שתף קטע נבחר

לבני נגד הצבעה בחו"ל: חוק הישרדות לא מוסרי

יו"ר האופוזיציה יצאה נגד החוק שמקדם ראש הממשלה ואמרה בשיחה עם ynet כי נתניהו מנסה להשפיע על הבחירות כדי לייצר רוב פוליטי. לפי ההערכות, כ-750 אלף ישראלים חיים בחו"ל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לממש את הבטחת הבחירות שנתן ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ולקדם חוק שיאפשר לכל אזרחי ישראל להצביע בחו"ל. בשיחה עם ynet תקפה אמש (יום ב') את המהלך מי שאמורה להיפגע ממנו יותר מכולם, יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני.

 

במשרד הקליטה העריכו כי כיום מתגוררים בחו"ל כ-750 אלף בעלי אזרחות ישראלית. לבני רמזה לכך שהחוק הוא ניסיון להטות את תוצאות הבחירות ואמרה, כי "החוק הזה לא מבטא את הדמוקרטיה וזה כמעט מציאות של לסדר את תוצאות הבחירות הבאות". לדבריה, בכוונתה להוביל מאבק ציבורי נגד החוק.


נתניהו בסיעה. "תורם לקשר ולעוצמתה של ישראל" (צילום: גיל יוחנן) 

 

יו"ר האופוזיציה לא חסכה ביקורת מראש הממשלה. "זהו חוק לא מוסרי", אמרה, "נתניהו נכנע לליברמן. זה אותו נתניהו שנכשל בבחירות ונזקק לגוש כדי להרכיב ממשלה, אותו נתניהו שמקדם כל הזמן חוקי הישרדות ועושה זאת שוב. החוק הזה הוא המשך של מהלכי ראש הממשלה לייצר רוב פוליטי".

 

לבני הסבירה כי היא מתנגדת לחוק משום שכדי להשפיע על המציאות הפוליטית הישראלית צריך לחיות בארץ. "ההתנגדות שלי היא מהותית, ערכית ודמוקרטית. הבחירות בישראל הן על מהות, אופי ועתיד החיים. ראוי שההחלטות יהיו בידי מי שחי כאן".

 

לטענתה, היא לא בחנה את התפלגות ההצבעה בקרב הישראלים

החיים בחו"ל, אולם לדבריה אין זה משנה. "אני לא עוסקת בסטטיסטיקות. נתניהו מסתכל על זה כהזדמנות לקבל תמיכה. אנחנו נלך למאבק חריף ואין לי ספק שתהיה התגייסות למאבק בנושא הערכי הזה. הדבר הבסיסי ביותר לאיך ייקבע העתיד כאן, נתון למי שחי כאן".

 

בסיעת הליכוד הסביר נתניהו כי המהלך חשוב משום שהוא "תורם לקשר ולעוצמתה של ישראל". גם ליברמן התייחס לנושא ואמר כי  "אמור לבוא להצבעה החוק שיאפשר לישראלים בחו"ל להצביע כבר בחודש אפריל. נעמוד בזה".

 

אם תאושר הצעת החוק שמתכוון נתניהו לקדם באמצעות תמיכה ממשלתית, צפוי המהלך לחזק באופן משמעותי את גוש הימין, שעמו מזוהים ישראלים רבים החיים מחוץ לגבולות המדינה. בזירה הפוליטית מחו רבים על המהלך, בעיקר בשמאל. יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר כי "ראוי שאת נבחרי הארץ ודיוקנה יקבעו רק אלה החיים בה. החיים אינם טוקבק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "לא מבטא דמוקרטיה"
צילום: לואיז גרין
מומלצים