שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "התפקדות הרוכבים לליכוד - מבזה"

  מטה הרוכבים קיים את ההבטחה, והגיש אתמול 1,000 טפסי התפקדות לליכוד. המטרה: להשפיע מבפנים על פרמיות הביטוח הגבוהות. אלא שאיל אורון מפעילי המאבק, טוען כי ההתפקדות מבזה את משתתפיה, וחוצה קווים מוסרים וערכיים. מבחינתו, אין בין התפקדות זו לחלוקת ג'ובים, שום הבדל

  לאחר שבועות של מחאות, דיונים ומרתונים של ישיבות, מיישם מטה מאבק הרוכבים את הצעד הבא בקרב על גובה פרמיות ביטוח החובה - התפקדות מאסיבית לליכוד, כשאתמול נורתה היריה הראשונה, ולא פחות מאלף מתפקדים חדשים העבירו את הטפסים הנדרשים. לטענת דוברי המטה, רק כך ניתן להשפיע מבפנים על ראש הממשלה ושר האוצר, לשנות את רוע הגזירה ולהפוך את עלות ביטוח החובה לרוכבים, לשווה לכל נפש. אלא שבדרך להרעשה התקשורתית, שכחו במטה המאבק כי התפקדות שכזו אינה מוסרית, לא ערכית או עומדת בכללי היסוד של הדמוקרטיה. מבחינתו, היא חורגת מהנחות היסוד של המאבק ומבזה את הלוקחים בה חלק.

   

  במערכת דמוקרטית, כפי שמקובל בישראל, ככל שיותר אנשים מעורבים במערכות ובמסגרות פוליטיות בהן הם תומכים, כך מקבלת הדמוקרטיה מימוש רב יותר. עם זאת, התארגנות של קבוצת אנשים להתפקד למפלגה מסוימת - שרוב חבריה אינם תומכים בנושא - על-מנת להשפיע על דרכה והתנהלותה, מעוותת את הדמוקרטיה ופוגעת בכללי היסוד של התנהלות מערכות ציבוריות. התנהלות כזו של התפקדות אינטרסנטית, צרת-אופקים וקצרת-רואי. מדובר בחציית קו מוסרי וערכי, המדרדר את המאבק לרמה המוסרית של חלוקת ג'ובים לחברי מרכז.

   

  אני יודע, יש מי שיכנו את הדברים צדקנות והתייפיפות. אבל גם אלה שוכחים כנראה כי מעשה שכזה, יפגע מיידית באהדה לעניין, שגרמה לציבור לסבול את מאבק הרוכבים, אשר פגע בנהגי המכוניות למשל לא פעם: הוא היה צודק, וזה גם מה שגרם לו להיות אהוד לעומת טיעון הרווח הכלכלי-פרטי של חברות הביטוח. חציית הקו בדמות החלטה זו, שומטת את הבסיס המוסרי למאבק, והופכת אותו בלתי ראוי. חלק מהרוכבים אומרים בתגובה כי "שעם מוסר לא הולכים לבנק". אלא שאני, בלי מוסר לא הולך לשום מקום.

   

  ואגב, גם מוסר זה לא מספיק. נראה שאנשי מטה המאבק מניחים כי ההתפקדות ההמונית תשכנע מיידית את ראש הממשלה ושר האוצר להתקפל, ולהוריד את התעריפים. לצערי, מדובר בחוסר הבנת המערכת הפוליטית והמפלגתית. נכון שלאלפי מתפקדים יש כוח כלשהו, אך בהנחה שהבחירות הבאות יערכו רק בעוד ארבע שנים, גם כמות מתפקדים גדולה משמעותית מזו האחרונה, לא תמנע מהמערכת להמשיך ולדבוק בהחלטותיה.

   

  ועניין נוסף. כל רוכב המתפקד לליכוד משלם 64 ש"ח בשנה ועל מנת להשפיע עליו להיות חבר מפלגה, לפחות במהלך שנתיים. זאת אומרת שאם 5,000 רוכבים מתפקדים לליכוד, יכנסו לקופת המפלגה 640,000 ש"ח. וגם אם נתחשב בהנחה שמקבלים בני זוג, נעמוד עדיין על יותר מחצי מיליון שקל שיוזרמו על-ידי הרוכבים לקופת הליכוד. מימון שאיש מהרוכבים אינו יכול לדעת מה יעשה בו.

   

  במקום פעולה כל-כך בלתי מוסרית אשר הולכת לפגוע פגיעה אנושה במאבק, על מטה המאבק לצאת בקריאה לרוכבים ולתומכים במאבק להצטרף, כל אחד מהם, למפלגה בה הוא תומך – ולא כמס שפתיים. מדובר בפעולה העולה בקנה אחד עם ערכי הדמוקרטיה, שומרת על הבסיס הערכי של המאבק, מעודדת השתתפות במערכת הפוליטית בישראל ובעלת סיכוי רב יותר להשפיע מאשר התפקדות לליכוד. 

   

  הכותב פעיל במאבק הרוכבים וחבר הנהלת מר"צ

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המחאה מגיעה לליכוד
  צילום: גלעד קוולרצי'ק
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים