את העמידה החד משמעית של איטליה לצד ישראל והשמעת קול ברור בגנות הטרור, בגנות האנטישמיות". לדברי ריבלין, "כשכנינו בים התיכון גם אתם האיטלקים מצויים בתוך טווח הטילים הגרעיניים".


ברלוסקוני בקבלת הפנים בכנסת (צילום: AP)

 

ריבלין פנה לברלוסקוני שישב לצדו, והדגיש כי "העם בישראל מעריך את רצונך לצרף אותנו לאיחוד האירופה אך נכונה לאיטליה משימה דחופה יותר: להעיר את מדינות אירופה מתרדמתן". לדברי ריבלין, האיום האיראני אינו רק "עניינן של מדינות הים התיכון, אלא גם של מדינות צפון אירופה שבמידה רבה מגלות שאננות".

 

אחריו נאם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא חסך בשבחים לאורח מאיטליה. "סילביו, ראש הממשלה סילביו ברלוסקוני, אתה מנהיג אמיץ שעומד כל הזמן לצידה של ישראל, וראוי שאזרחי ישראל ידעו עד כמה. תחת הנהגתך הפכה איטליה לחוד החנית במאבק נגד אנטישמיות וזכרון השואה. אתה לא רק עומד מול אויבינו ומכפישנו, אתה גם מקרב את ישראל לאירופה ואתה חסיד הרעיון שאנחנו נצטרף לאיחוד האירופי. תחת הנהגתך התפתחו והעמיקו היחסים בין עמינו ומדינותינו - ואיטליה הפכה לאחת הידידות הקרובות של ישראל. מכל הסיבות הללו ישראל יודעת שיש לה ידיד גדול באירופה בדמותו של ברלוסקוני". הוא הוסיף: "אני רוצה להעלות על נס את הדברים שאמרת בשאלת ההתמודדות עם האיום הגרעיני האיראני".

 

הוא גם דיבר על ההיסטוריה: "צריך לומר שלא תמיד שרר השלום בנינו. שתי ההתנגשויות העצומות בין רומא וירושלים, המרד הגדול שהביא לחורבן בית שני, ומרד בר כוכבא היוו טראומות עמוקות בתולדות עמנו. אבל צריך להבין שמה שקרה לפני ומה שקרה אחרי היה מפגש היסטורי תרבותי עמוק בין רומא ויהודה והמפגש הזה הוא שיצק את התרבות המערבית את המסורת היהודית נוצרית שהיא התשתית של תרבות המערב. שתי האומות שלנו הותירו חותם אדיר על ההיסטוריה והשפעתה ממשיך להדהד גם בימינו".  


ריבלין וברלוסקוני מקשיבים לנתניהו בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

בסיום דבריו סיפר נתניהו על אשה איטלקיה שהצילה יהודים בתקופת השואה: "ברכבת בדרכה לעבודה ראתה האשה שוטר גרמני עוצר בחורה יהודיה. האשה האיטלקיה, שהיתה בחודש ה-8 להריונה, חצצה בין השוטר בין הגרמני לבין היהודיה ללא רבב של פחד. היא התעמתה עם השוטר הגרמני ואמרה לו 'אתה יכול להרוג אותי, אבל תסתכל על פניהם של נוסעי הרכבת, אני מבטיחה לך הם לא ייתנו לך לצאת מכאן בחיים'. באמירה נחרצת זו הצילה האיטלקיה את היהודיה, והדליקה ולו לרגע אור אנושי ואומץ לב באפילה הגדולה, שכסתה את אירופה כולה. לאשה זו קראו רוזה, ולאחד מילידה קוראים סילביו ברלוסקוני". ברלוסקוני נראה נרגש במיוחד מהמחווה.

 

עם תום הישיבה במליאה, יבקר ברלוסקוני בתערוכה "ליאונרדו בירושלים" שהוצבה במשכן, ובה שבעה רישומים של אמן הרנסנס הידוע, ליאונרדו דה וינצ'י, המהווים חלק מ"קודקס אטלנטיקוס" שלו - 1,119 דפים בחתימת ידו של האמן. המוצגים הובאו כמחווה של ראש ממשלת איטליה לישראל, לרגל ביקורו.

 

בתום הפגישה בינו לבין פרס, יעשה ברלוסקוני את דרכו מעט דרומה ויבקר בבית לחם. בשעות הערב המוקדמות הוא צפוי להמריא בטיסה מיוחדת, בחזרה למולדתו.

 

מיד ושם, דרך חמאס ואיראן - ועד לשערוריות הנשים

בטקס קבלת הפנים שנערך לו עם הגיעו, אמר ברלוסקוני כי "החלום הגדול שלי והתשוקה הגדולה שלי היא צירוף ישראל לאיחוד האירופי, כל עוד אני שחקן פעיל".

 

בהמשך אותו ערב ביקר ביד ושם בירושלים. "קיבלתי אגרוף בבטן", אמר בעקבות המראות המטלטלים בסיור, והחווה בידיו כאילו הוא מכה את בטנו. בהמשך, בארוחת ערב משותפת עם נתניהו, הבטיח ראש הממשלה האיטלקי להמשיך לפעול נגד תוכנית הגרעין האיראנית: "התפקיד שלי הוא לדאוג שמנהיגי העולם לא ייפלו בטעות לאדישות שכבר הובילה אותנו לטרגדיה גדולה". נתניהו שיבח אותו: "יש לנו מזל שיש מנהיג כמוך. איני חושב שיש לנו חבר טוב יותר בקהילה הבינלאומית".


נתניהו וברלוסקוני, אתמול. אווירה של ידידות עמוקה (צילום: AFP) 

 

אתמול בשעות הערב, לאחר ישיבה משותפת לממשלות איטליה וישראל, התייחסו ברלוסקוני ונתניהו לסוגיות המדיניות המרכזיות העומדות על הפרק, ובהן המגעים לשחרורו של גלעד שליט, היחסים עם טורקיה והסנקציות שהטילה רומא על איראן. ברלוסקוני אף הביע את רצונו לסייע לישראל לשוב אל שולחן המשא ומתן עם סוריה.

 

בין כל הנושאים הרציניים, הספיק ברלוסקוני לספק התייחסות לשערוריות שבהן נקשר שמו בשנים האחרונות, במקביל לפרסומים האחרונים אודות רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו.

 

זה התחיל כאשר עיתונאי איטלקי אשר שאל את ראש ממשלתו "מה הרפלקס שעולה בך כשאתה שומע את המילה רעיה?". ברלוסקוני בחר להתעלם באלגנטיות מהשאלה תוך שהוא מחליף מבטים מחוייכים עם נתניהו. ראש הממשלה הניף ידיים בביטול ואמר לברלוסקוני: "אולי כדאי שנחליף בינינו עיתונות".

 

לשאלה לנתניהו באשר לפרסום אתמול ב"ידיעות אחרונות", על כך ששרה נתניהו טירפדה לכאורה את מינויו של אלון פנקס לשגריר באו"ם, התנדב הפעם ברלוסקוני לענות. הוא ענה בחביבות צינית: "אני רואה שגם אצלכם יש מרעילי בארות".

פורסם לראשונה 03/02/2010 10:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וברלוסקוני
צילום: גיל יוחנן
חברי משלחת השרים בירושלים
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים