שתף קטע נבחר

העבודה וש"ס נגד חוק היורדים: "שליברמן ינפנף"

השר שמחון מבטיח מאבק של העבודה, בליכוד בגין ומרידור מתנגדים, ובכיר בש"ס מבטיח לסרס את החוק - כך שיגביל את ההצבעה למי ששוהה חודשיים מחוץ למדינה

האם המתנגדים בקואליציה יצליחו לקפל את שר החוץ אביגדור ליברמן, שדורש חוק שיאפשר לישראלים החיים בחו"ל להצביע בבחירות? בשתי מפלגות בקואליציה, העבודה וש"ס, הבהירו היום (ג') כי בכוונתם להתנגד לחוק שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח להביא לאישור הכנסת. במשרד הקליטה העריכו כי כיום מתגוררים בחו"ל כ-750 אלף בעלי אזרחות ישראלית, שלפי הערכות נוטים ימינה בקלפי.

 

יו"ר סיעת העבודה, השר שלום שמחון, שניהל את המשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד, הבהיר כי מפלגתו תיאבק נגד החוק ותפעל לגנוז אותו. לדבריו, "העבודה הבהירה כבר בעת ניהול המשא ומתן הקואליציוני את התנגדותה להצבעת אזרחים ישראלים מחו"ל בבחירות. בהסכם הקואליציוני סוכם שמהלך כזה יקודם רק בהסכמת כל הסיעות השותפות בקואליציה. בכוונתנו להיאבק על עמדותינו".

 

מי שעוד צפויה להתנגד היא ש"ס. בכירים במפלגה לגלגו על ליברמן, והבהירו כי יתמכו רק בחוק שיאפשר לישראלים השוהים חודשיים מחוץ לגבולות המדינה להצביע בבחירות. עם זאת, במפלגת החרדית לא פוסלים כי במסגרת משא ומתן על החוק, יתגמשו בכל הנוגע לשליחים החיים בחו"ל, סטודנטים וכדומה. "לפי שעה ההערכה היא כי לא יהיה שום דבר עם החוק הזה", אמר גורם בש"ס המקורב ליו"ר המפלגה, השר אלי ישי. "צריך להסתכל איפה ברית הזוגיות של ליברמן, איפה הוויזות מאוקראינה, ולהבין שיש פה הרבה מאוד הצהרות לתקשורת".

 

בש"ס אומרים עוד כי "אם הם ניתלים בצורך ליישם את ההסכמים הקואליציוניים כלשונם, אז בואו ניישם את כל ההסכמים. ליברמן אולי יקבל חוק, אבל חלקי ביותר, שלא קשור למה שהוא רצה. הוא יוכל לנפנף בחוק בצורה פופוליסטית, אבל לא לקבל באמת הצבעה של ישראלים בחו"ל".

 

בגין ומרידור נגד

ליברמן ונתניהו צפויים להיתקל בהתנגדות גם בתוך הליכוד: השרים בני בגין ודן מרידור כבר הבהירו כי הם מתנגדים לשינוי החוק, וקולם צפוי להוות משקל משמעותי בשיח הציבורי שיתעורר בתקופה הקרובה, לקראת הגשת הצעת החוק לכנסת.

 

גם בקדימה מתנגדים לחוק. יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, רמזה בשיחה עם ynet, לכך שהחוק הוא ניסיון להטות את תוצאות הבחירות

 ואמרה, כי "החוק הזה לא מבטא את הדמוקרטיה וזה כמעט מציאות של לסדר את תוצאות הבחירות הבאות". לדבריה, בכוונתה להוביל מאבק ציבורי נגד החוק.

 

"זהו חוק לא מוסרי", אמרה, "נתניהו נכנע לליברמן. זה אותו נתניהו שנכשל בבחירות ונזקק לגוש כדי להרכיב ממשלה, אותו נתניהו שמקדם כל הזמן חוקי הישרדות ועושה זאת שוב. החוק הזה הוא המשך של מהלכי ראש הממשלה לייצר רוב פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמחון. מנתנגדים
צילום: דנה קופל
בגין. מתנגד
צילום: עדי ששתיאל
מומלצים