שתף קטע נבחר

המחוזי: שופט תעבורה מקל פגע ביוקרת ביהמ"ש

שופט מחוזי החמיר בעונשו של נהג שיכור, תוך מתיחת ביקורת חריפה על החלטת בית המשפט לתעבורה, שפסל את רישיונו ל-10 חודשים בלבד - אף שהמינימום הקבוע בחוק הוא שנתיים

"ההחלטה הפוגעת ביוקרת בתי המשפט" - כך סיכם היום (ד') שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה רביד, את ביקורתו החריפה על החלטתו של בית משפט לתעבורה, שגזר עשרה חודשי פסילת רשיון בלבד על נהג שיכור - למרות שהמינימום הקבוע בחוק לעבירה זו הוא שנתיים פסילה. רביד קיבל את ערעור הפרקליטות, החמיר בעונשו של אנדריי גורייב והעמיד אותו על שנתיים פסילה.

 

השופט רביד ביקר בחריפות את גזר הדין של שופט התעבורה, אברהם טננבוים, שהקל בעונשו של הנהג, מבלי להסביר כלל את הסיבה לכך. גורייב, בן 50, ביקש להתחשב בנסיבותיו האישיות - הוא נתפס כשהוא נוהג בגילופין יום לאחר האזכרה לבנו בן ה-17, שנהרג בתאונת דרכים - אולם העניין לא הופיע כלל בגזר הדין המקורי.

 

זאת ועוד - לדברי השופט רביד, בית המשפט לענייני תעבורה לא התייחס להרשעותיו הקודמות של גורייב ולא פירט בגזר הדין מדוע סטה מעונש המינימום של שנתיים פסילה. "מדיניות הענישה נקבעת על ידי בית המשפט העליון, והפסיקה העקבית בעניין זה היא שיש להחמיר בענישה לעבירות של נהיגה בשכרות, כדי להרתיע נהגים המסכנים חיי אדם בכבשי הארץ", כתב רביד בהחלטתו. "על בתי המשפט להרים את תרומתם על מנת להילחם בתופעה זאת".

 

לדברי השופט רביד, שופט התעבורה התעלם מפסיקות בית המשפט העליון ובית המשפט המחוזי בנושא זה. הוא הוסיף כי גזר הדין של השופט טננבוים אינו מאפשר לערכאת הערעור לבחון את השיקולים שעמדו בבסיס גזר הדין.

 

על בית המשפט לתעבורה, הבהיר רביד, לכבד את פסיקות המחוזי והעליון ו"ליישר קו" עמם. לדבריו, "הדרך שבה נוהג בית המשפט לתעבורה פוגעת ביוקרתם של בתי המשפט, מטילה עומס מיותר על ערכאות הערעור וגורמת נזק לציבור המדּיינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט רביד. "ההחלטה גורמת נזק לציבור"
צילום: בוצ'צ'ו, אתר בתי המשפט
מומלצים