שתף קטע נבחר

היועץ של ברקת: הריסת בתי הערבים לא בסמכותו

היועץ המשפטי של עיריית ירושלים ממשיך במאבקו בראש העיר בפרשת "בית יהונתן". ל-ynet נודע על מכתב ששיגר לפרקליטות, שבו ציין כי הריסת 200 בתי ערבים באזור אינה בסמכותו - כי חלקם נמצאים מחוץ לתחום השיפוט של ירושלים

העימות המשפטי בעיריית ירושלים סביב סוגיית איטום "בית יהונתן" בשכונת סילוואן הולך ומסתבך. אחרי שבשבוע שעבר הודיע לפרקליטות המדינה ראש העירייה, ניר ברקת, כי יפעל לביצוע הצו המורה לפנות את בית המחלוקת שבמזרח ירושלים תוך שקשר זאת במימוש צווי הריסה לכ-200 מבנים שהקימו באזור ערבים ללא אישור, ל-ynet נודע כי יועצו המשפטי ממשיך להיאבק בו בעניין.

 

היועץ המשפטי של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, שיגר מכתב לממונה על אכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה וכתב כי בדיקה שערך, המתבססת על נתוני מחלקת הפיקוח על הבניה מחודש דצמבר האחרון, העלתה כי קיימים כ-40 צווים שיפוטיים ברי תוקף לביצוע, 13 מהם הוצאו למבנים בחלקה המערבי של העיר.


נתונים שנויים במחלוקת. בית יהונתן בסילוואן (צילום: AP) 

 

היועץ המשפטי ציין כי מתוך כלל הצווים, מהווה זה המורה על איטום בית יהונתן אחד הוותיקים ביותר. לדברי חביליו, טענותיו של ברקת בדבר 200 צווי הריסה אחרים מתייחסים למבנים שחלקם כלל לא נמצאים בשטח שיפוטה של עיריית ירושלים. "מעיון ראשוני הבחנתי שחלקם של הצווים מתייחס לבית שמש, בר גיורא, אורה, גבעת יערים, קיבוץ רמת רחל, שדות מיכה ועוד", לשון המכתב.

 

חביליו הוסיף כי בדק את הדברים עם שורת בכירים בעירייה, ובהם מהנדס העיר, הממונה על מחלקת הפיקוח על הבנייה, מתאם ההריסות, המשנה ליועץ המשפטי הפלילי לעירייה והתובעת העירונית הראשית.

 

הוא ציין כי "כולם מסרו לי כי הרשימות שצורפו למכתב ראש העיר ולפיהן הועברו לכאורה על ידי הוועדה המחוזית לעיריית ירושלים לביצוע 80 צווים באוקטובר האחרון ו-217 בחודש שלפניו אינן מוכרות להם כלל, והתיקים המפורטים בהם לא הועברו לטיפול עיריית ירושלים או הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה".

 

"אכיפה בררנית? אי הריסת בית יהונתן היא האפליה"

היועץ המשפטי העירוני דחה את הטענה שהציג ברקת בתשובתו בשבוע שעבר, שבה מחה על "אכיפה בררנית ומפלה", שלדבריו באה לידי ביטוי בלחצים לאטום את בית יהונתן שאינם עומדים בקנה אחד עם הבתים האחרים בשכונה.

 

חביליו כתב כי טענה זו "נדונה בפירוט ונדחתה על ידי כל ערכאות בית המשפט". הוא הוסיף: "דווקא אי ביצוע הצווים בעניין בית יהונתן מהווה אפליה, כאשר מאז נכנסו אלה בעניין אותו המבנה לתוקף, בוצעו בעיר ירושלים 146 צווים, חלקם באזור סילוואן".


בית יהונתן. צו האיטום - מהוותיקים ביותר (צילום: AP) 

 

יושב-ראש האופוזיציה בעיריית ירושלים, מאיר תורג'מן, הגיש לפני כמה שבועות תלונה במשטרה נגד ראש העירייה במחאה על אי מימוש הצו. "אני דורש מעיריית ירושלים לנהוג לפי החוק ולפי מה שחביליו אומר, ולהפסיק לחפש אילנות להיתלות בהם", אמר תורג'מן.

 

הוא הדגיש: "במקום שלגביו הוצאו צווי הריסה - שיהרסו, ובמקומות שאין - שיעזבו אותם בשקט בלי להתלהם ולעשות רוח. אין שום אפליה, בניגוד לטענת ראש העיר. צריך להיות דין אחד לכולם, הן ליהודים והן לערבים".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר בשיחה עם ynet כי רצונו של ברקת להרוס את בתי הערבים נובע מנקמה על ה"הפסד" שנחל, כלשונו, במאבק סביב בית יהונתן.

 

"ניר ברקת חי במציאות אחרת", אמר אופנהיימר. "בתצהיר לפרקליט המדינה הוא המשיך לסלף עובדות ולהציג נתונים שקריים. ראש עיריית ירושלים מתנהג כאחרון נערי הגבעות ומגן בדרכים לא כשרות על פורעי החוק. הדברים נעשים ונאמרים במטרה לנקום באוכלוסיה הערבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית יהונתן בירושלים
צילום: AP
עו"ד חביליו. "לא להרוס"
צילום: חיים צח
ברקת. חריגה מסמכות?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים